szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tarlós István szerint a fővárosi közigazgatás átalakítását – konszenzusban az ellenzékkel – meg kell lépni, ahogy az egész önkormányzati rendszer reformját is, de ezek a lépések csak 2014-től vezethetők be − írta a Népszava.

A lap csütörtöki számában a Fidesz főpolgármester-jelöltje kijelentette: nem csupán az önkormányzati törvény, hanem jó néhány kapcsolódó jogszabály módosítására is szükség van egy új közigazgatási struktúra működtetéséhez. Ilyen például az államháztartási vagy a forrásmegosztásról szóló törvény, de az építési, az adó- és a közbeszerzési jogszabály is. A szükséges előkészítő munka körülbelül másfél évet igényel.

Tarlós elmondta, hogy várják az MSZP véleményét Budapest átalakításáról. Mint fogalmazott: Kósa Lajossal összegyűjtötték az erre eddig ismert négy alternatívát, erre várják a reagálást az MSZP-től. "Mi megszerkesztettük az étlapot, de azóta is hiába várjuk az MSZP véleményét. Pedig esetleg egy ötödik fogással is előállhatnának, de úgy tűnik, nincs hozzá sem bátorságuk, sem akaratuk" − jelentette ki Tarlós.

Főpolgármesterré választása esetén szinte mindent megváltoztatna a „Demszky-örökségből", amit megtartana: "a négyes metró kényszerű befejezése, a sokszínű kulturális élet, és a nemzeti ünnepek megtartása, bár talán nem egészen az eddigi szemlélet alapján".

A Fidesz jelöltje az új önkormányzati választási törvény fontos elemének tartja a létszámcsökkentést, és szerinte nem aránytalan az új rendszer. "A képviselők számának csökkenéséről van szó, de nem is ez a legszámottevőbb, hanem a működőképesség javulása. Eddig ugyanis szabályozott hatásköri-felelősségi viszonyok alig voltak jelen a rendszerben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Ősztől kevesebb önkormányzati képviselő lesz

Az Országgyűlés elfogadta a kisebb képviselő-testületekről szóló törvényjavaslatot. Szintén ma szavaztak az állami vagyonnal való felelős gazdálkodás érdekében szükséges törvények módosításáról szóló törvényjavaslatról is.

hvg.hu Napi merítés

Mennyivel kevesebb önkormányzati képviselő lesz?

Elfogadták az önkormányzati választási rendszer átalakítását, de pontosan mekkora létszámcsökkentéssel jár a Fidesz reformértékűnek nem nevezhető, mégis jelentős változásokat hozó módosítása? - tette fel a kérdést a Politial Capital blog írója.

MTI Gazdaság

Az MFB önkormányzati infrastruktúra-fejlesztési programja

A 320 milliárd forint keretösszegből eddig 226 milliárd forint hitelt vettek igénybe az önkormányzatok a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) öt éve tartó önkormányzati infrastruktúra-fejlesztési hitelprogramjának keretében - nyilatkozta a Napi Gazdaság keddi számában Aladics Sándor, az MFB vezérigazgató-helyettese.

Itthon

Mit jelent az önkormányzati törvény módosítása?

A Forum Politicum Intézet legújabb elemzése a Parlamentben kedden elfogadott önkormányzati törvényt mutatja be és elemzi várható hatásait. Eszerint az induláshoz szükséges ajánlások számának, a listaállítás kritériumainak, a bejutási küszöbnek a növelése valamint a képviselők számának csökkentése megnehezíti a kis pártok bejutási esélyeit a helyi önkormányzatokba, ugyanakkor a törvénymódosítás megfelel a kevesebb önkormányzati képviselőt óhajtó választói akaratnak és olcsóbbá teszi a politikai rendszer működését.