szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ketten indulnak a Magyar Rádió elnöki posztjára kiírt pályázaton, miközben előzőleg hatan vásárolták meg a pályázati dokumentációt.

Szerdán járt le a Magyar Rádió elnöki posztjára kiírt pályázat határideje, a déli határidőig ketten adták le pályázati anyagukat a Magyar Rádió Közalapítvány titkárságán - tudta meg az MTI a közmédiumot felügyelő közalapítvány illetékesétől, aki ugyanakkor nem tudta megmondani, hogy - tekintetbe véve a parlamentnek benyújtott, a közmédiumokat is érintő, s már végszavazás előtt álló törvényjavaslati csomagot - végül mi lesz az elnökválasztás menete. Azt, hogy kik a pályázat leadói, a titkárság illetékese nem mondta el, csak annyit lehet tudni, hogy csütörtökön lesz borítékbontás. 

Nem adta be a pályázatát Szayly József, a közrádió alelnöke. Döntésének okát az MTI-nek az alelnök úgy magyarázta, hogy a parlament előtt lévő törvényi változtatási szándékok miatt "okafogyottá vált" az indulása. Ha azonban kialakulnak az új törvényi keretek, szakmai vezetőként megméretteti magát - tette hozzá. Két másik pályázó, Heal Edina, a Sláger Rádió volt vezérigazgatója és Balogh Gábor ügyvéd sem adták be pályázatukat. Döntésük okát nem kommentálták az MTI-nek.

Such György jelenlegi rádióelnök a Népszava június 12-i számában úgy nyilatkozott, hogy nem indul újra az elnöki posztért. Márciusban még azt közölte az újraválasztását napirendre tűző rádiós kuratóriumnak írott levelében, hogy a pályázat nélküli hosszabbítás lehetőségével nem kíván élni. A levélben akkor azt írta: kész megpályázni a tisztséget, ha a "demokratikus politikai erők egyöntetű támogatását sikerül ismét elérni." Akkori döntése indokaként az MTI-nek azt mondta, hogy a pártdelegáltakból álló kuratóriumi elnökségben nem volt konszenzus a jelöléséről. A Magyar Rádió elnöke így csak július 31-ig vezeti a közmédiumot. Such Györgyöt szerdán az MTI nem tudta elérni. 

Április 14-ig hatan vásárolták meg a Magyar Rádió elnöki posztjára kiírt pályázat dokumentációját. Az elnöki posztért eredetileg indult Such György, a közrádió jelenlegi elnöke, Szayly József rádió-alelnök, Heal Edina, a Sláger Rádió volt vezérigazgatója, illetve Balogh Gábor ügyvéd, rádiós rendező. Az ötvenezer forintos pályázati anyagot két olyan személy is megvásárolta, aki nem járult hozzá nevének közléséhez. 

A Magyar Rádió Közalapítvány illetékese nem tudta megmondani, hogy - tekintetbe véve a közmédiumokat is érintő, végszavazás előtt álló törvényjavaslati csomagot - végül mi lesz az elnökválasztás menete. Az új szabályozás értelmében megszűnne a Magyar Rádió Közalapítvány, továbbá a Fidesz médiacsomagjának a médiát és a hírközlést szabályozó törvényjavaslata szerint a közmédiumoknak, így a Magyar Rádiónak nem elnöke, hanem vezérigazgatója lenne, a vezérigazgatót pedig a létrejövő Közszolgálati Közalapítvány nevezné ki. 

A jelenlegi szabályok értelmében a tizenöt tagú kuratóriumi elnökség kétharmados arányú szavazatával terjeszti a társadalmi kurátorokkal kiegészült testület elé az új elnök személyét. A megválasztáshoz a nagykuratórium szintén kétharmadának támogató szavazata szükséges. 

A jelenleg hatályban lévő médiatörvény továbbá úgy rendelkezik, hogy ha az elnökség nem tud az összes tag kétharmados többségével javaslatot tenni a műsorszolgáltató elnökének személyére, és ugyanilyen szavazataránnyal új pályázat kiírásáról sem tud dönteni a pályázat beadási határidejétől számított harminc napon belül, megbízatása megszűnik. Az eredeti kiírás szerint az elnökről július végéig kell döntésnek születnie. Az új elnök 2010. augusztus 1-jétől négy évre tölthetné be a posztot. 

A Cser-Palkovics András és Rogán Antal fideszes képviselők által június 11-én benyújtott médiacsomag értelmében a Magyar Televízió (MTV), a Magyar Rádió, a Duna Televízió és a Magyar Távirati Iroda (MTI) szervezetileg külön maradnának, de nonprofit zártkörű részvénytársaságokként működnének tovább. Közös felügyeleti szervük a Közszolgálati Közalapítvány lenne. A civil kontrollt egy tizennégy tagból álló Közszolgálati Testület biztosítaná. Létrejönne továbbá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, amelynek autonóm államigazgatási szerve a Médiatanács lenne.

Hétfőn fogadták el a parlamentben az öt előterjesztés negyedik elemét, az új médiaszabályozáshoz kapcsolódó alkotmánymódosítást, amellyel a Fidesz átírta az alaptörvény, a sajtó- és véleménynyilvánítás szabadságáról szóló 61. paragrafusát. A csomag ötödik, "médiaalkotmánynak" nevezett elemének általános vitáját is lefolytatják a nyári rendkívüli ülésszak végéig. Az indítványhoz augusztus 31-ig lehet módosító indítványokat benyújtani. A médiacsomag azon elemének részletes vitája szeptember első felében, a róla szóló határozathozatal pedig októberben várható. A médiastruktúrára vonatkozó maradék három javaslatról a tervek szerint a következő hetekben, de még július 19-e előtt, vagyis a parlament jelenleg is zajló nyári ülésszaka alatt megtartják a végszavazást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

"Ismeretlenek" is pályáznak a rádióelnöki posztra

Hatan vásárolták meg a határidő lejártáig, szerdáig a Magyar Rádió elnöki posztjára kiírt pályázat dokumentációját - tudta meg az MTI csütörtökön a közmédiumot felügyelő közalapítvány illetékesétől. Az elnöki posztért indul Such György, a közrádió jelenlegi elnöke, Szayly József rádió-alelnök, Heal Edina, a Sláger Rádió volt vezérigazgatója, illetve Balogh Gábor ügyvéd, rádiós rendező. Az ötvenezer forintos pályázati anyagot két olyan személy is megvásárolta, aki nem járult hozzá nevének közléséhez.

MTI Itthon

Meghosszabbítanák Such mandátumát

Such György elnöki mandátumának meghosszabbítására tett javaslatot a Magyar Rádió kuratóriumi elnökségének kétharmada kedden - közölte Rangos Katalin, a testület szocialista elnöke

MTI Itthon

A fideszesek lemondatnák a közmédiumok kuratóriumi elnökségét

A Magyar Televízió Közalapítvány (MTVK), a Hungária Televízió Közalapítvány (HTVK) és a Magyar Rádió Közalapítvány (MRK) kuratóriumi elnökségébe a Fidesz és a KDNP által jelölt tagok kezdeményezik, hogy mindhárom testület minden tagja nyújtsa be lemondását az új országgyűlés alakuló ülésének napjával.

MTI Itthon

Such: még semmi nem dőlt el

Such György szerint még semmi nem dőlt el azzal, hogy a Magyar Rádiót felügyelő kuratórium elnöksége keddi ülésén kétharmados többséggel az elnöki mandátumának meghosszabbítására tett javaslatot.

Jakus Ibolya Itthon

Maradhat-e a közrádió elnöke?

Vallási közösségek, betegegyesületek és alig ismert civil szervezetek kurátorai dönthetik el, posztján maradhat-e a közrádiót talpra állító Such György, aki a pártdelegáltakból álló kuratóriumi elnökségtől zöld utat kapott.

hvg.hu Itthon

Such nem vállal újabb rádióelnöki megbízást

Nagy többséggel elfogadta a Magyar Rádió (MR) Zrt. idei üzleti tervét a közmédium kuratóriuma csütörtökön - közölte az intézmény elnöke az MTI-vel. Such György rádióelnök ugyanakkor közölte: nem vállal pályázat nélkül újabb mandátumot az intézmény élén.