szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gazdasági tényfeltáró bizottság felállításáról döntött a Fidesz az elmúlt napokban a gazdaság teljes átvilágítása érdekében - jelentette be Orbán Viktor. A Fidesz elnöke hétfőn a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) budapesti gazdaságpolitikai fórumán hangsúlyozta a változás szükségességét, és közölte: pártja és a vállalkozók is a biztonságos változásban érdekeltek.

Ez így nem mehet tovább, sürgősen változtatni kell, és ennek éppen itt az ideje - mondta a Fidesz elnöke a Művészetek Palotájában több száz meghívott vállalkozó, köztük Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója előtt, de jelen volt például Andy Vajna producer és Kopp Mária magatartáskutató is. Orbán Viktor úgy fogalmazott: "a remény hozott ide minket ezen a napon"; "Magyarország ereje itt van ebben a teremben, (...) a gyengék ma máshol vannak".

Kijelentette: reménytelen helyzet nincs, csak reménytelen kormányok, szegény ország nincs, csak gyenge kormányzattal megvert országok vannak. A pártelnök szerint a változtatásban mindenkinek megvan a maga dolga, az övé is, és tudatában van a helyzet súlyosságának és a saját felelősségének is. Bejelentette, gazdasági tényfeltáró bizottság felállításáról döntött a Fidesz az elmúlt napokban. E testület vezetését Varga Mihály volt pénzügyminiszterre bízzák, és felhatalmazzák, hogy külső szakértők bevonásával kezdje meg a gazdaság teljes átvilágítását. A pártelnök indoklásképpen azt mondta, Magyarországon van egy olyan "úttorlasz", amely máshol nincs: az, hogy néhány év óta az országban gyakorlattá vált, hogy a kormány eltitkolja és meghamisítja a költségvetési számokat. Ennek következtében - folytatta - az ország elvesztette a hitelességét a nemzetközi színtéren, az egész politikával szemben bizalmatlan lett a magyar társadalom, és nem ismerhető a gazdaság pontos helyzete.

A legnagyobb szakmai dilemma

"Ha a választásokon túlra gondolok (...), a legnagyobb szakmai dilemmát az okozza, hogy hogyan fogjuk a világ nyilvánossága előtt felfedni az ország valóságos helyzetét anélkül, hogy ne kerüljünk Görögország helyzetébe" - mondta. A pártelnök álláspontja szerint a Fidesz és a vállalkozók is a biztonságos változásban érdekeltek, amelyhez tapasztalat és erő kell; radikalizmussal sohasem jöhet létre erős vállalkozói világ. Mint mondta, a vállalkozóknak erős kormányra, a Fidesznek erős vállalkozókra van szüksége, az országnak pedig szüksége van mind a kettőre.

A pártelnök szerint nem párt-, ideológiai kérdésről van szó, hanem arról, hogy mindkét fél "nemzeti elkötelezettségű". Leszögezte: ma Magyarország gyenge ország, gyengék a vezetői, a kormányzata, az állama, "gyenge a hazánk"; együtt lehet elérni, hogy az ország élére erős vezetők kerüljenek, hogy erős kormányzat, gazdaság, vállalkozói világ, állam, nemzet legyen. Orbán Viktor az elmúlt nyolc év politikája súlyos hibájának nevezte, hogy a kormányzat a saját gyengesége miatt ellenségként kezelte a vállalkozókat: ezt az első pillanatban megüzente, amikor elkezdte "kiszorítani a szuszt" a Széchenyi-tervből. Úgy vélte azonban, még ennél is súlyosabb volt az az üzenet, amely szerint "el lehet innen menni". Mert mi lesz, ha egyszer megfogadják ezt a mondatot? - kérdezte. Először elmennek a vállalkozók, majd a szakmunkások, az állami alkalmazottak, az orvosok és az ápolók. "És aki ezt a mondatot mondta, itt marad egyedül: ő lehet a legyek ura" - válaszolta meg, hangsúlyozva: "azt akarjuk, hogy senki se menjen el", aki pedig elment, jöjjön vissza.

A korrupcióról

A korrupcióról szólva úgy fogalmazott, arról nem beszélni kell, hanem fel kell számolni: nem fordulhat elő, hogy korrupcióban érintett közmegbízatást teljesítők megtartsák személyes vagyonukat, és az sem, hogy megrovás után milliárdosok a magángazdaságba távozva morzsolgassák hétköznapjaikat; ezt meg kell akadályozni. Orbán Viktor szerint különbséget kell tenni aközött, hogy van az egyes emberek és a politikai, gazdasági közösségek háza táján nyíltan előforduló korrupció, és aközött, hogy máshol a korrupció a szerveződés alapja. Azt is büntetni kell, ha olyan korrupció történik, amelynek nem szabadna megtörténnie, de még súlyosabb, ha a BKV-nál még a fizetésből is vissza kell adni a politikusoknak - fogalmazott.

A pártelnök azt mondta, az, ha "egyáltalán működik még Magyarország", nem az IMF-hitelnek köszönhető, hanem hogy vannak még szívós, munkabíró emberek. Orbán Viktor beszélt arról is, hogy lehetséges olyan bankrendszer, amely a magyar gazdaságot finanszírozza, és nem a spekulációt; lehetséges olyan adórendszer, amely az embereket munkára, vállalkozásra ösztönzi; lehetséges olyan közbeszerzési rendszer, amely előnyben részesíti a magyar vállalkozásokat; és lehet olyan törvényeket hozni, amelyek megvédik a magyar termelőket, a magyar földet, termékeket, fogyasztókat és a vízkészletet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!