Jelentős forrás-elvonások érinthetik a rendőrséget, akár 20-25 milliárd forinttal is kevesebb juthat a hatóságnak - olvasható Mesterházy Attilának, az MSZP elnökének szombati Facebook-bejegyzésében, amellyel Orbán Viktor miniszterelnök közbiztonságot érintő bejegyzésére reagál.
Mesterházy Attila kijelentette: Orbán Viktor ma újra megerősítette, hogy nemzeti ügynek tekinti a közbiztonság helyreállítását. "Ha Orbán Viktor és a Fidesz így kezeli a nemzeti ügyeket, akkor nagyon nagy baj van ebben az országban" - fűzte hozzá.
A pártvezető szerint tavaly ősszel gyakorlatilag szétverték a rendőrség egységes szervezetét, hogy a Fidesz elnökének személyes testőre, Hajdú János - mintegy 12 milliárd forintból - saját elitalakulatot kaphasson, Terrorelhárítási Központ néven.
Szintén még az elmúlt évben a megbízhatósági vizsgálattal és a kifogástalan életvitel ellenőrzésének kiterjesztésével megteremtették a teljes állomány titkosszolgálati megfigyelésének és így megfélemlítésének lehetőségét - írta.
Szerinte az új adórendszerrel a rendőrség és a teljes rendvédelmi állományban a dolgozók 75-80 százaléka rosszul járt, így kompenzációra szorul. Továbbá a kormány határozott ígéretével szemben majd felére csökkentették a béren kívüli (cafetéria) juttatást.
A rendőrség létszámának bővítéséről azt írta: a nemsokára felavatandó tiszthelyettesek közül 1000 főt még az előző szocialista kormány idején iskoláztak be a megemelt létszámkeretet kihasználva. A maradék közel 900 fő pedig még jó ideig nem lesz bevethető utcai szolgálatra, hiszen nem egész egy hónapja vették fel őket és nincsenek még kiképezve.
Mesterházy Attila szerint a legsúlyosabb tétel, hogy a Belügyminisztériumra vonatkozó 35 milliárd forintos megszorításból legalább 20-25 milliárd a rendőrséget fogja érinteni.
A bejegyzésben megemlítette azt is, hogy a kormány által megszüntetett településőr program miatt - például Borsod megyében - még a fideszes polgármesterek által is támogatott mozgalom szerveződik annak azonnali visszaállításáért.
"Mindeközben növekednek a közszolgáltatások árai, a benzinár soha nem látott magasságokban, az élelmiszerágak az egekben, tíz és százezrek veszítik és veszíthetik el fejük felől a fedelet" - fűzte hozzá.
Így még az is kérdéses, hogy az elzárás büntetésének kiterjesztése valóban a közbiztonság megerősítésének eszköze, vagy sokkal inkább a "Fidesz elitista" és szegényellenes társadalompolitikájának része - vélte a politikus.
Orbán Viktor szombati Facebook-bejegyzésében, amely a közbiztonsággal foglalkozott más mellett az volt olvasható, hogy már most is érezhető az eddig megtett intézkedések hatása a közbiztonságban - 40 százalékkal csökkentek a bolti lopások, újra visszatért a bizalom a rendőrség felé -, de tisztában van vele, hogy olyan állapotok uralkodtak el hazánkban, amelyek miatt jogos és megalapozott a sokak által megfogalmazott igény a további szigorításra.
A miniszterelnök az eddigi intézkedésekről és eredményekről azt írta, hogy a "Három csapás" törvény, a kis értékű lopások szigorúbb büntethetősége, vagy a rendőrség megerősítése már most érzetetik hatásukat.
A közbiztonság javulását főleg azok érzik, akik vidéken, kistelepülésen laknak. Az elmúlt években a kis falvak sokaságában szűnt meg a békés élet lehetősége - különösen az ország észak-keleti részében - írta.
Ma már sokkal több rendőr szolgál ezeken a területeken és rendszeresek a fokozott ellenőrzések, sokszor a megyei rendőr-főkapitányság bevetési szolgálatának munkatársaival, esetenként a készenléti rendőrség állományával megerősítve. Ennek köszönhetően nagyon sok elkövetőt sikerül elfogni - közölte a miniszterelnök a közösségi honlapon. Mint hozzátette: március 6-tól közel kétezer új rendőrt állítanak munkába, ami tovább erősíti a közbiztonságot.
"Az emberek a szocialista kormányok alatt nem bíztak a rendőrségben, és sokszor nem jelentették be az ellenük elkövetett bűntetteket. Ma már a rendőrökben ismét a védelmezőt látják, így nagyobb bizalommal fordulnak a hatóságokhoz" - jelentette ki, azzal együtt, hogy az intézkedések hatására az idáig ismeretlen bűntettek is a rendőrség látókörébe kerülnek, és a határorozott fellépésnek köszönhetően a felderített ügyek száma is jelentősen növekszik.