szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sejteni engedte Labanc Ferenc volt rendőr a Tv2 Frizbi című műsorának november 14-i adásában, hogy tudja, ki állhat Fenyő János egykori médiacézár meggyilkolása mögött. Érdekes, hogy mindezt három évvel ezelőtt is elmondta, de a homályos közléseknél akkor sem jutott tovább. A nyomozásban sem történt fejlemény, nem lett meg a tettes és a megbízó sem.

Fenyő Jánost, a Vico Rt. tulajdonosát 12 évvel ezelőtt, 1998. február 11-én lőtték le Budán, a Margit utca és a Margit körút kereszteződésében. A merénylő egy Mitsubishiből kiszállva odalépett a Fenyő vezette, piros lámpánál álló Mercedeshez és húsz lövést adott le az üzletemberre, aki azonnal az életét vesztette. A gyilkos ezután elsétált a helyszínről, útközben egy kapualjban megvált a ruháitól.

Az emberöléssel meggyanúsítottak ugyan egy albán férfit, Acifi Nijazit, de ő aztán tisztázta magát a gyilkosság elkövetésének gyanúja alól. A nyomozóknak – a hvg.hu tudomása szerint –, bár közel jártak az igazsághoz, nem csak a tettest nem sikerült megtalálniuk, hanem nem tudták bizonyítani azt sem, hogy ki adhatta a megbízást Fenyő megölésére. Öt évvel ezelőtt felmerült, hogy az üzletembernek azért kellett meghalnia, mert televíziós piacszerzési elképzelései nem tetszettek egyeseknek. Ezt követően előkerült egy dokumentumfilm, amelyben Perczel Tamás, Fenyő egykori tanácsadója és pszichológusa a gyilkosságot elemezte. A nyilvánosságra került interjúban Perczel megnevezte azt a három személyt, akinek – szerinte – érdekében állhatott a médiavállalkozó halála.

Labanc Ferenc is annak adott hangot a Frizbi november 14-i adásában, hogy tudni véli, vélik, ki adhatott megbízást Fenyő lelövésére. A férfi a Cattani-csoport tagja volt, később pedig a BRFK akcióosztályán dolgozott, és ebben a beosztásában ő volt az, aki kollégáival az elsők között kiérkezett a Fenyő-gyilkosság helyszínére. A volt nyomozó azt találta furcsának, hogy igaz, a Fenyő-ügy még nem évült el, mégsem folyik benne sem nyílt, sem operatív nyomozás. Ha bármelyik zajlana, arról ő biztosan tudna – jegyezte meg – a tizennyolc évi operatív munka alatt kiépített informális hálózat révén. Az operatív nyomozásról egyébként, mivel Labanc már nem rendőr, nem lehetnek információi, hacsak nem sértett esetleg valaki államtitkot.

Labanc a gyilkosság kapcsán arról is beszámolt, hogy a helyszín alapján neki meggyőződése, a tettesnek volt egy segítője, aki egy olyan helyről adott jelzést, ahonnan pontosan lehetett látni, hogy Fenyő János „ott ragadt” a lámpánál. Hozzátette: a jelző ember egy albán férfi volt, aki a bűncselekményről azonnal beszámolt telefonon egy rendőrtisztnek. Labanc szerint ez az ember tudja a megfejtést, és ha szigorúbb lett volna a nyomozás, akkor el tudták volna érni, hogy beszéljen. Labanc kifejtette, a gyilkosság megbízója nem gengszter volt, nekik nem volt bajuk az üzletemberrel. A volt rendőr szerint három-négy ember járt jól a médiacézár halálával. Megbízóként viszont csak az az egy-két személy jöhetett szóba, akik képesek voltak finanszírozni a merényletet. Labanc Ferenc szerint a megbízó nem rendőr volt, de arra a kérdésre, hogy politikus lehetett-e a háttérben álló ember, nem válaszolt.

Érdekes, hogy Labanc Ferenc három évvel ezelőtt mindezt előadta már egyszer a Tv2 másik műsorában, a Mokkában, ahol szintén arról számolt be, hogy titkos információkat őriz, de ennél többet akkor sem árult el. Sőt egyenesen azt nyilatkozta, azért távolították el őt, hogy ne hozhassa nyilvánosságra az ügy eredményeit. Nos, bárkik gátolták is volna a közlést, azt nem tudták megakadályozni, hogy az egykori akció osztályos a Frizbinek most egy újabb interjút adjon, megőrizve azt a veszélyt, hogy Labanc végre elmondja azt, amit tud. Valójában azonban – az interjú alapján – csak következtetései lehetnek a volt rendőrnek, hiszen semmi érdemleges új információt nem tartalmaztak az általa elmondottak. A korábbi beszélgetésben is beszámolt a jelzőemberről, és a megbízás teljes összegét százmillió forintra tette. A Mokkában megjegyezte: „az ügy már jó ideje megoldódott, most már csak az a kérdés, van-e akkora hatalma a megbízónak, hogy eltussolja a bűncselekményt.” Labancnak ezek a szavai igen kemények voltak, hiszen ezekkel a hatóságokat vádolta bűnpártolással.

A hvg.hu úgy tudja, hogy az a Fenyő-ügyről készült, hatvan oldalas jelentés, amelyről Labanc Ferenc beszélt, mondván, hogy azt a Nemzeti Nyomozó Iroda egykori főnyomozója, Kovács Lajos biztonságba helyezte, nem más, mint egy összefoglaló jelentés. Ilyen pedig minden nyomozás végén készül, abban semmi rendkívüli sincs. Amennyiben azóta új információ merült volna fel, biztos, hogy újra indult volna a nyomozás. Egyébként a jelentést nem magának készítette a ma már nyugdíjas főnyomozó, hanem nyilvánvalóan a főnökeinek, és annak az irattárban kell lennie. Mint az általunk megkérdezettek elmondták, Labanc tud ugyan a bűntettről dolgokat, de nem annyira bennfentes, mint állítja. Ő mint akciócsoportos a nyomozásba nem folyt bele, így információi vagy rendőrtől, vagy az alvilágtól származhatnak. Amennyiben hivatásosoktól szerezte értesüléseit, csak beszélgetés szintjén történhetett meg a dolog, azt biztosan senki sem kockáztatná meg, főleg nem egy olyan tapasztalt nyomozó, mint Kovács Lajos, hogy államtitoknak vagy szolgálati titoknak minősülő adatokat adjon ki. Ha pedig Labanc értesülései alvilági emberektől származnak, akkor megbízhatóságuk megkérdőjeleződik.

A Frizbiben egyébként Hajdú Péter műsorvezetőnek arra a kérdésére sem adott választ az egykori nyomozó, hogy miért éppen 12 év után rukkol elő az információival. Emellett nem derült ki, miért rótta fel Labanc, hogy a helyszínen lévő albán férfinak az általa felhívott rendőrtiszt azt tanácsolta, hogy hívja a rendőrséget. Az első azonnal megteendő lépés ugyanis semmi más nem lehetett. Mindezen túl arra sem kérdezett rá a műsorvezető, hogy ha volt is figyelőember a Margit utcánál, honnan tudhatta, hogy Fenyő autója kénytelen lesz megállni, és nem kap zöld jelzést, aminek esetén tovább roboghat akár a Margit híd, akár a Margit körút irányába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Fellélegezhet a Fenyő-gyilkosság megrendelője?

Tudni lehet, kik voltak a Fenyő-gyilkosság megrendelői – állítja nemrég megjelent könyvében a Fenyő János médiavállalkozó meggyilkolásával megszállottan foglalkozó Kovács Lajos, a Nemzeti Nyomozóiroda úgynevezett „döglött ügyek” osztályának tanácsadója. Azaz csak volt tanácsadója, miután a nyugalmazott rendőr ezredesnek nem hosszabbították meg a szerződését, így a megoldatlan bűnügyektől, köztük a Fenyő-ügytől is búcsút mondhat.

MTI Itthon

Fenyő-ügy: meghosszabbították a nyomozást

Négy hónappal, április 25-ig meghosszabbították a Fenyő János egykori médiavállalkozó meggyilkolása ügyében folyó nyomozást; korábban az ügyészség már felfüggesztette volna az eljárást, de úgy döntöttek, még megvárják a szerb hatóságok válaszát a tavaly elküldött jogsegélykérelmekre - írja Magyar Nemzet.