szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Március elején fogadhatja el az Országgyűlés az új alkotmány szabályozási elveiről szóló határozati javaslatot, amely alapján a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium elkészíti az új alaptörvény normaszövegének tervezetét; ezt kezdi tárgyalni a parlament - alkotmányozó nemzetgyűlésként - március 15-e után, s dönt róla várhatóan április 25-én, húsvéthétfőn - ismertette a fideszes Gulyás Gergely, akit az alkotmányozás menetrendjét vázolva.

A parlament alkotmány-előkészítő eseti bizottsága tavaly decemberben nyújtotta be a Háznak a Magyarország alkotmányának szabályozási elveiről szóló országgyűlési határozati javaslatot, amely mellékletként tartalmazza az eseti bizottság által készített alaptörvény-koncepciót.
   
A testület alelnöke, Gulyás Gergely az MTI-nek adott nyilatkozatában kifejtette: az Országgyűlés várhatóan a tavaszi ülésszakának első napján, február 14-én kezdi tárgyalni a határozati javaslatot, így magát a koncepciót is. Emlékeztetett: a benyújtott előterjesztés szerint a határozat hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Magyar Köztársaság alkotmányának szabályozási elveiről szóló, a Horn-kormány idején elfogadott, 1996-os országgyűlési határozat. A politikus az utóbbival kapcsolatban megjegyezte, az abban foglalt alkotmánykoncepció is tartalmazza a Szent Koronát mint a preambulumban megemlítendő, kiemelt fontosságú, a magyar államiságot szimbolizáló közjogi tárgyat.
   
Az alkotmány szabályozási elveiről szóló új határozati javaslatról várhatóan március elején szavaz a parlament, és az elfogadott határozatban rögzített alkotmánykoncepció alapján a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium készíti majd el körülbelül két hét alatt az új alaptörvény normaszövegének tervezetét. Ezt a tárca törvényjavaslatként benyújtja az Országgyűlésnek, amely március 15-e után - alkotmányozó nemzetgyűlésként - kezdi el tárgyalni. Ennek során a Ház semmilyen más törvényjavaslattal nem foglalkozik majd - ismertette Gulyás Gergely.
   
Magyarország új alkotmányát - ahogyan azt Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Nemzet karácsonyi számában megjelent interjújában elmondta - április 25-én, húsvét hétfőn fogadja majd el a parlament, a törvény pedig 2012. január 1-jén lép hatályba.
   
Gulyás Gergely mindemellett rámutatott, hogy az alkotmányozás parlamenti folyamatával párhuzamosan egy széleskörű társadalmi párbeszéd is lesz február-márciusban az alaptörvényről. Egyrészt a kormány elindít egy nemzeti konzultációt, másrészt helyi szinten is folyik majd a társadalmi vita. Példaként említette a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája által rendezendő egyetemi vitákat és az önkormányzatok szervezésében zajló helyi fórumokat. (A nemzeti konzultációról Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője korábban azt mondta: "az új és végleges alkotmány megszületése előtt Magyarországon mindenkinek lehetősége lesz nemzeti konzultáció keretében elmondani, hogy mit gondol az új és végleges alkotmányról".)
   
Arra a kérdésre, hogy az alkotmány-előkészítő eseti bizottság által beterjesztett alkotmánykoncepció mennyiben fog változni, a testület alelnöke azt mondta: biztosan lesznek változtatások, hiszen "semmi nincs kőbe vésve". Véleménye szerint nagy valószínűséggel módosul majd az a tervezett passzus, amely szerint az alaptörvény csak akkor lenne módosítható, ha a javaslatról két egymást követő Országgyűlés változatlan formában, mindkét szavazásnál külön-külön a parlamenti képviselők kétharmadának szavazatával döntene. Emellett jelenlegi formájában nem tartja szerencsésnek azt a kezdeményezést sem, amely szerint az államfő jogosult lenne az Országgyűlés feloszlatására kivételesen akkor is, ha az súlyos bizalomvesztés okából előállott alkotmányossági-politikai válság feloldását szolgálja.
   
A képviselő az MSZP bejelentett, illetve az LMP esetleges, az alkotmányozástól való távolmaradásáról azt mondta: "arra, hogy az MSZP még mindig Gyurcsány Ferenc pártja, már többször felhívtuk a figyelmet, de hogy esetleg az LMP is vonzalmat érez a volt kormányfő iránt, az meglepő." Az LMP-frakcióval kapcsolatosan Gulyás Gergely elmondta, bármiről szívesen tárgyalnak, de véleménye szerint kifejezetten antidemokratikus gondolkodás, ha valaki egy vitában azért nem mondja el az érveit, mert a többség nem garantálja előre, hogy elfogadja azokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/FH/Hírszerző Itthon

A Jobbik részt vesz az alkotmányozásban

A Jobbik részt vesz az alkotmányozásban és semmilyen körülmények között nem működik együtt Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökkel. Az LMP még nem kommentál, az MSZP kitart régi véleménye mellett.

MTI Itthon

Az MSZP nem vesz részt az alkotmányozásban

Az MSZP nem vesz részt az alkotmányozás parlamenti vitájában, mert az új alaptörvény nem egy nemzet, hanem egy párt készülő alkotmánya – jelentette be a szocialisták vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján Kormos Kata, a párt szóvivője.

MTI Itthon

Gyurcsány az alkotmányozás bojkottjára szólítja az ellenzéki pártokat

Senki nem adott felhatalmazást új Alkotmányra, már csak azért sem, mert senki nem kért ilyen felhatalmazást - írja blogjában Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, aki ezért azt javasolja valamennyi ellenzéki pártnak, hogy hirdessen bojkottot az alkotmányozási folyamat egészére, és egyáltalán ne vegyen részt az Országgyűlés munkájában azon idő alatt, amikor a parlament, "önmagát bárminek is nevezve, a Fidesz új alkotmányát tárgyalja".