szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szombat reggel kiürítették Kolontárt, miután tovább gyengült az ajkai iszaptároló sérült 10-es kazettájának gátja. A devecserieket is felszólították, hogy készülődjenek a kitelepítésre. Kolontáron egy töbszáz méter hosszú, 4-5 méter magas gátat emelnek három napon belül, hogy megvédjék az épen maradt házakat.

A kiürítésről a Pintér Sándor belügyminiszter vezetésével a helyszínen összeült védelmi bizottság döntött szombaton kora reggel. A helységbe érkezett Orbán Viktor miniszterelnök is, valamint Hende Csaba honvédelmi miniszter, Hatala József országos rendőrfőkapitány és Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgató. Kolontár területén a rendőrség hangszórókon értesítette a lakosságot a kitelepítésről, az ott tartózkodó tartozkodó bel- és külföldi tudósítóknak el kellett hagyniuk Kolontárt.

MTI

Tájékoztatásuk szerint a hármas körgát építése közben erős elmozdulásokat, szakadásokat mértek a már megsérült tározónál, ezért döntöttek a település azonnali kiürítéséről. A kormányfő elmondása szerint megtekintették a zagytározó hét centiméteres repedését. Kontrát Károly belügyi államtitkár azt mondta, a zagytározó fala a hétfői átszakadást követően mostanra már három helyen megroppant

A Kolontáron élő 800 ember már el is hagyta a falut, s közülük nagyjából kétszázan az ajkai sportcsarnokban kialakított befogadó állomásra érkeztek, ahol a Krízis Intervenciós Csoport önkéntes pszichológusa mellett gyerekekkel foglalkozó szakemberek is jelen vannak. A kolontáriak kérésére a csarnokon belülre a sajtó munkatársait nem engedik be, de aki szeretne nyilatkozni, az kint megteheti.

Felszólították Devecser lakosságát is, hogy készülődjön az esetleges kitelepítésre, és pakolja össze egy táskába a legszükségesebb dolgait; rendőrségi hangszórós autó járja az utcákat, mindenhol katonákat és rendőröket lehet látni. Több száz katonai teherautó tartózkodik Devecseren, illetve a már teljesen kiürített Kolontáron és a két település közötti utakon, a területet helikopter őrzi folyamatosan. Orbán Viktor reggel úgy nyilatkozott, Devecser lakossága biztonságban van, mert a kiürítési tervet elkészítették és minden létező eszköz rendelkezésre áll, hogy szükség esetén néhány órán belül biztonságos helyre menekítsék a lakókat.

Hende Csaba pedig azt mondta, minden eshetőségre felkészültek, a készenlétbe helyezett járművekkel egy fordulóra háromezer embert is el tudnak szállítani. Ha kell, a honvédség teljes állományát bevetik, emellett az összedőőlt kolontári híd helyére is építeniük kell egy faszerkezetes hidat.

A szakemberek azt mondták, egy 400-600 méter hosszú, négy-öt méter magas, kőből és földből épített gáttal szelik ketté Kolontárt, hogy az alacsonyan fekvő részen esetleg átfolyó újabb vörösiszap-lavina ne veszélyeztesse a hét eleji katasztrófában épen maradt házakat. A gát építésének tervezése hajnalban kezdődött, már fejtik a bányákban a megépítéséhez szükséges köveket, még szombaton el is kezdik az építést, és várhatóan két napon belül befejezik. Kontrát Károly belügyi államtitkár szerint a falnak három nap alatt el kell készülnie.

További részletek percről percre itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.