szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Átmenetileg megszűnt Komárom-Esztergom megyében a gyermek-fogszabályozás. Az orvosok ugyanis felmondtak és egyelőre nem akadt helyettük más.

„Ez átmeneti állapot, mind a kórház, mint az illetékes ÁNTSZ, mind pedig a fenntartó önkormányzat igyekszik megoldást találni” – tudta meg lapunk a tatabányai Szent Borbála kórház orvos igazgatójától, Fain Andrástól. Az intézményt azért kerestük, mert egy a 24 óra című  Komárom-Esztergom megyei napilap hírül adta: orvoshiány miatt megszűnt az államilag támogatott gyermek-fogszabályozás a megyében.

Az intézményben eddig két orvosnő látta el a gyermekfogászatra érkezőket, tették mindezt magánrendelésük mellett. Szeptember elsejével azonban felmondtak, s egy hónappal később ellátás nélkül maradtak a fogszabályozásra váró gyerekek. Arra vonatkozólag pontos számot nem mondtak a kórházban, hogy ez hány gyermeket érint, az azonban jelzi az ellátásra várók számát, hogy 3 hónapos előjegyzésre kellett számítaniuk az ideérkezőknek. A Szent Borbála kórház a helyzet megoldására pályázatot írt ki, közben felkérte az ÁNTSZ-t, hogy nevezze meg azt a rendelőt, ahol fogadják az érintetteket, ez azonban nem történt meg - mondta el Fain András, a kórház orvos-igazgatója.

Komárom-Esztergom megyében jelenleg csak magánorvosnál lehet a gyerekek fogszabályozását megoldani, és nem tudni, ki látja el azokat a gyerekeket, akiknek már elkezdték a kezelését - írta a 24 Óra.

Egyelőre levélben keresték meg a megyében dolgozó magánpraxist üzemeltető fogorvosokat, hogy érdekelne-e valakit a lehetőség. Ha így nem sikerül embert találni, akkor az ÁNTSZ megyén kívül jelölhet ki az a rendelőt, amely – az önkormányzat ellátási kötelezettségét biztosítva – fogadj a Komárom-Esztergom megyéből érkező gyermekeket. Vagyis megtörténhet – ha csak átmenetileg is -, hogy Székesfehérvárra, Budapestre vagy esetleg Győrbe kell majd vinni az ellátásra jogosultakat – mondta lapunknak az orvos-igazgató.

A jelenlegi helyzet alapvetően strukturális problémából adódik – mondta el lapunknak Völner Pál, a megyei közgyűlés elnöke, aki azt is hozzátette: egyelőre nem érkeztek a szülőktől elégedetlen visszajelzések. „Az ÁNTSZ-szel és a kórházzal együtt igyekszünk minél előbb megoldást találni, akár úgyis, hogy feladatellátási szerződést kötünk azzal, aki a vállalná a gyermekek ellátását”- magyarázta. Jelenleg ugyanis úgy tűnik, nincs a megyében olyan fogorvos, aki közalkalmazottként felvenné a munkát a kórházban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!