szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A fellazítási csábítások dacára a miniszterelnök szerint 2014-ben be kellene vezetni az eurót, még ha az kutya kemény intézkedéseket igényel is – vélekedik Bajnai Gordon miniszterelnök.

HVG: Az utóbbi napokban mintha teljes odaadással a görög válságkezelésbe vetette volna bele magát. Nem tévedünk, hogy ezzel is hazabeszél?

Bajnai Gordon: Jorgosz Papandreut nagyra tartom, rendszeresen beszélgetünk telefonon. Legutóbb felidéztem neki annak a pólónak a szövegét, amelyet amerikai kalandtúra-helyszíneken árulnak: „Ott voltam, végigcsináltam, és csak ezt a vacak trikót kaptam”. Meggyőződésem, hogy Görögországnak ugyanúgy a Valutaalap és az Európai Bizottság együttműködésén alapuló megoldásra, szolidaritásra van szüksége, mint Magyarországnak 2008-ban: levegőhöz kell jutnia, hogy végrehajthassa a nagyon fájdalmas, de elkerülhetetlen reformokat. De önző megfontolás is vezérel: ha a görög válság elhúzódna, azt esetleg Magyarország is megszenvedné.

HVG: Kitartóan ismételgeti, hogy bárki nyerje is a választásokat, a magyar gazdaságpolitika alapvetően a mostani pályán marad. Mitől ilyen biztos benne?

B. G.: Először is, Magyarország benne van egy IMF–EU-programban, amelynek határidejét márciusról októberre hosszabbítottuk meg, hogy az új kormánynak ne a választások idején kelljen ezzel foglalkoznia. Ennek pedig világos, teljesítendő céljai vannak. Szerintem érdemes lenne továbbvinni, akkor is, ha az IMF–EU-pénzből tavaly július óta nem kell lehívnunk. De egy élő IMF–EU-szerződés afféle pecsét a gazdaságpolitikán, a hitelkeret pedig olyan vésztartalék, ami jól jöhet, ha netán baj lenne, például ha a görög válság rosszabbra fordulna. Megjegyzem, a görög válság dacára a forint az euróhoz képest nemhogy gyöngült volna, még erősödött is.

HVG: Mennyi tartalékot örököl a következő kormány?

B. G.: A költségvetési tartalékon túl a 20 milliárd eurós nemzetközi programból mintegy 5,5 milliárd vehető igénybe, és még a lehívott kölcsönökből is másfél milli-árd euró a jegybank számláján van. Az év elején 2 milliárd dollár piaci kölcsönt is felvettünk, tíz évre. Úgy kalkulálunk, ennél több külső forrásra egyelőre nem lesz szükség.

Az interjú teljes szövege a csütörtöki HVG-ben olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Miről beszélt Bajnai Barrosónak az uniós csúcs előtt?

A következő tíz évre szóló átfogó európai uniós növekedési és foglalkoztatási stratégiában olyan közös célokat kell meghatározni, amelyek összhangban vannak az egyes tagországok teljesítőképességével – állapította meg Bajnai Gordon miniszterelnök a témával foglalkozó EU-csúcsértekezlet előtti sajtótájékoztatóján, csütörtökön Brüsszelben.

MTI Itthon

Bajnai: az EU-nak segítenie kell Görögországon

Görögországnak "levegőhöz kell jutnia", és az EU-nak segítenie kell ebben - mondta a Financial Times-nak Bajnai Gordon. A magyar kormányfő szerint ha nincs más megoldás, lehetővé kell tenni, hogy Athén a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kapjon segítséget.

MTI Itthon

Bajnai: átláthatósági biztos a milliárdos közlekedési beruházásoknál

A kormány szerdán dönt a közbeszerzési törvény végrehajtási rendeletéről, amely szerint júliustól az egymilliárd forint feletti állami közlekedési beruházásoknál kötelező lesz átláthatósági biztost bevonni a közbeszerzési folyamatba - közölte a kormányfő a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában szerda reggel.

hvg.hu Itthon

Politikusfigyelő adatbázis a hvg.hu-n

Kíváncsi arra, mi jelent meg egy-egy politikusról a hvg.hu-n az elmúlt években? Vagy csak megnézné egy honatya, szakpolitikus vagy önkormányzati vezető weboldalát, blogját, facebookos vagy twitteres oldalát? Itt mindent megtalál, egy helyen.

MTI Itthon

Bajnai szerint nincsenek rejtett aknák a költségvetésben

Alapvetően elégedett a kormány teljesítményével Bajnai Gordon, aki a Blikknek adott interjújában megerősítette: nincsenek rejtett aknák az idei költségvetésben, a büdzsé szigorú, következetes politikával végigvihető, az államháztartási hiány a cél közelében maradhat, és így az euró 2014. január 1-jén bevezethető.