szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem kényszer, hanem közösségi elvárás, hogy új alkotmánya legyen az országnak - mondta Schmitt Pál köztársasági elnök csütörtökön Veszprémben, újságíróknak.

Schmitt Pál szerint az új alkotmánykoncepció kapcsán a vita elsősorban arról folyik, hogy van-e alkotmányozási kényszer. Véleménye szerint nem kényszer, hanem közösségi elvárás, hogy új alkotmánya legyen az országnak. Kiemelte: Magyarország az egyetlen ország a rendszerváltó államok közül, mely még egy régi, 1949-es alkotmánnyal rendelkezik. Elmondta, hogy már minden parlamenti párttal egyeztetett az alkotmányozás folyamatáról, és mindegyik párt vezetőjét arra kérte, ne maradjanak ki abból.
   
Ismét hangsúlyozta, hogy szeretné, ha a Szent Koronára, a keresztény gyökerekre való utalás, a tanulás, az egészséges életmód, valamint a családok védelme megjelenne az új alkotmányban. Hozzátette: azt szeretné, ha maga az ú alkotmány "magyar nyelven szólna", így - mint fogalmazott - a preambulum szó helyett az előszó megfogalmazás szerepelhetne benne.
   
Országjárása második állomásaként látogatott Veszprém megyébe az államfő. Schmitt Pál útját Devecserben kezdte, ahol a település polgármestere tájékoztatatta arról, hogy a vörösiszap-katasztrófa után milyen intézkedések történtek. Schmitt Pál Devecserben megtekintette az újonnan épülő lakóparkot is. Devecserben megélték az emberek Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb ipari katasztrófáját - mondta az államfő. Hozzátette, hogy olyan helyzetet kellett kezelni, melyre nem volt még példa. A természeten, a családokon esett sebek lassan gyógyulni látszanak - fogalmazott.
   
Az államfő az újságíróknak beszélt arról is, hogy az egyharmadán túl van már a magyar soros uniós elnökség, és úgy látja, az elvárásoknak meg tudtunk felelni.
    
    
   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Schmitt és a törökök: újra előkerülhet a megszállás-teória

Schmitt Pál tavasszal Törökországba utazik, ahol azt remélik, a magyar EU-elnökség alatt közelebb kerülnek az EU-csatlakozáshoz. Kérdés, mennyire vonhatja majd el a figyelmet az uniós integráció témájáról az államfő török megszállással kapcsolatos véleménye, amely bejárta a török médiát is.