Tetszett a cikk?

Visszafordítaná az órát a magyarországi sajtószabadság tekintetében az új médiatörvény-tervezetre épülő jogszabály - vélekedett szerdán Brüsszelben kiadott közleményében az Európai Újságíró Szövetség (EFJ).

Aidan White, a szervezet főtitkára eszerint úgy nyilatkozott, hogy a magyar Országgyűlés elé került javaslat "korlátozó jellegű", amely "keretek közé szorítja a véleménynyilvánítás jogát és így a szólásszabadságot is". Kijelentette, hogy a tervezet "nem felel meg a pluralizmus és a sokféleség európai normáinak", és az órát azokba az időkbe állítaná vissza, amikor Magyarország kommunista uralom alatt és a média állami ellenőrzésének árnyékában élt.

A szövetség - "anyaszervezetével", a világ újságíró-szervezeteit képviselő Nemzetközi Újságíró Szövetséggel (IFJ) közösen - a magyar kormányt a javaslat visszavonására szólította, továbbá arra, hogy indítson átfogó nyilvános vitát a témáról, a média képviselőivel pedig folytasson párbeszédet.

Az EFJ megítélése szerint a javaslat állami szabályozás alá vonná a nyomtatott és audiovizuális média nagy részét, de részlegesen még az internetet is. Mivel a tervezet felszínes és nem tartalmaz világosan meghatározott normákat, félő, hogy az új szabályok önkényes alkalmazásra és beavatkozásra adnak lehetőséget - áll a brüsszeli közleményben.

Bármilyen új jogszabálynak törvényes garanciákat kell nyújtania az újságírói és szerkesztői szabadságra, és segítenie kell a szabályok etikus gyakorlatba ültetését - jelezte az EFJ, amely Európa 30 országában több mint 250 ezer újságírót képvisel.
A Magyar Újságírók Országos Szövetségét és a Sajtószakszervezetet tagjai közé soroló európai szövetség aláhúzta azt is, hogy támogatja a tervezet ellen hangjukat felemelő magyar tagszervezeteit, illetve más tiltakozó civil szervezeteket és polgárokat is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A médiacsomag egy részét még nyáron átnyomná a Fidesz

Működőképes és olcsóbb közmédiumokat szeretne a Fidesz, ezért azokat a változásokat, amelyek a média működését kiegyensúlyozottabbá és olcsóbbá teszik, még a nyári ülésszak alatt végigviszik a parlamenten - mondta Rogán Antal, a Fidesz országgyűlési képviselője, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának csütörtöki ülése közben tartott sajtótájékoztatóján.

hvg.hu Napi merítés

Napi merítés: Közel állunk egy alkotmányos puccshoz?

Ha a jelenlegi felállásában az országgyűlés megszavazza a Rogán–Cser-Palkovics páros médiacsomagját, de facto bekövetkezik a 89-es jogállami forradalomnak mint a Magyar Köztársaság államalkotó eszméjének felszámolása - állítja a Neszórakozzviktor blog szerzője.

hvg.hu Itthon

TASZ: vitára is alkalmatlan a kormány médiacsomagja

Átgondolatlan, szakmailag megalapozatlan és alkotmányellenes a két fideszes képviselő által a média szabályozására benyújtott törvénycsomag – közölte a Társaság a Szabadságjogokért. A jogvédő szervezet felhívja a képviselők figyelmét arra, hogy a jogalkotás egy szakma, azt a köztisztviselői karral együttműködve kellene végezni.

MTI Itthon

Haraszti a Fidesz "puccsszerűen végighajszolt" médiacsomagjáról

A Fidesz titokban előkészített és a "puccszerűen végighajszolt" médiacsomagja "alkotmánytól portásig" egy rövid pórázon tartott kormányfüggő médiarendszert tervez meg - nyilatkozza Haraszti Miklós, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) leköszönt sajtószabadság-képviselője a Magyar Narancs csütörtökön megjelenő számában.

Kiricsi Gábor (hvg.hu) Itthon

Médiacsomag: látszategyeztetés és "rögtönítélő törvényhozás"

Bár a kormány már megalakult, alapvető fontosságú kérdésekben megfogalmazott törvényjaslatok azóta is többször egyéni képviselői indítványként kerülnek a parlament elé. Az ellenzék és a jogvédők szerint ezzel olyan közigazgatási és egyéb egyeztetési köröket spórol meg a kormány, amelyek kihagyása nem indokolt, és szakmailag rosszabb törvényeket eredményez. A sajtópiac szereplőit is csak akkor hívták egyeztetésre, amikor szinte már minden eldőlt.