szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a jelenlegi meteorológiai viszonyok miatt az esetlegesen a levegőbe kerülő szennyeződés Japán térségében marad, a következő 5-7 napban pedig nagy valószínűséggel az óceánba kerül.

Magyarországon a japán Fukushima Daiichi atomerőműben történt baleset továbbra sem jelent kockázatot - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). Ezt támasztja alá az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése is, amely szerint a jelenlegi meteorológiai viszonyok miatt az esetlegesen a levegőbe kerülő szennyeződés Japán térségében marad, a következő 5-7 napban pedig nagy valószínűséggel az óceánba kerül - áll a közleményben. 

A tájékoztatás szerint  Bakondi György tűzoltó altábornagy, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója kedden találkozott a japán nagykövetség képviselőivel, hogy megvitassák az atomerőmű-baleset INES 7-es minősítésűre emelését és az ezzel kapcsolatos további teendőket. Ez a besorolás a nukleáris eseményeket rangsoroló skálán a legmagasabb fokozatúnak számít.

A találkozón részt vett Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár is. Japán részről megköszönték az eddigi magyar és uniós felajánlásokat. Tájékoztatást adtak arról, hogy folyamatosan ellenőrzik a környezetbe kikerült anyagok sugárzásának mértékét, az adatok jelenleg csökkenő tendenciát mutatnak. A nagykövetség első beosztottja beszámolt az élelmiszerkereskedelemben bevezetett korlátozásokról, kiemelve, hogy Magyarországra nem érkezhet az érintett területről származó élelmiszer.  

Magyarországon 10 helyszínen mérik a radioaktív izotópok levegőben található koncentrációját, és mintegy 150 mérőállomáson a háttérsugárzást. A naponta frissített eredmények a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján megjelennek - áll a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!