szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az országgyűlési képviselők második fordulójában leadott szavazatok már nem befolyásolják az országos listát; az április 25-én leadott voksokból már csak a "győztes" mandátumszerző profitálhat, a többiekre leadott szavazatok "elvesznek".

A második fordulóban nem keletkeznek úgynevezett töredékszavazatok, amelyek befolyásolhatnák az országos lista mandátumainak kiosztását, "csak" az dől el, ki legyen az érintett 57 egyéni választókerület képviselője a parlamentben.
   
Az országos listára a választók nem szavaznak közvetlenül. E listáról a jogszabály szerint legalább 58 mandátumot osztanak ki, ez a szám "nő" azokkal a mandátumokkal, amelyeket nem tudtak kiosztani a területi listás mandátumokról a "kétharmados szabállyal" sem. Az országgyűlési képviselő-választáson - mivel 6 területi listás mandátum "csúszott fel" az országos listára - összesen 64 országos listás mandátumot osztanak ki.
   
Az országos listáról az 5 százalékot elérő pártok töredékszavazatok alapján kaphatnak mandátumot, a fel nem használt, úgynevezett töredékszavaztok összesítése alapján. A töredékszavazatok két helyről származhatnak: egyrészt az egyéni választókerületekben, másrészt a területi listán "nem hasznosult" szavazatokból.
   
Az egyéni választókerületből ide kerülnek azok a szavazatok, amelyeket a választás első érvényes fordulójában adtak le olyan pártjelöltre, aki nem nyerte meg az egyéni mandátumot a választókerületben. Töredékszavazat az a szavazat is, amelyet a párt a területi listáján nem tudott mandátumra váltani a választás első érvényes fordulójában.
    
Mivel a választás első fordulójában mind a 176 egyéni választókerületben érvényes volt a voksolás (azaz elment szavazni a jogosultak több mint fele), az egyéni ágról keletkező töredékszavazok már "megszülettek", a második forduló tétje mindössze az, hogy melyik jelölt nyeri az egyéni mandátumot és képviseli a választókerületet a parlamentben. Fontos szabály, hogy aki elnyeri a mandátumot, annak az első fordulóban kapott szavazatai nem válnak töredékszavazattá.
   
A területi listás ágról keletkező töredékszavaztok is "megszülettek" már a választás első fordulójában, mivel mind a 20 területi választókerületben érvényes volt a voksolás.
   
Az országosan összesített szavazatok tehát rendelkezésre állnak, de az országos listás mandátumokat még nem lehet kiosztani, mivel az egyéni választókerületben a második fordulóban mandátumot szerző jelölt szavazatai "nem adódnak hozzá" pártja töredékszavazataihoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

LMP: ne számítson az MSZP ellentételezésre!

A Lehet Más a Politika (LMP) senkivel sem tárgyal az országgyűlési választások második fordulójában való együttműködésről és sehol nem lépteti vissza a jelöltjeit – ismertette a párt országos választmányának keddi döntését a testület titkára újságírókkal.

MTI Itthon

Political Capital: kudarcnak látszó siker a Jobbik szereplése

Négy év alatt meghétszerezte, a tavalyi EP-választás óta megduplázta szavazótáborát a Jobbik, így a Fidesz legkeményebb ellenfele lehet - áll a Political Capital elemzésében. Eszerint a párt sikeresen szerepelt a vasárnapi választáson, bár eredménye kudarcnak tűnhet, mivel vezetői "mintha elhitték volna saját kampányüzenetüket, hogy az ország kétharmada jobbikos".

Itthon

MSZP-s visszalépések az LMP javára

Az egyetlen körzet kivételével mindenütt vesztes pozícióból forduló MSZP a visszalépésről való gondolkodásra szólította fel az LMP-t, hogy így vessenek gátat a Fidesz kétharmados győzelmének. Időközben azt is bejelentették, hogy "gesztust" gyakorolnak és több helyen visszaléptetik szocialista jelöltjeiket.

Dezső András (hvg.hu) Itthon

A kétharmad sem ad sérthetetlenséget Orbánnak

Csapdákat és támadási felületeket is rejteget a Fidesz számára a kétharmados többség, egyes törvényeknél saját képviselőivel is konfliktusba kerülhet az Orbán Viktor vezette kormány. A Political Capital kutatási igazgatóját, Krekó Pétert faggattuk arról, milyen előnye és hátránya származhat a Fidesznek a várható kétharmados többségből.