szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Részletesebben sorolná fel az alkotmány a jövőben az Alkotmánybíróság (Ab) által felülvizsgálható jogszabályok körét - ilyen tartalmú bizottsági módosító indítványt készít elő a parlament alkotmányügyi bizottsága.

A tervek szerint a testület csütörtökön tizenkét óra után rendkívüli ülést tartott volna, hogy megtárgyalja a fideszes Lázár János jegyezte alkotmánymódosításhoz benyújtandó bizottsági módosító indítványt, ám annak szövege az ülésre nem készült el. A tanácskozáson megjelentek a bizottsági tagok, ám Balsai István (Fidesz), a testület elnöke jelezte, az indítvány csak délutánra lesz kész, így azt kérte, hogy kettő órakor gyűljenek ismét össze a képviselők. Lamperth Mónika (MSZP) azt kérdezte: előzetes információt kaphatnak-e a beadvány tartalmáról. Balsai István erre válaszul annyit mondott: "az Alkotmánybíróság által felülvizsgálható jogszabályoknak a részletesebb felsorolása történik" meg. 

Lázár János eredeti javaslata azt tartalmazza, hogy a népszavazási tilalom alá eső kérdésekben az Ab-nek ne legyen felülvizsgálati joga. Ezzel párhuzamosan kibővítené a népszavazási tilalom alá eső tárgyak körét a járulékokkal. A Fidesz frakcióvezetője azt követően kezdeményezte az alkotmány és az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosítását, hogy az Ab megsemmisítette a 98 százalékos különadóról szóló törvényt. A jogszabályok általános és részletes vitáját a héten megtartották, a tervek szerint jövő hétfőn szavaznának a módosító indítványokról, és lehetőség szerint megtartják a zárószavazást is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Folytatódik Lázár János indítványainak tárgyalása

A részletes vitával folytatódik ma annak a három törvényjavaslatnak a parlamenti tárgyalása, amelyet Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője nyújtott be a Háznak azt követően, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) alkotmányellenesnek nyilvánította és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadót.

MTI Itthon

Médiaalkotmány: az Alkotmánybírósághoz fordul a TASZ

Az Alkotmánybírósághoz fordul a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az Országgyűlés által kedden elfogadott médiaalkotmány ügyében. A Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége (MEÚSZ) ugyanakkor örömmel látta viszont a törvényben az általa javasoltakat. A Magyar Újságírók Szövetsége (MÚOSZ) pedig egyebek mellett az objektív felelősség szabályozását hiányolja.

MTI Itthon

Bencsik: veszélyezteti az Ab a kormány mozgásterét

Veszélyezteti az Alkotmánybíróság a kormány mozgásterét, ha alkotmányellenesnek ítéli a szükséghelyzetben hozott gazdasági intézkedéseket - jelentette ki az energiastratégiáért felelős államtitkár a Magyar Tudomány Ünnepe 2010 rendezvénysorozat tatabányai konferenciáján szerdán. Az államtitkár lényegében elismerte, hogy nem a különadó-bevétel a tét.

Szegő Péter Itthon

Átmegy-e az Alkotmánybíróság hatáskörét korlátozó törvény?

A Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös frakcióülést tartott kedden délelőtt. A zárt ülésen a Lázár-féle törvénymódosításokról is vitatkozott a testület. Értesüléseink szerint a fideszes Gulyás Gergely, Répássy Róbert és Salamon László is fölszólalt a törvénymódosítás ellen. A hvg.hu-nak több politikus is nyilatkozott – többségük név nélkül.

Fürjes Judit Vélemény

Kolláth György: Mintha szántani küldenék Imperiált

A jogállamiság veszélybe került, ugyanis Lázár János lépése nem pillanatnyi rövidzárlat, hanem téves áramkör. Az Alkotmánybíróság működése rendkívüli állapot idején sem korlátozható, megrendszabályozása olyan, mintha Kincsemet vagy Imperiált szántani küldenék, nyilatkozta Kolláth György alkotmányjogász a hvg.hu-nak.

MTI Itthon

LMP-demonstráció: "El a kezekkel az Alkotmánybíróságtól!"

Alkotmánybíróság (Ab) nem a jogászoknak kell, hanem az embereknek, a szegényeknek, akiknek nincs máshova fordulniuk, amikor a hatalom a gazdagok érdekeit érvényesíti - mondta Schiffer András, az LMP parlamenti frakcióvezetője szerdán Budapesten, a párt Alkotmánybíróság épülete előtt tartott demonstrációján.

hvg.hu Itthon

A fideszesek lelkiismeretére próbálnak hatni a jogvédők

Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet levelet írt a kormánypárti képviselőknek az Alkotmánybíróság hatáskörének szűkítéséről szóló törvényjavaslatokkal kapcsolatban. A három szervezet arra kéri a képviselőket, hogy ne szavazzák meg a jogállamiság alapvető fontosságú intézményét lebontó törvényjavaslatokat.