Lex Magyar: nyilvánosságra hozták vagyonnyilatkozataikat a Tisza EP-képviselői
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
Túlságosan gyengére sikeredtek a rendőri atrocitásokat kivizsgálni jogosult, tavaly felállított civil testület jogosítványai – derül ki abból a jelentésből, amit a Kaltenbach Jenő vezette testület eljuttatott a parlamenthez.
A tömeges megbilincseléseken és előállításokon túl a megalázó bánásmód miatt is bírálja a rendőrség tavalyi Clark Ádám téri fellépését most elkészült éves jelentésében a Független Rendészeti Panasztestület (FRP). A demonstráció helyszínének elhagyására történt felszólítás és a demonstrálók teljes körbezárása között olyan rövid idő telt el az FRP szerint, hogy a békésen viselkedő 200-300 személy képtelen volt eleget tenni a hatósági felhívásnak. A panasztestület úgy véli, a csoportosulás feloszlatásához elegendő lett volna, ha igazoltatni kezdik a szabálysértéssel gyanúsított tüntetőket. A testi kényszer alkalmazása, többek közt a műanyag gyorskötözők „bevetése” viszont az FRP szerint teljességgel indokolatlan volt. A Hollán Ernő utcai jegyirodától indult demonstrálók elszámoltatása során ugyancsak megsértették az arányosság elvét – olvasható a jelentésben. A testület elítélte, hogy a bevittek motozása során a rendőrök szó nélkül szétrúgták a terheltek lábát, és nem felszólították őket, hogy álljanak terpeszállásba.
A vadonatúj intézmény felemás helyzetére maguk a jogőrök hívják fel a figyelmet első jelentésükben. Az FRP-nek nincsenek elég éles fogai és hosszú karmai ahhoz, hogy igazi kollektív ombudsman legyen, így szinte csak látszattevékenységre szorítkozhat – összegezhető az a kritika, amelylyel az öt „felügyelő” a saját jogállását illeti. Látszattevékenység vagy érdemi alapjogvédelem – az országgyűlési képviselőkön múlik, mire óhajtja használni hoszszabb távon a jobb sorsra érdemes jogászokat a magyar állam. A jelenlegi felemás státus (jogosítványa alapján a testület félig parlamenti biztosnak, félig közigazgatási szervnek tekinthető) szükségszerű következménye a felállítás körül érzékelhető szándékoknak: úgy megerősíteni a rendőrség megtépázott tekintélyét, hogy ténylegesen nem csökkentik az első számú erőszakszervezet hatalmát.
Hogy jelenleg az FRP csupán fogatlan oroszlán – vagy ahogy Kaltenbachék fogalmaznak, közjogi kentaur –, azt a hatáskörei elég világosan jelzik. A grémium az Országgyűlés intézményeként autonóm módon működik ugyan, ám csak a szó fegyverével élhet a rendőrségi atrocitásokkal szemben. A súlyos jogsértések esetén állásfoglalásukat az „ötök” elküldhetik az országos rendőrfőkapitányhoz, ám ő minden következmény nélkül lesöpörheti azt az asztalról. A tömegoszlatások kapcsán született testületi állásfoglalásokkal például a főkapitány még egyszer sem értett egyet.
HVG |
Csak tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a panaszok elbírálása során az FRP csupán a reklamáló beadványára és a rendőrség dokumentációjára hagyatkozhat, tényfeltáró vizsgálatot tehát nem folytathat. Kaltenbachék szinte sóvárogva ismertetik jelentésükben az angol társintézmény, a közel négyszáz fős apparátussal – 120 saját nyomozóval – működő Független Rendőrségi Panaszbizottság (IPCC) jogosítványait. A brit testület maga vizsgálja ki a legsúlyosabb hatósági jogsértéseket. A nyolcfős stábbal és 136 millió forintos éves költségvetéssel működő FRP viszont a rendőrségi kihágások közül csak a bagatell eseteket derítheti fel, a komolyabb ügyekben Magyarországon ugyanis az ügyészség az illetékes. Tény persze, hogy az 1970-es évek közepén még a brit panasztestület sem volt annyira erős, mint jelenleg. Az 1981-es brixtoni zavargásoknak, majd 1999-ben egy színes bőrű gyermek halálát okozó rendőrségi justizmordnak kellett megtörténnie ahhoz, hogy a nagy hatalmú IPCC mostani jogállása kiépüljön.
Kérdés azonban, okvetlenül vérnek kell-e folynia ahhoz, hogy megfelelő jogosítványokat kapjon a már működése első évében súlyos visszásságokat feltáró új hazai jogvédő fórum. Az FRP élesen bírálta a rendőrséget például azért is, mert egy éjszakai razzia során letérdepeltették az ellenőrzés alá vont család tagjait, és tűzkész állapotú fegyvert szegeztek többek közt két kiskorúra.
BABUS ENDRE
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.