szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eddig csaknem 33 ezren jelezték, hogy nem a lakóhelyükön, hanem más magyarországi településen szavaznának az áprilisi országgyűlési képviselő-választáson.

Az a választópolgár, aki a szavazás napján nem tartózkodik lakóhelyén, de Magyarország egy másik településén élni kíván a választójogával, igazolással szavazhat. Igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján még egy hétig, április 9-én 16 óráig lehet kérni a lakóhely szerinti jegyzőtől; ajánlott levélben az igazolást úgy kell kérni, hogy az legkésőbb április 6-áig megérkezzen a lakóhely szerinti választási irodába. Az április 11-ei első fordulóra 33500-an, az április 25-ei második fordulóra 29300-an kértek igazolást. 2006-ban az első fordulóra 57999-en kértek igazolást, a második fordulóra pedig 46144-en. 

Ha valaki mindkét fordulóra igazolást kér, a két igazolást egy nyomtatványon kapja meg, és ha valaki az egyik fordulóra már kért igazolást, és a másik fordulóra ezt követően szeretne igazolást kérni, az előzőleg kapott igazolást vissza kell adnia, és a két igazolást egy új nyomtatványon kapja meg.  Aki az igazolás kiadása után meggondolja magát, és mégis a lakóhelye szerinti szavazókörben szeretne szavazni, április 8-áig kérheti a lakcíme szerinti jegyzőtől, hogy vegye vissza ide, ekkor a korábban kapott igazolást le kell adnia. 

Lehetőség van arra, hogy aki igazolást kapott, még a szavazás napja előtt felvetesse magát az igazoláson feltüntetett településen a választók névjegyzékébe, ha ezt nem teszi meg, akkor a szavazás napján az igazolással szavazásra kijelölt szavazókörben veszik fel a névjegyzékbe. Az igazoláson szerepel, hogy a választópolgár melyik településen élhet választójogával, valamint annak a szavazóhelyiségnek a címe, ahol leadhatja szavazatát. 

Fontos, a korábbiaktól eltérő szabály, hogy ha valaki igazolást kapott (akár az első, akár a második, akár mindkét fordulóra), a második fordulóban csak akkor szavazhat, ha az első forduló - abban a választókerületben, ahol szavazott vagy szavazhatott volna - nem volt eredményes. Ha az első forduló eredményes volt, hiába jelentkezik a választópolgár az igazolásával a második fordulóban, mivel a szavazatszámláló bizottság ellenőrzi, hogy érvényes volt-e az első forduló ott, ahol a választópolgár szavazott vagy szavazhatott volna, és ha az volt, akkor nem engedik voksolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Hajrájához érkezett a választási kampány

Jövő csütörtökön tartják kampányzáró rendezvényüket a parlamenti választásra országos listát állított pártok - a Civil Mozgalom kivételével - és az április 11-i első fordulót megelőző kampánycsendig intenzíven folytatják a választók megnyerését célzó akcióikat a korteskedés hajrájában.

Itthon

Kóka az LMP szekerét tolja?

Az atv.hu honlapján kedden megjelent cikk pletykákra hivatkozva azt állítja, Kóka János SZDSZ-frakcióvezető köre a Lehet Más a Politikát támogatja a kampányban. A sejtetés megdöbbentő, utánanéztünk, mi lehet igaz belőle.

MTI Itthon

Bokros: hogyan akar így a Fidesz kormányozni?

Bokros Lajos, az MDF miniszterelnök-jelöltje szerint minden reformnak van költsége és haszna. A Magyar Televízió választási műsorának adott interjúban feltette a kérdést: ha a Fidesz azt mondja, nem ismeri a gazdaság helyzetét, akkor hogyan akar kormányozni?

hvg.hu Itthon

Választás 2010: mit ígérnek a nyugdíjasoknak?

A nyugdíjasok megszólítása választások idején általában kiemelt projekt. Tekintettel a sótlan kampányra és a gazdasági válságra idén némiképp visszafogottabb a licit. A nagyok sokat ígérnek kevés szóban, a kicsik pedig nyugdírendszerváltó szerepben tetszelegnek.

hvg.hu Társadalom

Szilvásy, Szanyi, Mandur, Keleti: búcsú a mandátumtól?

Számos prominens szocialista politikusnak kellene feladnia képviselőségét a következő négy évben. Legalábbis ezt jósolja a Forum Politicum intézet (vezetője Almássy Kornél volt munkatársa, a 33 éves Huber Szebasztián) a Szonda Ipsos két márciusi kutatása alapján.