szerző:
Hírszerző/FH
Tetszett a cikk?

Bár élelmiszer- és takarmány alapanyag előállítására még évekig alkalmatlanok lesznek a vörösiszap katasztrófa által tönkretett földek, a régióban lévő szántók, az energetikai célú növények termesztésére ideálisak.

A térség szántóföldjei kiválóan megfelelnek a gyorsnövésű fásszárú energianövények, elsősorban a fűz és a nyár termesztésére, ezek ráadásul csökkentik a talaj nehézfémtartalmát, és segítik a talaj minőségének helyreállítását.

Az országos katasztrófavédelem hétfői közleménye szerint ezt a javaslatot tette meg az a szakmai konzorcium, amelyet múlt pénteken hozott létre az Erdészeti Tudományos Intézet, a Károly Róbert Főiskola, az MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézet, a Nyugat-Magyarországi Egyetem és a Szent István Egyetem.

A közleményből kiderül, Devecser és Somlóvásárhely polgármesterei felterjesztették a vállalkozói és a lakossági ingóságokra vonatkozó kárbejelentő lapokat, azokat a települések jegyzői ellenőrzik első körben, majd az egyeztetések után a jogi munkacsoport köti meg a szerződéseket az ingóságok, termények, házi állatok, és vállalkozások kárenyhítésére.

Az Újjáépítési Kormányzati Koordinációs Központ devecseri bázisán működő jogi munkacsoport a hétvégén újabb 66 ingatlan tulajdonosával tárgyalt. November 8-a óta összesen 261 nyilatkozat született: 47 tulajdonos új építésű ház, 33 pedig használt lakás vásárlása mellett döntött, ketten nem kértek kártérítést. A többiek gondolkodási időt, egyedi elbírálást kértek vagy nem fogadták el az értékbecslést.

A szállópor Kolontáron, Devecseren és Somlóvásárhelyen a hétvégén valamennyi mérőállomás adatai szerint az egészségügyi határérték alatt maradt, a vörösiszap katasztrófa sérültjei közül már csak ketten vannak kórházban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!