szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Aláírta a december 21-én elfogadott médiatörvényt Schmitt Pál köztársasági elnök, a jóváhagyott jogszabály azonban az Origo és az Index értesülései szerint várhatóan csak a hatályba lépése előtti napon, december 31-én jelenik meg a Magyar Közlönyben.

Átdolgoztatnák a törvényt a németek

A német kormány azt várja, hogy Magyarország átdolgozza a nemzetközileg bírált médiatörvényt - nyilatkozott a Frankfurter Rundschau csütörtöki számában a német külügyminisztérium államminisztere. A szabaddemokrata párti (FDP) Werner Hoyer, aki egy hete közleményben fejezte ki aggodalmát a magyar jogszabály miatt, a dpa hírügynökség jelentése szerint a német napilapnak nyilatkozva kijelentette: "jó lenne, ha az ez a téma gyorsan eltűnne a világból". Magyarországgal szemben, amely január 1-jétől fél évre átveszi az Európai Unió elnöki tisztét, különösen nagy a követelmény, hogy tartsa magát az összes európai szabályhoz - figyelmeztetett a német államminiszter. Az Európai Unióban az alapjogok tiszteletben tartását "minden kétséget kizáróan biztosítani kell" - tette hozzá. Tovább

Schmitt Pál szignálta a médiatörvényt, amit a beszámolók szerint ma kézbesítettek a közlönykiadóhoz. Az Origo értesülését az Index kérdésére a Magyar Közlöny szerkesztőségében megerősítették: a törvény több ezer oldalnyi egyéb jogszabállyal, zsákokban érkezett a szerkesztőségbe, az egyik munkatárs szerint az várhatóan holnap megjelenik a hivatalos lapban.

A lap szerkesztőségében az Origónak azt mondták: több más, szintén a parlament utolsó ülésnapjain elfogadott törvényével együtt egyelőre még zajlik a szabályozás szövegének korrektúrázása, amivel várhatóan csak 31-re végeznek.

A média felgyorsított átalakítása

Az Országgyűlés december 21-én hajnalban fogadta el a médiatörvény tervezetét, ezzel befejezve azt a folyamatot, ami néhány hónappal ezelőtt a média- és hírközlési hatóság létrehozásával kezdődött, az ORTT helyére lépő Médiatanács, illetve a közmédiumok felügyeletét gyakorló közalapítvány felállításával folytatódott. Kövér László házelnök két nappal később szignózta a törvényt, Schmitt Pálnak pedig ezután öt napja volt, hogy döntsön, aláírja vagy sem a jogszabályt - a határidő december 28-án járt le.

A törvénytervezetethez a képviselők összesen 231 módosító javaslatot nyújtottak be, és még közvetlenül a végszavazás előtt is 22-ről döntöttek. Az elfogadott jogszabály egységesített szövege azóta sem jelent meg  sehol, így arra sem az érintett államigazgatási szervezetek, sem a médiaszolgáltatók nem tudnak felkészülni - tette hozzá az Index.

Hazai és nemzetközi össztűz

Kiemelt nemzetközi figyelmet kapott

Rengeteg külföldi lap és híradás foglalkozott a magyar médiatörvénnyel annak elfogadása óta, a legtöbb kommentár a sajtószabdságot féltette és az Orbán-kormány hatalmának a médiára való kiterjesztéséről írt. Egyes vélemények szerint a médiatörvény elfogadása árnyékot vethet a januárban induló magyar EU-elnökségre is. A törvényről csütörtökön A magyar precedens: Európa szabadságáról van szó című kommentárjában a német liberális lap, a Süddeutsche Zeitung azt írta, hogy a magyar médiatörvény támadás a demokrácia egyik alappillére ellen, ezért jogosak a tiltakozások. Tovább

A törvénnyel szemben számos kritika, észrevétel, aggodalom fogalmazódott meg. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy több ponton is súlyosan sérti a véleménynyilvánítás szabadságát és a sajtószabadságot, alkotmányellenes.

Januártól bárki feljelentheti a neki nem tetsző újságokat és orgánumokat a médiahatóság elnöke által kinevezett biztosnál, mindezt úgy, hogy adatai zárt kezelését kérheti. Tehát egy nevét nem vállaló bejelentő elindíttathat egy eljárást, amelyben a biztos az „érdeksérelemmel összefüggő” minden adatot elkérhet a kiadótól, még akkor is, ha az információ üzleti titoknak minősül.

Hatalmas bírságok, fehér címlapok

Az újság vezetői 15 napot kapnak az adatok átadására, igaz, a határozatot megtámadhatják a Fővárosi Bíróságon. Az ellenszegülő kiadókra akár 50 millió forintos bírság is kiszabható. A törvény értelmében több tíz-, esetenként százmilliós bírságokkal sújthatja a jogsértést elkövető orgánumokat, súlyos esetben törölheti a médiaszolgáltatókat a nyilvántartásból, vagy felmondhatja a velük kötött szerződést. A szakma szerint ez főleg a veszteséges online portálokra nézve lehet veszélyes.

A médiatörvény tervezete ellen több tiltakozóakciót is szerveztek. Fehér címlappal jelent meg a Magyar Narancs, a Népszava, az Élet és Irodalom és a 168 Óra, míg a Hírszerző rendhagyó címlappal jelentkezett. A Facebookon is tiltakozás indult, amelynek során az online demonstrációban részt vevők profilképük üresre cserélésével tiltakoznak a törvénytervezet ellen. December 20-ára pedig demonstrációt szerveztek Budapesten, a Szabadság téren.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!