szerző:
Hírszerző/FH
Tetszett a cikk?

Több más szervezet mellett a Társaság a szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság és több rendészeti szakszervezet is kifogásolta a tervet, az országgyűlés hétfőn mégis elfogadta a semmisségi törvényt. A szabályozás értelmében semmisnek nyilvánítják azon bírósági ítéleteket, amelyeket a 2006 őszi tömegoszlatásokkal kapcsolatban hoztak korábban kizárólag rendőri jelentések és tanúvallomások alapján. Ez a 2006. szeptember 18. és október 24. közötti időszakra vonatkozik.

A Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete (BRDSZ) azt közölte korábban, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul. A Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete előzőleg úgy foglalt állást, hogy a javaslat - amit azóta elfogadott a Parlament - bizonyos feltételekkel, a társadalmi béke érdekében elfogadható. Ilyen feltétel, hogy a kormány álljon ki a rendőrség mellett és állítsa vissza a rendőri hivatás becsületét és védje meg a rendőröket minden szempontból, ahelyett, hogy a kifogástalan életvitel vizsgálata címén sérti a jogaikat.

A Magyar Helsinki Bizottság, illetve a Lehet Más a Politika ellenzéki párt jobbnak találta volna a semmisségi törvény helyett az amnesztia alkalmazását. A Magyar Helsinki Bizottság ugyanis az akkor még el nem fogadott javaslatról úgy vélte, hogy az súlyosan sérti a hatalommegosztás alkotmányos elvét és a jogállami büntetőeljárás szabályait a semmisségi törvényjavaslat. A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet szerint pedig a jogalkotók beleavatkoztak az igazságszolgáltatás munkájába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!