Az Európai Unió gazdasági versenyképessége növelését célozná egy olyan szabadalmi rendszer bevezetése, melyben egyetlen, angol, német vagy francia nyelven tett szabadalmi bejelentéssel egyformán oltalmat lehetne szerezni az összes uniós tagállamban - írja közleményében a Magyar Feltalálók Egyesülete.
Az Európai Bizottság július 2-án kelt javaslatának vétele után úgy tűnt, a hogy a 2011. esztendő talán meghozza az EU Szabadalom lehetőségét. A világ feltalálói, és különösen a kis és közepes vállalkozások, egyetemek és non profit kutató helyek több évtizede szorgalmazták e rendszer bevezetését, miután az országonkénti szabadalmaztatás jelenlegi rendszere a tetemes fordítási és szabadalmi ügyvivői költségek miatt elérhetetlenné tették számukra technikai eredményeik széles körben való oltalmazását. Tehát az csak a gazdag vállalkozások, jobbára a nagy nemzetközi monopóliumok kiváltsága lett. Köztudott, hogy korunkban az innováció feltétele a globálisan oltalmazott szellemi tulajdon. Ezért aztán az Európai Unióban a magas szabadalmaztatási költségek miatt az innováció beszűkölőben van.
Sajnos egyes tagállamok, közöttük Magyarország is, elvetették az EU Szabadalom 2011-ben történő bevezetését, így e téren újabb kudarc lehetősége fenyegetett. Az Európai Bizottság bölcs módon kompromisszumot talált (december 14-i javaslat), amely nem más mint az EU Szabadalom részleges bevezetése, ha az új rendszert minimum 9 ország jóváhagyja. Szerencsére a mai napig a következő 13 ország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Németország, Svédország és Szlovénia a mai napig elfogadta ezt a javaslatot. Magyarország és a többiek, melyeknek az innovációs potenciáljuk ráadásul alacsonyabb, tartják a régi rendszert, az országonkénti, nemzeti nyelven történő szabadalmaztatást. Ennek igazi oka, nem a "szent nemzeti nyelv" használatának védelme, hanem hogy a kimaradt országok kormányai, beleértve Magyarországot is, a szabadalmi ügyvivők és nemzeti szabadalmi hivatalok érdekeit, azok magas bevételeinek megtartását, az Unió, a feltalálóik, a kis és közepes vállalkozásaik, az egyetemeik és a kutató intézeteik érdekei elé helyezik. Ezzel megosztják az Európai Uniót, és fékezik az innovációt.
Forrás: Magyar Feltalálók Egyesülete