Tetszett a cikk?

Kétszáz színes plakátot ragasztottak ki a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház rendelőinek folyosóira: a hirdetmények tudatják, hogy 3-5 év börtönbüntetés jár az egészségügyi dolgozók és pedagógusok bántalmazásáért. Az akció hamarosan kiterjed a megye más kórházaira és orvosi rendelőire is, s az autóbuszok oldalán is meg fog jelenni a plakátokon látható három ábra.

"Az elmúlt tíz év alatt megduplázódott megyénkben az egészségügyi dolgozókat ért atrocitások száma, amire ezúton is igyekszünk felhívni a törvényalkotók figyelmét. A tavalyi törvénymódosításkor besoroltak ugyan bennünket a közfeladatot ellátó személyek csoportjába, de a fokozott védelmet már nem kaptuk meg. Pedig a számok önmagukért beszélnek, kórházunkban már ebben az évben 45 esetben támadták meg valamelyik kollégámat" – nyilatkozta a hvg.hu tudósítójának dr. Csiba Gábor.

Kovács István

A megyei kórház főigazgatója már saját bőrén is tapasztalta, milyen érzés, amikor sérült vagy eszméletlen betegen akar segíteni, akinek a hozzátartozói rajta akarják levezetni indulataikat. Egyszer Miskolcon, egy esetben pedig Bogácson támadtak rá, amikor civilben végzett életmentést. Hangsúlyozza: nem vitatja, hogy esetenként jogos a beteg vagy a hozzátartozó felháborodása, ha az orvos vagy asszisztens nem megfelelően végzi a munkáját, de a jogos felháborodás sem vezethet jogtalansághoz.

Dr. Csiba Gábor sorolt néhány konkrét esetet: tavaly a megyei kórházban túszt ejtett egy pszichiátriai beteg, és csak kommandósok tudták megfékezni. Szikszón késsel vágta meg egy asszisztens tenyerét egy beteg hozzátartozója. Egy másik vidéki kórházban többszörös áttétes daganattal műtöttek egy beteget, aki elhalálozott, családja pedig verőlegényeket küldött az orvosra. A számtalan atrocitásnak csak töredéke jut a rendőrség tudomására, mert a sértettek nem tesznek feljelentést - teszi hozzá.

A Magyar Orvosok Szövetségének (MOSZ) elnöke, dr. Bélteczki János, az ózdi kórház intenzív osztályának vezetője is azt mondja: a megalázó fizetés és munkakörülmények mellé még a közvetlen testi erőszaknak is ki vannak téve az egészségügy első vonalában dolgozók. Az utóbbi években nagyon megszaporodtak ellenük az ok nélküli támadások, szinte már napi rendszerességgel fordulnak elő ilyen esetek. A MOSZ elnöke kijelentette: minden lehetőséget megragad, hogy a döntéshozók figyelmét felhívja az egészségügyesek fokozott védelmére, mert félelemben nem lehet tisztességesen gyógyítani.

Kovács István

A plakátterveket a Borsod-Abaúj-Zempén Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya és a megyei Bűnmegelőzési Alapítvány rendelte meg és finanszírozta, támogatói között feltüntették Lakatos Attila megyei cigányvajdát is. Az elmúlt év hasonló időszakában az uzsorakamat veszélyeire és következményeire is ezzel a módszerrel hívták fel a figyelmet. A plakátok mindenki számára érthető, egyszerű rajzok formájában orvos és pedagógus elleni támadásokat ábrázolnak, aminek következményére a harmadik képen látható börtön figyelmeztet.

Kovács István

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!