szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A most előzetesbe helyezett 49 éves férfit és 29 éves nőt, mindketten fegyvernekiek, több rendbeli csalással és közokirat hamisítással, valamint okirattal való visszaéléssel gyanúsítják.

Újabb két embert helyeztek előzetes tartóztatásba a Tiszabőn szociálpolitikai támogatással épült lakásokkal való csalás ügyében, ezzel tizenháromra emelkedett a letartóztatott gyanúsítottak száma.

A most előzetesbe helyezett 49 éves férfit és 29 éves nőt, mindketten fegyvernekiek, több rendbeli csalással és közokirat hamisítással, valamint okirattal való visszaéléssel gyanúsítják - tette hozzá a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Szabó Zita őrnagy. A sajtószóvivő az előzményekről azt írta, hogy a rendőr-főkapitányság egy 36 éves tiszabői férfi és társai ellen folytat büntetőeljárást több rendbeli, bűnszövetségben, jelentős értékre elkövetett csalás bűntett és más bűncselekmények elkövetésének megalapozott gyanúja miatt.  

A letartóztatottak között több tiszabői önkormányzati képviselő is van, olyan is, aki egyúttal a pénzügyi bizottság elnöke. Vele együtt a hattagú képviselő-testületből hárman vannak előzetes letartóztatásban. Szabó Zita tájékoztatása szerint a nyomozók eddig megállapították: 2005 és 2009 között Tiszabőn otthonteremtési támogatás igénybevételével értékesítettek ingatlanokat. A vevőknek azonban az esetek nagy részében szándékukban sem állt a támogatással megvásárolt lakóházakba költözni, nem is rendelkeztek a támogatás folyósításához szükséges 30 százalékos önerővel. A bűncselekmények elkövetésével az állami támogatás jogtalan megszerzése volt a céljuk.

Az ingatlanok valós forgalmi értéke jóval alul maradt - sokszor a tizede volt - az adásvételi szerződésen feltüntetett értéknek. A több gyermeket nevelőket - akik a kellő önerő megléte esetén jogosultak lettek volna az állami támogatásra - tiszabői emberek keresték fel helyben, illetve az ország több más településén. Az illetők a rászorultaknak a támogatás "elintézését" ígérték, és házhoz jutással kecsegtették őket. Legtöbbször azonban egyszerűen azt közölték velük: mivel pénzhiányuk miatt úgysem tudnák igénybe venni a "szocpolt", ők azt egy meghatározott összegért megvásárolják tőlük, cserébe a kapott állami támogatást eltették maguknak - ismertette a az "ügymenetet" a sajtószóvivő.

A nyomozás során eddig csaknem kétszáz ilyen esetre derült fény. A gyanúsítottak száma több százra tehető, mert ebbe a körbe tartoznak a szervezők mellett eladóként, illetve vevőként szereplők is, akik a fiktív szerződések nyomán lehívott támogatási összegekből kis mértékben ugyan de részesültek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!