szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az LMP sem elméletben, sem gyakorlatban nem fogja támogatni, hogy a határon túli magyarok szavazati jogot kapjanak - ismertette az MTI-vel szerdán a párt véleményét Dorosz Dávid.

Dorosz Dávid képviselő a fideszes Gulyás Gergely keddi televíziós interjújára utalt, amelyben a kormánypárti politikus arról beszélt, vélhetően kiveszik az alkotmányból azt a passzust, amely a választójogot állandó magyarországi lakhelyhez köti. Később a Duna Televíziónak úgy nyilatkozott: ez nem feltétlenül jelentene általános választójogot.

Dorosz Dávid érvként azt hozta fel, hogy a modern jogtudomány szerint a szavazati jog a modern államokhoz kötődik, az állam pedig területi alapon szerveződik. Kitért arra is, hogy amikor a parlamentben fél évvel korábban a kettős állampolgárságról vitáztak, a Fidesz többször is kijelentette, hogy ezzel kapcsolatban nem lesz szó választójogról.

"A Fidesz akkor nem mondta el a teljes igazságot" - összegezte véleményét a képviselő, hozzátéve, már akkor is lehetett látni, hogy eközben egyes kormánypárti politikusok, például "Semjén Zsolt már akkor is kibeszéltek a sorok közül és már akkor is megfogalmazták ezt az igényt". A képviselő azt mondta, hogy akkor megbíztak a kormányban, illetve a Fideszben, ezért támogatták a kettős állampolgárságról szóló törvényjavaslat elfogadását, de benne személy szerint már akkor is kétségeket ébresztettek ezek a nyilatkozatok, és ezért is tartózkodott a zárószavazásnál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Választójogot adna a Fidesz a határon túliaknak

Vélhetően kiveszik az alkotmányból azt a passzust, amely a választójogot állandó magyarországi lakhelyhez köti - mondta Gulyás Gergely (Fidesz), az Országgyűlés alkotmány-előkészítő eseti bizottságának alelnöke kedd este a TV2 Tények című műsorában. Ezzel választójogot kaphatnak a határon túli magyarok - hangzott el a hírműsorban. A politikus később a Duna Televíziónak úgy nyilatkozott: ez nem feltétlenül jelentene általános választójogot.