szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Molotov-koktélokat dobtak ismeretlenek szerda hajnalban a szlovák nagykövetség budapesti, Stefánia úti épületére - közölte a rendőrség. Sólyom László azon nyomban elítélte a támadást. Szlovákia nyugtalan, a magyar külügy pedig közölte: az incidens tovább nehezíti a két ország közötti vitás ügyek rendezését.

A Budapest Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese azt mondta: a külképviseletre dobott gyújtópalackok nem gyulladtak meg, anyagi kár nem keletkezett.  Az ügyben a BRFK szervezett bűnözés elleni főosztálya rongálás elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást és nagy erőkkel megkezdte az elkövető felderítését. Az épületet rendőrök vigyázzák.

Az épületre két ismeretlen tartalmú folyadékkal töltött, feltehetően Molotov-koktélos palackot dobtak - tudatta a szlovák külképviselet. Az MTI helyszínen tartózkodó munkatársa az látta, hogy a Stefánia úti épület előtt fémkordonokat állított fel a rendőrség, és négy rendőrautó áll a külképviselet előtt. Bűnügyi technikusok nyomokat rögzítettek a kerítésen belül, és 8-10 civil ruhás nyomozó is a helyszínen van.

Sólyom elítéli, Pozsony nyugtalan

A rendőrség helyszínel.
© MTI

A Köztársasági Elnöki Hivatal közleményben tudatta: Sólyom László a lehető leghatározottabban elítéli a támadást. "Az államfő meggyőződése szerint az ilyen erőszakos cselekmények soha, semmilyen körülmények között nem elfogadhatók, és rendkívül károsan befolyásolják országaink kapcsolatát. Sólyom László reméli, hogy a magyar hatóságok minél hamarabb kézre kerítik az elkövetőket, akiknek az igazságszolgáltatás előtt kell felelniük tettükért" - írták.

Bajnai Gordon miniszterelnök mély megdöbbenését fejezi ki és a leghatározottabban elítéli a szerda hajnali támadást. "A támadás köztörvényes bűncselekmény, annak is az egyik leggyalázatosabb formája. Ennek a szégyenteljes eseménynek semmi köze a politikához vagy a történelemhez, azt állampolgárságtól, pártállástól és világnézettől függetlenül minden jóérzésű, civilizált ember elítéli." - írja a kormányszóvivői iroda közleményében. Bajnai Gordon utasítást adott a nagykövetség védelmének megerősítésére, s közölte, bízik benne, hogy a rendőrség mihamarabb elfogja az elkövetőket.

 "A Szlovák Köztársaság külügyminisztériuma nagy nyugtalansággal tekint erre az incidensre, amelyet egyedi bűncselekménynek tart" - reagált a támadásra szerdán Peter Stano, külügyminisztériumi szóvivő. A minisztérium szerint ez az elítélendő támadás is jelzi, hogy fokozott érzékenységgel kell kezelni a szlovák-magyar kapcsolatokat. Pozsony ugyanakkor ismételten hangsúlyozza, hogy "szükség van a szlovák és a magyar politikusok közti normális kétoldalú párbeszédre minden szinten".

Robert Kalinák szlovák belügyminiszternek meggyőződése, hogy a magyar rendőrség képes megvédeni a budapesti szlovák nagykövetséget, ahogy a szlovák rendőrség is garantálja a pozsonyi nagykövetségek védelmét. Leszögezte: a szlovák hatóságok nem engedik meg, hogy Szlovákiában a budapestihez hasonló események történjenek. "Bízom abban, hogy a magyarok is megfelelő intézkedéseket foganatosítanak, hogy ilyen eseményekre Magyarországon se kerüljön sor" - mondta Kalinák újságíróknak a kormány szerdai ülése előtt.

A leghatározottabban elítéli a támadást az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke is. Ha egy magyar ember követte el ezt a cselekményt, akkor mindenkiben tudatosítani kell, hogy ezzel nagyon súlyos kárt okoz a felvidéki magyarság számára, és jelentős támogatást nyújt a szlovák nacionalizmusnak - hangsúlyozta az MTI-nek nyilatkozva szerdán Németh Zsolt.

Ez csak a kezdet?

Bugár Béla szerint közvetítő nélkül lehetetlen lesz csökkenteni a feszültséget a szlovák-magyar kapcsolatokban. "Ezt bizonyítják az utóbbi napok eseményei is" - nyilatkozta szerdán a Híd-Most nevű szlovákiai magyar párt elnöke a pozsonyi TASR hírügynökségnek. Bugár leszögezte: a feszültség csökkentése mindkét ország érdeke. Ezzel összefüggésben elítélte az éjjeli Molotov-koktélos támadást a budapesti szlovák nagykövetség ellen. "Attól tartok, hogy ez még nem a vég" - jegyezte meg a szlovákiai magyar politikus. Szerinte a kapcsolatok kiélezése szerves része a jelenlegi szlovák kormány tevékenységének.

Bugár úgy vélte, hogy a Sólyom László meghiúsult révkomáromi látogatása kapcsán kirobbant diplomácia vitában mindkét fél hibázott. Megjegyezte: hiba volt, hogy a révkomáromi szoborbizottság nem hívta meg a szlovák fél képviselőit is Szent István szobrának felavatására. Emlékeztetett arra, hogy az ünnepséget nem politikai pártok, hanem civil szerveztek készítették elő.

A szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) is elítélte a támadást, és azt hangsúlyozta, hogy erőszakkal semmiféle problémát nem lehet megoldani. A nyilatkozatban a párt "emlékeztet arra, hogy a Szlovák Köztársaság és a Magyar Köztársaság közti kapcsolatokban jelenleg meglévő feszültségért Robert Fico és Ivan Gasparovic a felelősek, akik a múlt héten kimondottan provokálták a szlovák nacionalistákat, hogy támadást hajtsanak végre Révkomáromban".

Slota szerint ez terrorizmus

A Szlovák Nemzeti Párt "terrorista" bűncselekmények tartja a támadást, amely a magyarországi szlovákellenes kampány következménye - jelentette ki Ján Slota, pártelnök. "A Szlovák Köztársaság felségterülete elleni terrorista támadások teljes mértékben elfogadhatatlanok, mint ahogy az a tény is, hogy a magyar rendőrség ezt csak mint rendzavarást vizsgálja" - nyilatkozta a koalíciós pártelnök.

Nehezíti a helyzetünket a támadás

Súlyosan árt Magyarország megítélésének és tovább nehezíti a két ország közötti vitás ügyek rendezését a budapesti szlovák nagykövetséget ért szerda hajnali Molotov-koktélos támadás - közölte a külügyi szóvivő. A Külügyminisztérium messzemenően elítéli, hogy ismeretlen elkövető Molotov-koktélt dobott az éjszaka a Szlovák Köztársaság budapesti nagykövetségének udvarára, egy ilyen támadásnak nem lehet semmilyen elfogadható indoka - írta a közleményben Mátrai Zsuzsanna. "Ez az incidens nemcsak a nemzetközi és a magyar joggal van összeütközésben, de súlyosan árt Magyarország megítélésének, érdekeinek, és tovább nehezíti a kétoldalú kapcsolatainkban meglévő vitás ügyek rendezését" - tette hozzá. A szóvivő kiemelte: a Külügyminisztérium továbbra is a magyar-szlovák viszonyban megoldásra váró problémák tárgyalásos rendezése mellett áll, beleértve a legmagasabb szintű találkozókon zajló, érdemi megbeszéléseket is.

Kitért arra, hogy az elmúlt időszakban különösen sűrű volt a kétoldali érintkezés Magyarország és Szlovákia között: az elmúlt egy évben két elnöki, négy miniszterelnöki, két házelnöki, négy külügyminiszteri, hat szakminiszteri, és nyolc parlamenti bizottsági kétoldalú találkozót tartottak. "Ez több, mint amit Magyarország bármely más szomszédjával az elmúlt 12 hónap alatt lebonyolított, s ugyanez mondható el Szlovákiára is" - közölte. Mátrai Zsuzsanna úgy fogalmazott: "eddig sem az alkalom hiányzott, hanem az a fontos, hogy a felek valóban a problémák megoldásának szándékával közelítsék meg a kérdéseket". Az említett targyalássorozat eredményeként sikerült azonosítani a megoldásra váró problémák listáját, amelynek tényleges megoldásához a magyar fél várja a szlovák partnerek tevőleges készségét - áll a közleményben.

Hidegháborús viszony

Szlovákia és Magyarország korábban sem felhőtlen viszonyát tovább rontotta, hogy múlt hét pénteken Sólyom Lászlót nem engedték be Szlovákiába. Robert Fico szlovák miniszterelnök péntek délután, rendkívüli sajtóértekezleten jelentette be a pozsonyi döntést, miután tanácskozott Robert Kalinák belügyminiszterrel és Ján Packa országos rendőrkapitánnyal. Az erről szóló diplomáciai jegyzéket átadták Magyarország pozsonyi nagykövetségének. A köztársasági elnök a lépést példátlannak, a két szövetséges állam viszonyában megmagyarázhatatlannak és kimenthetetlennek nevezte. A két ország kapcsolata a pénteki incidens után már-már hidegháborúsnak nevezhető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!