szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valódinak nevezte azt a sukorói ingatlancseréről szóló feljegyzést Benedek Fülöp, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. agrárportfólióért felelős vezérigazgató-helyettese, amelyet Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója pénteki sajtótájékoztatóján az újságíróknak bemutatott. A dokumentumban, többek között az állt, hogy "a tervezett csereügylet szakmailag nehezen támogatható, megalapozható, jogi szempontból pedig megvalósítása jelentősebb akadályokba ütközhet".

Benedek Fülöp az MTI-nek arról is beszélt, hogy ez egy "nem végleges, csupán munkaanyagként készült" dokumentum volt. Vagyis a döntéselőkészítést szolgálta - hívta fel a figyelmet, hozzátéve: az üggyel kapcsolatban rövidesen közleményt ad ki az MNV Zrt. Korábban az Állami Számvevőszék minősítette semmisnek  a Velencei-tó partjára tervezett King's City előkészítése kapcsán létrejött telekcsereügyletet. 

Mint Budai Gyula kifejtette: ez volt a vagyonkezelő álláspontja 2008. június 9-én, másfél hónappal később azonban a vagyongazdálkodási tanács minden habozás nélkül döntött a földcseréről . A Magosz szövetségi igazgatója, aki egyben a Fidesz választókerületi elnöke is, közölte: a feljegyzés alapján egyértelműen megállapítható az, hogy a „sukorói földcsere valóban egy nagy kormányzati lopásnak tekinthető”. A Magosz szövetségi igazgatója a belső feljegyzés alapján azt is egyértelműen megállapíthatónak mondta, hogy Veres János volt pénzügyminiszter, a Gyurcsány-Bajnai kormány, valamint Oszkó Péter jelenlegi pénzügyminiszter is felelős az ügyben. Arra az újságírói kérdésre, hogy hogyan jutott a feljegyzés birtokába, Budai Gyula úgy válaszolt: "megküldték postán". "Ez a dokumentum teljesen hivatalosan kerülhetett hozzám" - tette hozzá.

Budai Gyula
© agrarhaszon.hu
Budai Gyula felhívta a figyelmet arra, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szeptember másodikai jelentésében kritizálja a King's City beruházással kapcsolatos Sukoró-Pilis/Albertirsa ingatlancserét. „Szeptember másodikától az MSZP-kormánynak papírja van arról, hogy az elmúlt évek során elherdálta és ellopta a nemzeti vagyont” – jelentette ki a politikus. Úgy fogalmazott: „megígérjük az embereknek, hogy a nemzeti vagyon ellopásáért felelős személyek, beosztástól függetlenül, nem úszhatják meg az elszámoltatást”.

A feljegyzésből idézve többek közt elmondta: a sukorói földrészletnek vannak olyan területei, amelyek az országos ökológiai hálózaton belül ökológiai folyosónak tekinthetők, ezért az erre vonatkozó törvény szerint nem minősíthetők beépítésre szánt területnek. A fideszes politikus, szintén a feljegyzésre támaszkodva, felhívta a figyelmet arra is: a felajánlott albertirsai ingatlanok tulajdoni lapjának vizsgálata alapján az állapítható meg, hogy a földrészek jelzáloggal terheltek. Ezen kívül a Raiffeisen Bank Zrt.-t illető jelzálogjog biztosítására az ingatlan-nyilvántartásba elidegenítési és terhelési tilalmat is feljegyeztek, amely a csere lebonyolításának szintén akadálya – idézett a feljegyzésből.

A tervezett beruházás helyszíne.
© Stiller Ákos
Budai Gyula kiemelte: a vagyonkezelő Pest megyei és Fejér megyei területi irodájának is az volt a szakvéleménye, hogy jogilag nem lehet kivitelezni a csereügyletet. Hangsúlyozta azt is: az is probléma, hogy a Sukorón található állami terület több részlete nem termőföld. Hozzátette: a 2008. augusztus elsejétől hatályba lépett új földtörvény szerint pedig termőföldet csak termőföldre lehet cserélni.

Közben az MTI szerint Oszkó Péter pénzügyminiszter pénteken levelet írt Joav Blumnak, amelyben személyes találkozót kezdeményezett a sukorói telekcsere kapcsán a Velencei-tó partjára tervezett létesítmény beruházóival. A pénzügyminiszter jelezte: megoldást kell találni a telekcserével kapcsolatban felmerült jogi és közvéleménybeli aggályokra. Emellett szeretné megismerni a beruházó álláspontját és megoldási javaslatait a folyamatban lévő eljárásokat illetően.  

A Pénzügyminisztérium közölte: a sukorói telekcsere ügyében részletes vizsgálatot folytat. "A vizsgálatnak éppen az a célja, hogy ha visszásságok történtek, azokra fény derüljön" - olvasható a közleményben. Mint írták, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésének ismeretében a pénzügyminiszter a vagyonkezelőnél, az MNV Zrt-nél folytatott belső vizsgálat mellett találkozót kezdeményezett a befektetőkkel, hogy tisztázhassák a telekügyletekkel kapcsolatos jogi aggályokat annak érdekében, hogy egyértelműek legyenek a jogi viszonyok.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!