szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A parlamenti bizottságok szerepét annak ellenére sem szabad leértékelni, hogy azok munkáját várhatóan a meghatározó többséggel rendelkező kormánypárti képviselők határozzák meg az MTI által kedden megkérdezett alkotmányjogászok szerint.

Gulyás Gergely alkotmányjogász szerint a kialakult bizottsági struktúra megfelel a parlamenti erősorrendnek, a korábbi szokásoktól egyedül a külügyi bizottság kormánypárti vezetése tér el, amelyre csak 1994 és 1998 között volt példa. A bizottság tagjainak arányában is érvényesülni fog a Fidesz-KDNP kétharmados többsége, de ettől függetlenül nőni fog a bizottságok szerepe, hiszen itt dőlhet el, hogy az ellenzéki javaslatok az Országgyűlés elé kerülhetnek-e - hangsúlyozta a választásokon fideszes politikusként mandátumot szerzett jogász.

Lövétei István alkotmányjogász úgy fogalmazott, hogy a bizottságok annak ellenére fontos részét képezik a törvényhozási folyamatnak, hogy a gyakorlatban a plenáris ülésen elfogadott döntések szinte mindig a többség birtokosai által támogatott javaslatokból kerülnek ki. Ettől függetlenül a parlamenti munka "gerince" ezekben a testületekben zajlik, és nem szabad elhanyagolni, hogy a bizottságokban milyen javaslatok, illetve milyen részletességű állásfoglalások születnek - fűzte hozzá.

Gulyás Gergely szerint az MSZP, a Jobbik és az LMP bizottsági elnökeiknek köszönhetően is gyakorolhatja a házszabály által biztosított ellenzéki jogosítványokat. A bizottsági elnökök úgymond "elsők az elsők között", vagyis elsősorban abban különböznek a testület többi tagjaitól, hogy feladataik közé tartozik a testület képviselése, illetve üléseinek vezetése, amelyek során akár megadhatják, illetve el is vehetik a szót a tagoktól - mutatott rá a frissen képviselővé választott alkotmányjogász.

Lövétei István kiemelte: a Jobbik által megszerzett nemzetbiztonsági bizottság kitüntetett szerepet tölt be a bizottságok sorában, mivel tagjai súlyos államtitkot képező kérdésekben - például a nemzetbiztonság garanciális elemeivel kapcsolatos ügyekben - tehetnek szert olyan többletinformációkra, amelyekhez még más képviselők sem férhetnek hozzá. A bizottság elnökének ugyanakkor ebben a testületben sincs nagyobb rálátása ezekre a kérdésekre, többletszerepe itt is a testület összehívásából, munkájának szervezéséből áll. Hozzátette: az elnök személye ugyanakkor a jelképes politikai üzenet mellett sem közömbös, hiszen kezdeményező magatartásával akár növelheti is a bizottság aktivitását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kiricsi Gábor (hvg.hu) Itthon

Ki a legerősebb az ellenzékben?

A parlamenti bizottságoknak – bár elosztásuk hatalmi osztozkodásnak s pozícióhalmozásnak tűnhet – hagyományosan a szakmai viták lebonyolítása a céljuk. Annak pedig egyszerre van szimbolikus és stratégiai jelentősége, hogy mely testületeket melyik ellenzéki pártnak engedik át.

MTI Itthon

Megegyezett az MSZP és a Jobbik

Megegyezett az MSZP és a Jobbik a bizottsági elnöki és alelnöki posztokban: a szocialistáké lett a számvevőszéki, költségvetési bizottság elnöki posztja, a Jobbik vezetheti a nemzetbiztonsági bizottságot.