szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az esztergomi önkormányzat körüli anomáliák főszereplője, Meggyes Tamás fideszes volt polgármester teljesen máshogy értékeli önmagát, mint ellenfelei. Hétfőn készült interjúinkból kiderül: míg Meggyes a Fidesz teljes együttműködési készségét hangsúlyozza a város működésének biztosítása érdekében, addig ellenfelei ennek épp az ellenkezőjét állítják.

A múlt héten a témában önmagát exponáló Mile Lajos LMP-s országgyűlési képviselő szerint Esztergomban „a formális átadás-átvétel megtörtént, tehát a törvényességnek a szigorúan vett minimuma megvan”, de Tétényi Éva polgármester még mindig nem tud bemenni az irodájába, a munkakörülmények még mindig nem biztosítottak számára. Mile számára nem világos, hogy Meggyes Tamás magánakciójáról van-e szó, netán Meggyest támogatják az esztergomi fideszesek.

„Ha nem normalizálódnak a viszonyok, akkor természetesen ezt nem lehet annyiban hagyni” – felelt Mile a hvg.hu azon kérdésére, hogy kíván-e ismét az Országgyűlés plenáris ülésén foglalkozni a témával. Az ellenzéki politikus azt reméli, hogy a kérdés rendeződni fog, de ha nem, akkor elképzelhető, hogy a jövő héten kérdést vagy azonnali kérdést tesz föl az esztergomi képviselőtestület körüli cirkusz ügyében.

„Aki ismeri Meggyes Tamás előéletét és többéves működését, az nem csodálkozik azon, ami most történik” – jelentette ki a tavasszal az MSZP Komárom-Esztergom megyei listáját vezető Lukács Zoltán. A szocialista országgyűlési képviselő szerint mind Meggyes, mind az esztergomi Fidesz „arra játszik”, hogy fél évig ellehetetlenítse a képviselő-testület törvényes munkáját, ezáltal az Országgyűlés előtt megnyíljék az út annak föloszlatására. Lukács kíváncsi arra, hogy mi hangzott el Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes és Meggyes múlt heti találkozóján.

„Teljesen egyetértek Önnel” – reagált az ellenzéki párt Komárom-Esztergom megyei elnöke a hvg.hu azon fölvetésére, hogy egy fél év múlva esedékes esetleges időközi önkormányzati választáson lehet, hogy nemcsak Meggyes nem nyer, de a fideszes többség is odalesz, tehát ezzel elég sokat reszkírozna a kormánypárt. Lukács úgy látja: „a mostani választáson az esztergomi polgárok Meggyes Tamást utasították el”, de ha a Fidesz eléri az önkormányzat föloszlatását, akkor a kormánypárt jelöltjei „nagy valószínűséggel annyi szavazatot sem kapnának, mint kaptak” az október 3-i önkormányzati választáson. „Készülünk arra a lehetőségre”, hogy időközi önkormányzati választást írnak ki Esztergomban – fogalmazott Lukács Zoltán. Arra is készülnek ugyanakkor – tette hozzá –, hogy fél évig működésképtelen lesz a város. „Ha egy városban a komoly munkát fél évre egyszerűen megszüntetik, akkor ott olyan károk fognak keletkezni, hogy évek alatt sem lehet rendbe hozni” – mondta az MSZP országgyűlési képviselője.

Az ellenzéki politikus hozzátette: veresége után Meggyes nemcsak „a gazdasági maffiát” okolta kudarcáért, hanem „az egyházi maffiát” is. Lukács azt mondta: négy éve a klérus „elég erőteljesen beállt Meggyes mögé”, a mostani választás előtt viszont a katolikus egyház már beszédesen hallgatott a kérdésben.

Miért nem fogadták el a Fidesz azon javaslatát, hogy az egyetlen szocialista képviselő, Nyíri Attila legyen az alpolgármester? – érdeklődtünk Lukácsnál. „Nyíri Attila tisztességes ember: a munkája mellett a képviselőséget el tudta vállalni, de az alpolgármesterségre már nemet mondott, mert az már főállás” – felelt a politikus, aki szerint Tétényi Éva hiába fogja alpolgármesternek jelölni akár az LMP, akár a Jobbik egy szem képviselőjét, „azt a Fidesz nem fogja támogatni […], így ez a kérdés föl sem merülhet”. A szocialista képviselő hozzátette: „a fideszes többség […] nyilvánvalóvá tette, hogy nem hajlandó ebben a dologban együttműködni”.

Megkerestük Meggyes Tamást is. Arra voltunk kíváncsiak, hogy miért nem ad a Fidesz alpolgármestert. Úgy felelt: a fideszes városi képviselők már az alakuló ülés előtt levelet küldtek Tétényi Évának, melyben közölték, hogy nem vállalnak alpolgármesteri posztot. „Külön szervezetek színeiben vagy támogatásával indultunk, ráadásul a programjaink is nagyban különböznek” – indokolta e lépést Meggyes, aki szerint a városi együttműködéshez először a programokat kéne egyeztetni. Erre a Fidesz nyitott, azonban kezdeményezésükre „Tétényi nem adott érdemben választ” – tette hozzá a volt polgármester.

A Fidesz úgy tervezi, hogy fél évig nem ad alpolgármestert, majd – már a városi költségvetés, mint a legfontosabb helyi rendelet reménybeli megszületése után – újragondolható az esetleges együttműködés. Szerinte az alakuló ülésen pártja készen állt arra, hogy megválasztja alpolgármesternek a Tétényi mögött álló MSZP egyetlen képviselőjét, Nyíri Attilát „akivel nagyon sok mindenben nem értünk egyet, de egy tapasztalt képviselő és Tétényi Éva mögött áll”. A hvg.hu azon fölvetésére, hogy Nyíri nem vállalja az alpolgármesterséget, Meggyes azt mondta: „nekünk erről senki sem szólt, még az alakuló ülésen sem”. Úgy folytatta: a fideszes képviselők az LMP vagy a Jobbik egy-egy képviselőjének alpolgármesteri megválasztásáról is hajlandóak tárgyalni és ha Nyíri Attila meggondolja magát, őt is megválasztanák alpolgármesternek. Meggyes szerint „gonosz rágalom”, hogy pártja az önkormányzat föloszlatására gyúr.

Kíváncsiak voltunk Völner Pálnak, a Fidesz Komárom-Esztergom megyei választmányi elnökének, egyben a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat elnökének, továbbá nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkárnak az álláspontjára, de ő azzal utasította vissza megkeresésünket, hogy pártjában választókerületi rendszer van, keressük az esztergomi választókerületi elnököt. Azt már nem tette hozzá, hogy Meggyes Tamás az illető.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Könnyen elgáncsolhatja a Fidesz Botkát és Tétényit

Hiába nem a Fidesz jelöltjei győztek Esztergomban és Szegeden, a jobboldali többség döntheti el még ezekben a városokban is, mire jut pénz, és mire nem. Márpedig ha egy polgármester képtelen önállóan komoly intézkedéseket meghozni, akkor a testületi többség számára szimpatikusabb politikus kerülhet a polgármesteri székbe – véli Nagy Attila Tibor politológus.