szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyilvánosságra hozzák a róluk készült nemzetbiztonsági szakvéleményeket azok a jobbikos képviselők, akik korábban ezen szakvélemények miatt nem foglalhatták el helyüket a parlamenti bizottságokban - tájékoztattak az érintett képviselők.

A 2010-es országgyűlési választások után a bizottsági tagságokról szóló tárgyaláson a Jobbik Staudt Gábort a nemzetbiztonsági bizottság elnökének, majd tagjának, Balla Gergőt, Endrésik Zsoltot és Schön Pétert pedig a honvédelmi bizottság tagjának jelölte, azonban a biztonsági kockázatot megállapító szakvélemények után nem foglalhatták el helyeiket. Ezt követően az ellenzéki politikusok az adatvédelmi biztoshoz fordultak és feljelentést is tettek.

A szakvéleményeket az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) eredetileg 2030-ig titkosította, azonban Jóri András adatvédelmi biztos állásfoglalása alapján most megszűnt a titkos minősítésük. A Staudt Gáborról, Balla Gergőről, Endrésik Zsoltról és Schön Péterről készült jelentések, Staudt Gábor elmondása szerint, annak alapján állapítottak meg nemzetbiztonsági kockázatot, hogy a képviselők részt vettek a Magyar Gárda Egyesület alapításában és működésében.

A szerdai sajtótájékoztatón kiosztott Staudt Gáborról szóló szakvélemény szerint: "a nemzetbiztonsági ellenőrzés feltárta, hogy az ellenőrzött alapító tagként szerepel az azóta feloszlatott Magyar Gárda Egyesületben. Alapítóként meghatározó szerepet tölthetett be a Gárda ideológiájának kialakításában, széles ismeretségi köre alakult ki az elvi és gyakorlati kérdésekben vele azonos nézeteket valló személyekkel."

Staudt Gábor úgy véli: egy szakvéleményben csak konkrét tényeken alapuló szakmai kérdések szerepelhetnének, politikai véleménynek helye nincs. Ezzel szemben a róla készült szakvéleményben "feltételes módú mondatok szerepelnek és egyetlen konkrét, veszélyt jelentő személy nincsen megjelölve." Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: a szakvéleményeken alapuló elutasításuk nem indokolt, ezért újra kezdeményezni fogják az érintett négy képviselő "C-típusú" átvilágítását és felvételüket a nemzetbiztonsági és a honvédelmi bizottságokba. Emellett a Jobbik, ha lehet, ragaszkodik ahhoz, hogy Staudt Gábor legyen a nemzetbiztonsági bizottság elnöke.

Staudt Gábor szerint felháborító, hogy ez a szakvélemény "átment" a Belügyminisztériumon (BM) és a nemzetbiztonsági bizottság kormánypárti többségén is. Az ellenzéki politikus úgy véli: parlamenti képviselőkkel szembeni hasonló eljárás "minden normális jogállamban nemzetközi szintű botrányt jelentene." A Jobbik képviselője szerint az Orbán-kormány nem csak folytatja, hanem tovább erősíti az előző kormány politikáját. Satudt Gábor hozzátette: ugyanezt célozza a médiatörvény is, hogy "bárkit, bármilyen vélemény miatt meg lehessen hurcolni és el lehessen tüntetni."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!