szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Bíróságon Pataki Árpád bíró csütörtökön elutasította Debreczeni József közíró, volt országgyűlési képviselőjelölt, még korábban országgyűlési képviselő keresetét. Debreczeni a Fidesszel, illetve Répássy Róbert fideszes képviselővel szemben tartott igényt háromszázezer forint nem vagyoni kártérítésre. Az ítélet nem jogerős.

Az egykori MDF-es képviselő a fidesz.hu-n január 13-án megjelent cikk miatt perelte be az akkor még ellenzéki pártot, illetve másodrendű alperesként – az azóta közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkárrá avanzsált – Répássy Róbert fideszes képviselőt. Répássy a Debreczeni által sérelmezett interjút adta a fidesz.hu-nak. A felperesi kereset annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette a jó hírnevét, amikor közölte: Debreczeni MDF-es képviselőjelöltként Gyurcsány embere, akinek kampányát is a volt kormányfő finanszírozza.

Debreczeni József

A tárgyaláson nem jelent meg egyfelől Debreczeni, másfelől sem Répássy, sem senki más a Fidesztől vagy a fidesz.hu-tól. Debreczeni keresete szerint az Orbán Viktorról szóló, Arcmás című kötetet kizárólag ő írta, ahhoz Gyurcsány Ferencnek semmi köze. Amit az alperes ezzel kapcsolatban állított, az tényállítás, nem vélemény, és azt a hamis látszatot kelti, hogy Gyurcsány Ferenc a szerző. A kereset úgy fogalmaz: a könyv eladhatósági esélyeit csökkenti a fidesz.hu cikke.

Szalay Péter, az alperes védője úgy vélte: Répássy nem vitatta, hogy Debreczeni az Arcmás szerzője, csak azt állította vitatott kijelentésével, hogy Gyurcsány és Debreczeni „egy gyékényen árul”, így Répássy kritikáját nem lehet ténykijelentésként fölfogni. Szalay az Alkotmánybíróság 36/1994-es határozatára hivatkozott, mely szerint a politikai közszereplő ingerküszöbének magasan kell lennie, Répássy pedig semmi mást nem tett, mint bírálta az Orbán Viktort igen negatív színben beállító kötetet. Az ügyvéd több bírósági határozatot idézett, melyek szerint nem sért személyhez fűződő jogot Répássy állítása.

Szalay úgy összegezte mondandóját: nem ténykijelentésről, hanem bírálatról, kritikáról van szó, amit a felperesnek kötelessége eltűrni. Hozzátette: az alperesek semmilyen jogsértést nem követtek el. Úgy vélte: a felperes nem tudja bizonyítani, hogy Répássy interjúja csökkentette volna a könyv eladási példányszámát. Szalay a kereset elutasítását kérte.

Féja András, a felperes képviseletében, azt fejtegette, hogy „egyértelműen tényállítás” Répássy kitétele, miszerint „Debreczeni József álnevén gyakorlatilag Gyurcsány Ferenc írt könyvet Orbán Viktorról”. Vitatta védence politikus mivoltát: szerinte Debreczeni elsősorban nem politikusként, hanem íróként jegyzi az Arcmást. Az ügyvéd hangsúlyozta: vagyoni kárigényt szándékosan nem terjesztettek elő, „de a könyv eladhatósági esélyeit rombolják az ilyen, bizonytalanságot teremtő kijelentések”. Úgy folytatta: még ha abból indulunk is ki, hogy Répássy kijelentései véleménynek és nem tényközlésnek tekintendők, akkor is indokolatlanul durvák és bántók voltak, s Debreczenit közíróként, nem pedig politikusként érintették.

Pataki Árpád – aki egyébként az elmúlt években több, a politikához kapcsolódó pert tárgyalt – lényegében elfogadta az alperesi álláspontot és jogalap hiányában elutasította Debreczeni keresetét. Mint az ítélet indoklásában fogalmazott, „a felperes politikai közszereplő, aki a kritikát fokozottan tűrni köteles”. Amit Répássy az interjúban állított, az Pataki szerint mindössze annyit jelent, hogy Debreczeni József és Gyurcsány Ferenc nézetei nagyban egybeesnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!