szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bármilyen értékű jogi szolgáltatás közbeszerzési eljárás lefolytatása nélküli igénybe vételét tenné lehetővé öt kormánypárti képviselő - köztük az elszámoltatásügyi kormánybiztos, Papcsák Ferenc - javaslata, amely az ellenzék szerint nem használ az átláthatóságnak.

A közbeszerzési törvény tervezett módosításának általános vitájában a fideszes Papcsák Ferenc elmondta: a közösségi értékhatárt meghaladó értékű jogi szolgáltatások esetében 2009 áprilisa óta kötelező a közbeszerzési eljárás, a szabály azonban nem váltotta be a hozzá fűzött elvárásokat, lassítja a közpénzek felhasználását, ráadásul az Európai Unió sem teszi kötelezővé a közbeszerzést a jogi szolgáltatást nyújtók számára. A kereszténydemokrata Vejkey Imre a szabad ügyvédválasztás jogára és ésszerűségére hivatkozva sürgette az indítvány elfogadását.

Az ellenzék aggályosnak tartja az indítványt

A szocialista Göndör István értékelése szerint a kormánypárti javaslat "lábbal tapossa" az átláthatóság elvét, a verseny tisztaságát. A politikus annak a félelmének adott hangot, hogy a módosítással az előterjesztők néhány kiválasztott ügyvédi irodát kívánnak helyzetbe hozni.

A jobbikos Apáti István amellett emelt szót, hogy megfelelő a jelenlegi szabályozás, amely 206 ezer eurós, azaz mintegy ötvenmillió forintos értékhatár felett teszi kötelezővé a közbeszerzést. Párttársa, Gaudi-Nagy Tamás elmondta: az elszámoltatás hitelességét veszélyezteti a javaslat, mivel a legjobb ajánlat előnyben részesítése helyett a bizalmi elvet helyezi a középpontba az ügyvédi irodák kiválasztásakor.

Schiffer András (LMP) cinikusnak nevezte az előterjesztést. Emlékeztetett, hogy az elmúlt évek botrányos ügyeiben - amelyek közül a Budapest Airportnál és a BKV-nál történteket emelte ki - ügyvédi irodákon keresztül próbáltak közpénzeket "kitalicskázni". Kifejtette továbbá, hogy a módosítással még inkább lehetővé válna, hogy a közhatalmi szervek és köztulajdonban álló cégek jogi szolgáltatásokon keresztül "az aktuális többség klientúráját hizlalják dagadtra".

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője a vitában arra hívta fel a figyelmet: senki ne áltassa magát azzal, hogy a közbeszerzési törvény elfogadása óta nincs korrupció; mint mondta: 42 ügyben folyik eljárás volt szocialista politikusok ellen.

Megbízás Papcsák ügyvédi irodájának

Az ügy azért is különös, mert 2002-ben éppen amiatt indult büntetőeljárás, hogy Papcsák ügyvédi irodája az Orbán-kormány informatikai államtitkárságától 240 millió forint értékben kapott megbízást jogi tanácsadásra és jogszabály-előkészítésre. Az Informatikai Kormánybiztosságnak benyújtott teljesítésigazolásokon a hatósági gyanú szerint olyan ügyvédek és ügyvédjelöltek nevét is feltüntette, akik nem végeztek munkát, az igazolásokon a valóságnak meg nem felelő óramennyiséget jelölt meg. Papcsák a vizsgálatot politikailag motiváltnak tartotta. Bár őt jogerősen felmentették, két társát azonban, Sík Zoltán egykori informatikai kormánybiztost és Ormos Zoltán ügyvédet 100 ezer és 115 ezer forint bírság megfizetésére ítélték.

A tervezett módosítással kapcsolatban korábban Papcsák a hvg.hu-nak azt mondta, nem találja visszatetszőnek, hogy épp ő, aki kormánybiztosként a közpénzek felhasználásának ellenőre, olyan kiskaput nyit, amelynek révén az adófizetők pénzével kisebb kontrollt alkalmazva gazdálkodhatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

"Polipszerű" összefonódásokat mutat több száz tanácsadói szerződés

Az elszámoltatási kormánybiztos közlése szerint a filmekben látott érdekhálóként működő, "polipszerű" összefonódásokról ad számot az a több száz megvizsgált tanácsadói szerződés, amelyet 2002 és 2010 között közpénzzel gazdálkodó költségvetési szervek és állami cégek kötöttek magántársaságokkal. Papcsák Ferenc keddi sajtótájékoztatóján közölte: a törvénysértő ügyekben jövő héten várhatók jogi lépések.

MTI Itthon

Papcsák bevezetné a köztávoltartás jogintézményét

A köztávoltartás jogintézményével távolítaná el az állami pénzügyektől a közbizalommal visszaélőket Papcsák Ferenc - emelte ki az elszámoltatási kormánybiztossal szombati számában közölt interjúból a Magyar Nemzet.

MTI Itthon

Papcsák is megszavazta a fonódó villamos tanulmányt

Fővárosi képviselőként Papcsák Ferenc is megszavazta a budai fonódó villamosközlekedés megvalósíthatósági tanulmányának költségvetését – így kommentálta a Főpolgármesteri Hivatal, hogy a Magyar Nemzet csütörtöki számában – pontosan meg nem nevezett forrásra hivatkozva – azt írta, a 244 milliós megvalósíthatósági tanulmány ügyében is feljelentést tett az elszámoltatási kormánybiztos.

Itthon

"Ha Papcsáknak hasfájása van, fáradjon be a rendőrségre"

Kedden a budapesti Fehér Házban maratoni, három és félórás ülést tartott az Országgyűlés Ifjúsági, Szociális és Családügyi Bizottságnak az az albizottsága, mely – létrehozóinak szándéka szerint – az elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit hivatott vizsgálni. A magas testület meghallgatta Herczog László volt szociális és munkaügyi minisztert, Szűcs Erika országgyűlési képviselőt, volt szociális és munkaügyi minisztert és Székely Juditot, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium volt szakállamtitkárát.

MTI Itthon

Feljelentették az ITD Hungary volt vezetőit

Pénteken az ITDH Hungary Kft. és B. Zsolt is feljelentést tett a Központi Nyomozó Főügyészségen a cég volt vezetői ellen - közölte az elszámoltatási kormánybiztos.

hvg.hu Itthon

Papcsák támogatja a közbeszerzések nélküli jogi megbízást

A jogi szolgáltatások – tavaly bevezetett – kötelező közbeszereztetésének megszüntetését javasolja több fideszes és KDNP-s országgyűlési képviselő, köztük épp a közpénzek felhasználásának törvényességének vizsgálatára kijelölt Papcsák Ferenc elszámoltatásügyi kormánybiztos. Papcsákot évekkel ezelőtt felmentették egy eljárásban, amelyben felmerült a gyanú, hogy az ügyvédi irodája egy állami megbízás teljesítését szabálytalanul igazolta le. Szekeres Imre MSZP-s politikus elvtelennek mondta a törvénytervezetet.

MTI Itthon

Papcsák: aktív bíró után nyomozott az In-Kal

Az elszámoltatási kormánybiztos tájékoztatása szerint az In-Kal Security Kft. egy állami céggel kötött szerződése alapján egy aktív bíró tevékenységét is vizsgálta olyan "jeleket" keresve, amelyek alátámaszthatják, hogy a bíró egyes gazdasági ügyekben nem pártatlanul döntött.