szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bölcsészekből is lehet az IT-szektorban megbecsült munkavállaló - legalábbis ezt ígéri a Debreceni Egyetem és egy informatikai szolgáltató közötti megállapodás. Ennek jegyében a civis városban 300 új munkahely létesül.

Milyen opciókat kínál a közép-kelet-európai térség az IT-szektorban tevékenykedő cégeknek? - erről (is) beszélgettek az IT Services Hungary Kft. (ITSH, a német T-Systems leányvállalata) szakemberei és a Debreceni Egyetem oktatói budapesti háttérbeszélgetésükön. A régió képzett munkaerejét többé-kervésbé felszívták az idetelepülő cégek.  Magyarországon még van szabad kapacitás, de a multik  - várhatóan, a  szomszédok politikai stabilitásának függvényében - egyre jobban érdeklődnek az ukrajnai lehetőségek iránt, tekintettel az ottani egyetemek színvonalas képzésére. A szakemberek kitértek arra a tendenciára is, miszerint az informatikus képzés népszerűsége leszállóágban van Nyugat-Európában és Észak-Amerikában is. Nálunk ez a trend egyelőre nem érzékelhető, sőt, jónéhány (vélhetően biztos megélhetést is kereső) bölcsész is kész magát átképeztetni  IT szakemberré. Az ITSH és az egyetem megállapodása, a most induló speciális képzések, s a beszélgetés apropójául szolgáló, a napokban átadott irodaház legalábbis ezt lehetővé teszi.  

A beszélgetést apropóját az említett irodaház adta: az informatikai szolgáltatásokat nyújtó ITSH ugyanis Budapest mellett most Debrecenben is bővíti a cégektől kiszervezett rendszerüzemeltetési, hálózatmenedzselési feladatokat ellátó központot. Ezzel - a válság ellenére - 300 új munkahelyet hoztak létre. A cég (és anyavállalata) még 2007 őszén írt alá megállapodást Kóka János, akkori gazdasági és közlekedési miniszterrel arról, hogy 2009-ig 1700-nál több munkahelyet teremtenek. A hvg.hu-nak Ilosvai Péter, az ITSH ügyvezető igazgatója a közel 23 milliárd forintos beruházás után járó kormányzati támogatást firtató kérdésre válaszolva elmondta, tudomása szerint az teljes egészében EU-s pénz, de a támogatás pontos összegéről nem árult el többet.” A program, amely munkahelyteremtést és oktatási feladatokat érint,   2012-ig él - tette hozzá, hangsúlyozva: a pénzeket csak a teljesítés után hívhatják le. A cég egyébként két évvel ezelőtt az Észak-alföldi Regionális Munkaügyi Központtal is szerződést kötött, eszerint 50 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz jutnak  a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Munkaerő-piaci Alapjából. 

© Végel Dániel

A most létrejött 300 munkahelyet – ezzel együtt közel 2000 munkavállalója van már a budapesti és a debreceni központnak – friss diplomás, nyelveket beszélő fiatalokkal  szeretnék feltölteni. A július végén Bajnai Gordon és Kósa Lajos jelenlétében átadott irodaház egyben gyakorlóterep lesz  az érdeklődő diákoknak.  A  debreceni egyetemi hallgatók itt szakmai praktikumot 
szerezhetnek, segítséget kaphatnak diploma-munkájukhoz ,  vagy éppen  nemzetközi projektekben való részvételhez.

A megállapodás értelmében a mérnök és informatika szakos hallgatók nyári gyakorlatukat követően,  5-10 hónapot töltehetnek az ITSH-nál. A nem informatikai végzettséggel, de magas szintű nyelvtudással bíró hallgatók is lehetőséget kapnak arra, hogy megvessék  lábukat az IT-szektorban, nekik három hónapos képzést kínál az együttműködés. Mindezek mellett pedig szeptembertől az egyetem bármely hallgatója – szaktól függetlenül – választhatja a kreditponttá váltható operációs rendszerek és hálózatok specializációja közül valamelyiket. „Reményeink, s az ITSH ígérete szerint a jövőben phd-képzéseket is támogatnak majd, lehetővé téve a németországi laborokban történő kutatómunkát”- tette hozzá az egyetemi szenátus Informatikai Bizottságának elnöke, Mátyus László.

Budapesti központunkban két, Debrecenben pedig egy látássérült munkatársunk van jelenleg, akiknek a munkáját egy felolvasó szoftver segíti, de a továbbiakban is várjuk a jelentkezésüket”- mondta Ilosvai Péter, amikor arról érdeklődtünk: terveznek-e fogyatékkal élő munkavállalókat foglalkoztatni. Hozzátette: az új debreceni irodaházat a mozgássérült munkavállalók számára is akadálymentessé tették.

A résztvevők utaltak arra is: felmérések szerint a munkaerőpiaci igények alapján a jelenleginél közel kétszer több végzős informatikus is el tudna helyezkedni a szakma különböző területein. A 35 ezer hallgatót oktató Debreceni Egyetemen 1972 óta van informatika-oktatás, s ahogy Jávor András, oktatási rektorhelyettes fogalmazott: egyetemüket regionális küldetéstudat vezérli. Ennek jegyében a munkaügyi szervekkel együtt figyelik a munkaerőpiacot, s szeretnék enyhíteni a  műszaki értelmiségiekből mutatkozó krónikus hiányt.  A megállapodás - a budapesti háttérbeszélgetésen részt vevő felek állítása szerint - gyorsan megköttetett: az egyetem a tanterv kidolgozásával, az ITSH a szakmai támogatással veszi ki részét a projektből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!