szerző:
ATV
Tetszett a cikk?

A TV2 volt hírigazgatója a Heteknek adott interjút a magyar média alakulásáról, befolyásoló szerepéről.

"Abban a 25 évben, amíg politikai újságíróként dolgoztam, általában nem a politika törekedett be a sajtóba, hanem a sajtó nyitotta szélesre a kapukat, és várta a direktívákat. Abban az időszakban inkább volt szó öncenzúráról, önmanipulációról, rettegésről, mintsem a politikusok agressziójáról" – kommentálta a Heteknek adott interjújában Bárdos András azt a hírt, miszerint a kormánytagok 80 százalékos túlsúllyal szerepelnek az MTV a Duna TV és a TV2 híradóiban.

A TV2 volt hírigazgatója nem büszke arra, ahol ma a magyar sajtó tart, de azt vallja, ez részben az ő felelőssége is. Szerinte az alapvető baj, hogy ennek az országnak senki nem magyarázta el – ahogy ő sem – az elmúlt évtizedekben, hogy a csőd szélén áll, és csak az lesz a miénk, amiért megdolgozunk.

"Későn jutottam el arra a felismerésre, hogy legyen itt bármilyen kormány, a problémákat nem tudja megoldani. Mégpedig azért nem, mert ahhoz másként kellene viszonyulnia a társadalomnak a versenyhez, a kapitalizmushoz, Európához, a demokráciához. Amikor rájöttem, hogy van egy alapvető, tömeges menekülés a versenytől – sokakban teljes joggal –, akkor már olyan mélyen gyökerezett az a tévhit, hogy jó politizálással jobbá lesz az ország, hogy azon már nem lehetett változtatni" – indokolta hallgatását Bárdos.

Szerinte az a gondolat is megbukott a világon és Magyarországon egyaránt, hogy a sajtó a negyedik hatalmi ág. "Ugyanis a sajtó nem képes az ellenőrző szerepre. Egyrészt a televízióról bebizonyosodott, hogy csak szórakoztatásra alkalmas, másrészt a sajtó mögött álló tulajdonos nem képes megőrizni a függetlenségét, nem tudja megvédeni az embereit a politikával és a pénzügyi világgal szemben. Sem a televízió, sem a politikai újságírás nem képes befolyásolni a politikát, és erről le is tett már" – összegzett Bárdos.

A TV2 volt hírigazgatója úgy látja: a magyar sajtó – és ebben neki is része van – az esetek zömében a könnyebb utat választja. A hírgyűjtő oldalakon például a "top száz" kattintott hírből 95 arról szól, hogy ki és mit villantott, miközben ritkán olvasható egy normális elemzést arról, hogy például mit jelent a forint árfolyamának jelenlegi szintje. Olyasmit kérdezni pedig, hogy miért nincsenek elemzések, egyszerűen butaság. Bárdos szerint azért nincs elemzés, mert nincs piaca – "a villantásnak van piaca".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!