szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jobbratolódás elősegítheti a magyar gazdaság fellendülését - írta szerdai, bécsi keltezésű írásában a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A konzervatív német napilap a cikk bevezetőjében ugyanakkor arra mutatott rá: az új konzervatív miniszterelnök, Orbán Viktor adócsökkentéseket ígér. Az új adósságok azonban magasabbak lehetnek, mint azt 2010-re előzetesen tervezték. A beruházók hiányolják a konkrét terveket.

A jobboldali konzervatív Fidesz nagyarányú választási győzelme után Magyarországon bizonytalanság uralkodik az új kormány gazdaságpolitikáját illetően – vélekedett az újság, utalva arra: a miniszterelnök-jelölt első intézkedésként adócsökkentést jelentett be, de részleteket nem említett. Ezen kívül Orbán a bürokrácia leépítését, a korrupció elleni harcot és a közigazgatás reformját kívánja megvalósítani – fogalmazott a lap, hozzáfűzve: az új kormányfő bejelentése szerint gazdaságpolitikájának középpontjában nem az elvonásoknak, hanem a gazdasági növekedés támogatását célzó intézkedéseknek kell állniuk. „Nem megy az, hogy a magyarokat ismételten olyan új takarékossági intézkedésekkel terheljék meg, amelyek nem vezetnek eredményhez” – idézte a Frankfurter Allgemeine Zeitung Orbánt.

Közgazdászok „vegyes érzésekkel” tekintenek a magyarországi kormányváltozásra – hangoztatta a konzervatív német napilap. Ennek kapcsán az újság idézte Richter Sándort, a Bécsi Összehasonlító Gazdaságkutató Tanulmányok Intézete (WIIW) magyar szakértőjét, aki a lapnak arra utalt: „A Fidesz egyrészt el akarja kerülni a kiadások megkurtítását, másrészt adót akar csökkenteni és az új adósságokat megfelelő keretek között akarja tartani. Hogyan egyeztethetők ezek össze?” – tette fel a kérdést Richter, hangoztatva, hogy valahol egy lyuknak kellene keletkeznie.

Az újság által idézett szakértő szerint a magyar gazdaság ma lényegesen jobb állapotban van, mint két évvel ezelőtt. Richter alapvetően arra számít, hogy a Fidesz ésszerű gazdaságpolitikát folytat majd – írta a lap. „Nem tudom elképzelni, hogy kalandor lépésekre kerüljön sor, azt nem tolerálnák a nemzetközi pénzpiacok” – jelentette ki a szakértő, aki abból indul ki, hogy az új kormány folytatni fogja Bajnai válságmenedzselését. „A feladatok legnehezebb részét már elvégezték, most arról van szó, hogy apró lépésekkel haladjanak tovább, még ha sok minden bizonytalan is” – tette hozzá a bécsi intézet közgazdásza.

Az újságnak nyilatkozva a jövőbeni gazdaságpolitikával kapcsolatos konkrétumok hiányát kifogásolta Gabriel Brennauer, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) ügyvezető igazgatója is. Brennauer szerint az új kormány „rövid távon először egyfajta bizalmi többletre számíthat, a vállalkozók azonban feszülten várják az első gyakorlati lépéseket”. Az igazgató sürgette, hogy a kormány mielőbb teremtsen bizonyosságot ezen a téren. Középtávú beruházási döntéseiket a vállalkozók ehhez fogják igazítani – tette hozzá a DUIHK vezetője.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tatárszentgyörgyi riportot közölt a Frankfurter Allgemeine Zeitung

Tatárszentgyörgyi keltezéssel közölt riportot csütörtökön a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A konzervatív német napilap harmadik oldalának háromnegyedét betöltő, "A gyilkosok röviddel éjfél után érkeztek" című helyszíni riport bevezetője szerint „Magyarország az Európai Unió tagja, de vidéken az európai értékek gyakran csupán üres szólamok. Ennek leginkább a cigányok látják kárát.”

MTI Gazdaság

Bajnai a "szívünkből szól" - mondják a német vállalatok

A Magyarországon jelen lévő német cégek panaszkodnak a politikai helyzet instabilitása és az árfolyam-ingadozások miatt. Ennek ellenére a magyarországi helyszín a Bosh, az Oetker, a Miele, a Hartrodt és a többiek számára továbbra is vonzó - írta hétfői, budapesti keltezésű, terjedelmes összeállításában a Frankfurter Allgemeine Zeitung.