szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Számlák a takarékossági programért címmel terjedelmes riportban foglalkozott a közelgő magyarországi választásokkal, illetve a választási kampánnyal csütörtökön a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A konzervatív napilap Magyarországgal rendszeresen foglalkozó tudósítója, Reinhard Olt az írás bevezetőjében az egyik soproni szocialista jelölt kampányáról számolt be, hangoztatva, hogy nehéz feladatot vállalt. Amikor a szocialisták miniszterelnök-jelöltjének, Mesterházy Attilának a nevét említi, füttykoncert tör ki. Egyesek azt kiabálják: „Hazudik, mint Gyurcsány”. Gyurcsány Ferenc öt évig volt miniszterelnök, és a magyarok négyötöde őt teszi felelőssé a rossz gazdasági helyzetért – jegyezte meg a tudósító.

A jelölt – folytatta Olt – ezután Görögországra történő utalással próbál levegőhöz jutni. Arról beszél, hogy Magyarországot ma Görögország sorsa fenyegetné, ha a szocialista párt 2009 áprilisában nem húzta volna be a vészféket.

A szocialista jelölt azonban reménytelenül próbálkozik. Felháborodottan arra emlékeztetik, hogy mindezért a lakosságnak kell meghoznia az áldozatot. Valaki arra figyelmeztet, hogy több mint 1 millió adós hitelrészleteinek törlesztésével „több mint három hónapos hátralékban” van, néhány idősebb hallgatója pedig azt sérelmezi, hogy megkurtított nyugdíja „a meghaláshoz túl sok, az élethez pedig túl kevés”.

Reinhard Olt szerint a szocialista választási jelöltek nem csupán Sopronban kampányolnak ilyen körülmények között. A lakosságnak alig van olyan csoportja, amely ne panaszkodna a különböző szociális juttatások, a közalkalmazotti pótlékok megvonása miatt. A kereskedelemben, a különböző szakmákban, illetve az iparban dolgozók amiatt keseregnek, hogy családjuk eltartása érdekében másodállást kell vállalniuk. A parasztok pedig a kormányt teszik felelőssé az árcsökkenések, továbbá a különböző támogatások megnyirbálása miatt. Ezeket a panaszokat többnyire nyíltan hangoztatják és egy olyan „számlára” való utalással, amelyet mindezért a szocialistáknak áprilisban kellene megkapniuk.

Annak érdekében, hogy pártja számára mentse a még menthetőt, a szocialisták 35 éves miniszterelnök-jelöltje, Mesterházy Attila ahhoz a lakossági csoporthoz fordul, amelyről feltételezi, hogy a szocialista párt számára a leginkább visszanyerhető – a 3 millió magyar nyugdíjashoz. Bajnai takarékossági intézkedései őket is sújtották ugyan, amióta azonban az ellenzék vezetője, Orbán Viktor [valójában Varga Mihály, a Fidesz alelnöke - a szerk.] arról beszélt, hogy szükség van a nyugdíjrendszernek a svéd modell alapján történő átalakítására, a szocialisták plakátjaikon „nyugdíjkatasztrófával”, illetve azzal riogatnak, hogy Orbán hatalomra kerülése a nyugdíjkorhatár 70 évre történő felemelését jelentené. A konzervatívok számára nem marad más hátra, mint hogy cáfolják mindezt, és fogadkozzanak, hogy a nyugdíjasokat, továbbá az ellátórendszereket nem érinti majd az a privatizálás, amelyet más területeken terveznek – tette hozzá a tudósító.

Reinhard Olt szerint Orbán amúgy óvatos a konkrét választási ígéretekkel. „A nemzethez intézett üzenetében” mindenekelőtt az állítólagos jobb idők mellett tett hitet – írta a tudósító, beszámolva a többi között az „Új Magyarország” nevet viselő választási program fő célkitűzéseiről.

Orbán – mint írta – a médiában ma szinte mindenütt jelen van. Csaknem minden nap új témát vet fel, a részleteket azonban homályban hagyja. A tudósító szerint kettős kihívás előtt áll. Ha a következő törvényhozási ciklusban az általa és pártja által kommunikált „mélyreható társadalmi megújulást” végre akarja hajtani, nem elég csupán arra törekednie, hogy másodszor is miniszterelnök legyen. Az április 11-re és április 25-re előirányzott két választási fordulóban el kell érnie, hogy pártja egyedül kormányozhasson – hangoztatta Reinhard Olt, emlékeztetve arra, hogy Orbán kizárja a szélsőjobboldali Jobbikkal való koalíciót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

FAZ: bizonytalan uniós jövőkép

Meglehetősen kritikus képet rajzolt az Európai Unió jövőjéről szerdai szerkesztőségi kommentárjában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A nizzai és a lisszaboni szerződés közt vergődő Huszonhetek közt nagy a bizonytalanság, erősödnek az közösség ellenes erők és az EP választások alacsony részvételi arányai nyomán sem vonták le a megfelelő következtetéseket a tagállamok a befolyásos német napilap szerint.

MTI/hvg.hu Vélemény

Gasparovic Trianon revíziójáról, Sólyom új határok felállításáról beszél

Sólyom László magyar és Ivan Gasparovic szlovák elnökkel közölt párhuzamos interjút pénteki számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A konzervatív német napilap bevezetőjében azt írta: a két ország közötti kapcsolatok továbbra is és egészen a legmagasabb szintig feszültek. A két ország államfője egyaránt a másik felet teszi felelőssé a rossz viszonyért.

MTI Világ

"Miért nem roma minden cigány?"

Miért nem roma minden cigány? címmel a legjelentősebb magyar etnikai kisebbség helyzetével foglalkozott pénteki kommentárjában a Frankfurter Allgemeine Zeitung.