szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfő délután úgy döntött, nem bírálja el az Orbán Viktor Fidesz-elnök III. kerületi iskolai kampányolásával kapcsolatban benyújtott kifogást, hanem átteszi az illetékes egyéni választókerületi bizottsághoz.

Az OVB-hez Szigetvári Viktor, a Magyar Szocialista Párt kampányfőnöke fordult kifogással. Mint beadványában írta, Orbán Viktor a TV2 március 28-i Napló című műsorának tájékoztatása szerint március 26-án a budapesti III. kerületi Mustármag Keresztény Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumban "osztályfőnöki óra" keretében politikai, illetve kampánytevékenységet folytatott. A kampányfőnök a közoktatási törvényre hivatkozott, amely szerint "a nevelési-oktatási intézmény helyiségeiben, területén párt, politikai célú mozgalom vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet, továbbá az alatt az idő alatt, amíg az óvoda, iskola, kollégium ellátja a gyermekek, tanulók felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható politikai célú tevékenység nem folytatható". Orbán Viktor így megsértette a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét - írta kifogásában Szigetvári Viktor.

Az OVB hétfői ülésén hosszas vita folyt arról, hogy a testület maga bírálja-e el a kifogást, vagy tegye át az illetékes egyéni választókerületi választási bizottsághoz. Bordás Vilmos amellett érvelt, hogy a kifogásban hivatkozott cselekmény egyéni választókerületben történt, így az helyi választási ügy. Mint mondta, az OVB a múlt héten egy hasonló beadványt már elbírált, és akkor megállapította a pártelnök jogsértését, de szerinte már azt az ügyet is át kellett volna tenni az egyéni választókerületi bizottsághoz, bár ez akkor nem vetődött fel. Litresits András (MSZP) delegált szerint viszont Orbán Viktort már egyszer eltiltották attól, hogy iskolában kampányoljon, mint mondta, a két ügy között nincs tényállásbeli különbség, és Orbán Viktor személye "nem kerületi". Halmai Gábor elnökhelyettes is amellett érvelt, hogy az OVB-nek kell elbírálnia a kifogást, mert országos médium adott róla tájékoztatást.

A testület végül 4:2 arányban úgy döntött, hogy átteszi a kifogást az egyéni választókerületi választási bizottsághoz. A vitában Fazekas Marianna arra hívta fel a figyelmet, hogy ha az OVB maga bírálja el a kifogást, akkor csak egy jogorvoslati fórum (a Legfelsőbb Bíróság) marad a beadványozó előtt, ráadásul a választási ügyekben a bírósági felülvizsgálati eljárás illetékköteles. Szigeti Péter elnök is amellett érvelt, hogy fontos, hogy az illeték nélküli kétfokú jogorvoslat megmaradjon (tehát hogy a kifogásról másodfokon a Fővárosi Választási Bizottság, majd felülvizsgálati kérelem esetén a Fővárosi Bíróság dönthessen). Az OVB ülésén hivatkozott, múlt héten szintén Szigetvári Viktor kifogása nyomán hozott határozatban az OVB megállapította, hogy Orbán Viktor jogsértően kampányolt egy zuglói zeneiskolában. A határozat ellen a Fidesz jogorvoslati kérelemmel élt, ezt azonban a Legfelsőbb Bíróság nem bírálta el érdemben, mivel a benyújtók a döntés meghozataláig nem rótták le az eljárási illetéket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Politikusfigyelő adatbázis a hvg.hu-n

Kíváncsi arra, mi jelent meg egy-egy politikusról a hvg.hu-n az elmúlt években? Vagy csak megnézné egy honatya, szakpolitikus vagy önkormányzati vezető weboldalát, blogját, facebookos vagy twitteres oldalát? Itt mindent megtalál, egy helyen.

MTI Itthon

Nézőpont: Orbánt már többen szeretik, mint a Fideszt

A Fidesz-KDNP-nek továbbra is komoly esélye van a kétharmados parlamenti többség megszerzésére az áprilisi választáson a Nézőpont Intézet március 19-21. között végzett közvélemény-kutatása szerint. A Heti Válasz számára készülő felmérés készítői úgy látják, hogy a jobboldali pártszövetség 281 képviselői széket szerezhet, míg az MSZP 44, a Jobbik 43, az LMP pedig 18 képviselőből álló frakciót alkothat az új Országgyűlésben.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1990: az első szabad választás

Negyvenhárom évvel az utolsó szabad - bár egy kicsit kékcédulás - választás, az 1947-es szavazás után, a rendszerváltáskor 1990-ben választhattak ismét több párt közül a magyar polgárok. A választás eredménye közismert: az első forduló, amely napra pontosan húsz éve zajlott, az MDF minimális fölényét hozta, ami a második fordulóra elsöprő győzelemmé változott.

MTI Itthon

Orbán Martonyira bízná a külügyi tárcát

Az 1998-2002 közötti kormányzati ciklushoz hasonlóan ezúttal is Martonyi János irányítaná a külügyeket, ha a Fidesz kormányra kerül - közölte Orbán Viktor egy rádióműsorban.