szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pálffy István KDNP-s országgyűlési képviselő szerint "vannak olyan kurátorok a köztestületekben, akiknek itt semmi keresnivalójuk nincs."

Pálffy a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában hétfőn arról beszélt hogy szombat óta, az új kormány megalakulása óta nyilvánvalóan új helyzet van: így szerinte azoknak a közmédiumokban helyet foglaló kuratóriumi tagoknak, akik olyan pártok delegáltjai, amelyek már nincsenek bent a parlamentben, le kellene mondaniuk. 

Pálffy kiemelte, hogy az országgyűlési frakciók küldenek a köztestületekbe kurátorokat, és ez a helyzet megváltozott. Hozzátette: a törvénynek erre nincs most megoldása. Szerinte a tisztességes eljárás az, ha az érintettek "fogják magukat és hazamennek". A törvény módosításához megvan a kétharmados többségük, de Pálffy István elmondta, hogy "nem szeretnének így nekimenni az ügynek." Szeretnének a nemzeti együttműködés szellemében eljárni, és ez a kérésük lényege is - hívta fel a figyelmet. A közmédiumok ellenőrzési rendszeréről Pálffy István azt mondta, hogy végeredményben a választó ellenőriz, ezen szerinte nem kell változtatni.

Május 11-én az MTV-t, a Magyar Rádiót és a Duna Televíziót felügyelő közalapítványoknak a Fidesz és KDNP által delegált kuratóriumi tagjai közleményben indítványozták, hogy mindhárom testület minden tagja nyújtsa be lemondását az új Országgyűlés alakuló ülésének napjával. Balogh László, Gál András Levente és Rékási Róbert, a Magyar Televíziót, a Magyar Rádiót, illetve a Duna Televíziót felügyelő kuratóriumok elnökhelyettesei (mindhárman a Fidesz-KDNP delegáltjai) közleményükben emlékeztettek arra, hogy a három testületnek összesen 43 tagja van, közülük 20-at az MSZP, 12-t a Fidesz, ötöt az SZDSZ, hármat a KDNP, hármat az MDF jelölt.

A három SZDSZ-delegált szerint ez a javaslat ellentétes a médiatörvénnyel és a független közszolgálati média érdekeivel. "A médiatörvény alkotói és megszavazói, köztük a Fidesz képviselői is annak idején éppen azért térítették el a kuratóriumi mandátumok ciklusát a parlamenti ciklusokétól, hogy a közmédiumok irányítása ne legyen köthető politikai ciklusokhoz" - fogalmaztak a Fidesz és a KDNP által delegált kurátorok kezdeményezésére reagálva.

Május 19-én, Jaczkovics László Gábor, a Magyar Televízió Közalapítvány ellenőrző testületének elnöke, Veress László, a Hungária Televízió Közalapítvány ellenőrző testületének elnöke és Bencze Izabella, a Magyar Rádió Közalapítvány ellenőrző testületének elnöke indítványozták, hogy a kuratóriumi elnökségek - akár a teljes testületek együttes lemondásával - teremtsék meg a lehetőségét kisebb létszámú, hatékonyan működő és az új parlamenti összetételnek megfelelő, arányos testületek mihamarabbi létrejöttének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A fideszesek lemondatnák a közmédiumok kuratóriumi elnökségét

A Magyar Televízió Közalapítvány (MTVK), a Hungária Televízió Közalapítvány (HTVK) és a Magyar Rádió Közalapítvány (MRK) kuratóriumi elnökségébe a Fidesz és a KDNP által jelölt tagok kezdeményezik, hogy mindhárom testület minden tagja nyújtsa be lemondását az új országgyűlés alakuló ülésének napjával.

hvg.hu Itthon

Beadta a derekát az MTV kuratóriuma

Engedélyezte a Magyar Televíziónak (MTV) 2,4 milliárd forint beruházási hitel felvételét a közmédiumot felügyelő közalapítvány kuratóriumi elnöksége; a szerdai döntésről a testület több tagjától értesült az MTI.