szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A következő tíz évre szóló átfogó európai uniós növekedési és foglalkoztatási stratégiában olyan közös célokat kell meghatározni, amelyek összhangban vannak az egyes tagországok teljesítőképességével – állapította meg Bajnai Gordon miniszterelnök a témával foglalkozó EU-csúcsértekezlet előtti sajtótájékoztatóján, csütörtökön Brüsszelben.

A visegrádi négyek csoportját képező országok (Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia) kormányfői és José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök megbeszélését követően a magyar miniszterelnök elmondta: Európának nagyon nehéz évei jönnek, mert a válságkezelés során felhalmozott adóssághegyet le kell dolgozni.

Az unióban ezért „mindenhol összehangolt módon van szükség további, a válságból kivezető intézkedésekre” – fogalmazott. Mint mondta, a találkozón részt vevők támogatták azt is, hogy a célok és a tagországi teljesítőképesség összehangolásában a Barroso-bizottság játssza az irányító szerepet.

Az átfogó stratégiával (EU 2020) kapcsolatban Bajnai Gordon úgy ítélte meg, az Európai Bizottság hivatalos javaslata a korábbinál markánsabban jeleníti meg azokat a szempontokat, amelyek a visegrádi országok számára fontosak. Ilyen a felzárkóztatási, kohéziós politika, amelynek továbbvitele lehetővé teszi, hogy a belső piacot jobban kihasználják a mainál. Magyarország számára nagyon fontos a közös agrárpolitika is, amely az alacsonyabb képzettségűek munkához jutását segíti – szögezte le.

Azt is jelezték Barrosonak, hogy a térség számára kiemelt kérdés az energiabiztonság. A pénzügyi nehézségekkel küzdő Görögországról szólva Bajnai Gordon leszögezte, ha nem születik gyors megoldás, azt más, az eurózónán kívüli országok is megszenvedik. A visegrádi országoknak is érdeke, hogy Görögország megkapja azt a támogatást, amelynek segítségével elvégezheti házi feladatát. Athén ezalatt véghezviheti azokat a fájdalmas intézkedéseket, amelyek kivezetik a válságból, ahogy ezt Magyarország sikeresen megtette. A magyar példa ebből a szempontból releváns - mondta a miniszterelnök.

A visegrádi négyeknek az esetleges euróövezeti csúcstalálkozóval kapcsolatos álláspontját firtató kérdésre kijelentette: „Minden olyan fórumot támogatunk, amely képes arra, hogy ezen a hétvégén mindenki számára elfogadható, a piacokat megnyugtató, Görögország számára levegőt juttató, szolidáris döntést hozzon”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bajnai megtartja emlékbe tizenkét forintnyi fizetését

Elrakja emlékbe az egy éves munkával megkeresett 12 forint miniszterelnöki fizetését Bajnai Gordon - olvasható a csütörtöki Blikkben. A kormányfő szerdán egy órán át fogadta a lap olvasóink telefonjait és válaszolt az interneten feltett kérdésekre.

MTI Itthon

Bajnai: az EU-nak segítenie kell Görögországon

Görögországnak "levegőhöz kell jutnia", és az EU-nak segítenie kell ebben - mondta a Financial Times-nak Bajnai Gordon. A magyar kormányfő szerint ha nincs más megoldás, lehetővé kell tenni, hogy Athén a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kapjon segítséget.

MTI Itthon

Sukoró-ügy: Bajnaiék nem az ingatlanokat firtatták

A miniszterelnök, tanúvallomása szerint, nem emlékszik arra, hogy a King's City elnevezésű beruházással kapcsolatos 2008. májusi parlamenti egyeztetésen szóba került-e az ingatlancsere, illetve a sukorói ingatlanok. A miniszterelnök csütörtökön hozta nyilvánosságra a Sukoróra tervezett, ott meghiúsult turisztikai beruházással kapcsolatban szerdán felvett tanúvallomásának jegyzőkönyvét.

MTI Itthon

Bajnai szerint nincsenek rejtett aknák a költségvetésben

Alapvetően elégedett a kormány teljesítményével Bajnai Gordon, aki a Blikknek adott interjújában megerősítette: nincsenek rejtett aknák az idei költségvetésben, a büdzsé szigorú, következetes politikával végigvihető, az államháztartási hiány a cél közelében maradhat, és így az euró 2014. január 1-jén bevezethető.