szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Gárda betiltásával foglalkozott csütörtöki, első oldalas szerkesztőségi cikkében a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A német konzervatív napilap magyar származású szemleírója, Georg Paul Hefty írásának bevezetőjében arra emlékeztetett, hogy egy budapesti bíróság "túlságosan is hosszú előzmények után végre" betiltotta a szélsőjobboldali Magyar Gárdát. "Egy fiatal demokráciában, amely büszke a politikai szabadságjogok sokoldalú garantálására és az alkotmánybíróság által számos határozatban alátámasztott jogállamiságra, ez a lépés az államérdeket szolgálta, a már veszélyeztetett belső béke biztosítását a vélemény- és a gyülekezési szabadság fölé helyezve" - tette hozzá.

A cikkíró szerint egyáltalán nem véletlen az, hogy a bírói állásfoglalás alig néhány nappal a radikális Jobbik párt európai parlamenti választási sikere után született. A magyar állam - megriadva annak valószínűségétől, hogy a következő választások után a parlamentben elhangzó radikális szólamok nyomán állandó bocsánatkérésre kényszerül majd - elszánta magát arra, hogy behúzza a vészféket. "Ez volt az egyetlen út ahhoz, hogy megmentse a népen belüli egyetértést" - vélte Hefty.

A Jobbik - mint írta - három évvel ezelőtt még egy kilátásokkal nem rendelkező "töredékpárt" volt. A "gárda" alapításával azonban a pártvezetés egy olyan eszközt teremtett, amellyel feltűnést keltett, és megteremtette annak látszatát, hogy már végrehajtói hatalommal rendelkezik. Ennek a jelek szerint sok választásra jogosult bedőlt - hangoztatta a lap.

Történelmileg mindez Hefty szerint kevésbé a második világháborús nyilaskeresztesekre emlékeztet - ők ugyanis a náci Németország tényleges vazallusai voltak, miközben a mai "gárda" egyetlen külföldi hegemón hatalomra sem támaszkodik -, hanem az SA rohamosztagosok megalakulására a náci párt, az NSDAP korai szakaszában. "Az egyes párt- és gárdafunkcionáriusok teljhatalmi fantáziái, csakúgy, mint az az ígéret, hogy a Jobbik egyetlen párttal sem lép koalícióra, és kizárólag abszolút többséggel kormányozna, a példaképekre emlékeztetnek" - mutatott rá a cikkíró, hangsúlyozva: "mivel a gárda a lakosság egy részét el akarta riasztani a demokratikus államéletben való részvételtől, betiltása törvényes volt. Ezzel ugyanis az állam lehetővé tette valamennyi polgár részvételét a demokratikus közéletben".

A "gárda" megalakulása - de hosszú időn keresztül történt megtűrése is - a cikkíró szerint ártott a nép összetartásának - beleértve az országban élő valamennyi állampolgárt -, ártott a magyar nemzeti konszenzusnak, beleértve a határon túl élő magyar kisebbségeket is, fenyegette az ország nemzetközi tekintélyét és ártott annak - fogalmazott a Frankfurter Allgemeine Zeitung szemleírója.

Mindezzel kapcsolatban Hefty rámutatott: a lakosság kilenctizede magyar a szó etnikai értelmében. Egy tucat más kisebbség - mint például a németek, a zsidók és a bolgárok - mellett a polgárok több mint 6 százalékát a cigányok teszik ki. Az elmúlt két évben ugyanakkor az a benyomás alakult ki, hogy a jogállam  a rasszista fenyegető magatartást és ezáltal az ezt képviselők és a többi magyar közötti frontok létrehozását nem csupán engedi, de még helyesli is - vélekedett Hefty. "Ilyen benyomás soha többet nem alakulhat ki" - tette hozzá a cikkíró, több példával is utalva arra, hogy 1989 után amúgy is jelentősen felerősödött a cigányok hátrányos megkülönböztetése.

A Magyar Gárda betiltása szükséges volt, amit most a cigányok hátrányos helyzete kiküszöbölésének kell követnie - hangoztatta Hefty, aki szerint az ország ebből a szempontból most válaszút elé érkezett.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Eljárás indult a Magyar Gárda mozgalom újjáalakulása kapcsán

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) eljárást indított annak tisztázására, ki vagy kik követhettek el jogsértést szombaton azzal, hogy részt vettek egy feloszlatott társadalmi szervezet vezetésében - mondta Bencze József főkapitány hétfőn az MR-1 Kossuth Rádiónak.

MTI Itthon

Wiesenthal Központ: üdvözlendő a Magyar Gárda feloszlatása

A Simon Wiesenthal Központ üdvözli, hogy a Fővárosi Ítélőtábla romaellenességre való uszítás miatt jogerősen feloszlatta a szélsőjobboldali Magyar Gárdát a múlt héten kihirdetett ítéletében - tudatta hétfőn eljuttatott közleményében a szervezet európai részlege.

hvg.hu Itthon

A Jobbikra is veszélyes lehet a Magyar Gárda

Elvesztheti az ellenőrzést a Jobbik az illegálissá vált Magyar Gárda Mozgalom irányítása felett, így a szerveződés még inkább radikalizálódhat – figyelmeztet elemzésében a Political Capital. A Gárda körüli viták ugyanakkor még inkább megerősíthetik a szélsőjobboldalt.

MTI Itthon

Újjáalakult a Magyar Gárda mozgalom

Rendbontás nélkül ért véget a Jobbik Magyarországért Mozgalom szombati nagygyűlése a fővárosi Szabadság téren, ahol mintegy két és fél ezren, köztük a jogerősen betiltott Magyar Gárda Egyesület és mozgalom egyenruhás tagjai is részt vettek - jelentették az MTI tudósítói a helyszínről. A Jobbik pártigazgatója a Magyar Gárda mozgalom újraalakulását jelentette be, majd a Magyar Gárda Egyesület alapító tagjainak egyenruhát adott át.

MTI Itthon

Bűncselekményt követnek el az újjáalakult Magyar Gárda vezetői

Aki a bíróság által jogerősen feloszlatott társadalmi szervezet vezetésében vesz részt, bűncselekményt követ el - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivői irodája. "Ilyen esetekben a rendőrség a leghatározottabban fog fellépni" - olvasható a rendőrség honlapján szombat este közzétett tájékoztatásban.