szerző:
Fontos Erzsébet
Tetszett a cikk?

Médiamunkásokat, titkosszolgákat, de még a csillebérci tábor vezetőjét is meghallgatnák a gyöngyöspatai eseményeket vizsgáló parlamenti eseti bizottság előtt.

Amíg az MSZP jórészt a médiából ismert szereplőket – például a helyi roma kisebbségi önkormányzat vezetőit – hívná be a gyöngyöspatai eseményeket feltárni hivatott parlamenti bizottság elé, a Jobbik a helyi cigány lakosság tagjait faggatná. Kocsis Máté, a bizottság fideszes elnöke a rendőrség, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Vöröskereszt és a Belügyminisztérium illetékeseit hallgatná meg. A bizottság felállítását kezdeményező Kocsis egyébként már össze is állított egy listát a behívandókról, de ezt még el kell fogadtatnia a testület többi tagjával.

A lista érdekessége, hogy felmerült a hat gyöngyöspatai polgármesterjelölt meghallgatása, de még a csillebérci tábor vezetője és egy-két, „sok információval rendelkező” sajtóorgánum képviselője is. Ezen kívül a titkosszolgálatoktól és a rendőrségtől is adatot kérne Kocsis, elsősorban ezért kell a bizottság tagjainak „C” típusú nemzetbiztonsági ellenőrzésen átesniük.

Tekintse meg korábbi képeinket Gyöngyöspatáról!
Stiller Ákos

Nyakó István MSZP-s országgyűlési képviselő korábban elmondta, a „párt támogatja, hogy azonos számú kormánypárti és ellenzéki képviselőből álló parlamenti vizsgálóbizottság kutassa a Heves megyei Gyöngyöspatán történteket, és ha ilyen létrejön, részt fog venni a paritásos testület munkájában. Mégsem az MSZP elképzelései szerint jött létre a gyöngyöspatai események feltárását célzó eseti bizottság, hiszen - a Fidesz szerint "a választók akaratát tükrözve" - a kormánypártiak többségben vannak abban a 13 tagú testületben, amelynek munkájában mégiscsak részt vesz Nyakó István és az eseti bizottság egyik MSZP-s alelnökeként Harangozó Tamás. A tagok párthovatartozását tekintve érdekesség, hogy az első indítványhoz képest - egy fideszes képviselő módosító indítványa miatt - a taglétszám egy független honatya, a korábban a Jobbikból kizárt Pősze Lajos személyével bővült.

Az ellenzéki pártok különösebben nem reménykednek abban, hogy nagymértékben beleszólhatnak majd a bizottság munkájába. Erre Kocsis Máté, az eseti bizottság elnöke csupán annyit mondott: „minden párt képviselője elmondhatja majd a véleményét”. Majd hozzátette: igaz, hogy az MSZP kimaradt a gyöngyöspatai eseményekből, de az LMP-nek és a Jobbiknak meg kell válaszolnia majd néhány kérdést.

A bizottság egyes kormánypárti tagjai meg vannak róla győződve, hogy egyes jobbikos és LMP-s tagok "úgy fogják befolyásolni a tények feltárását", hogy ezzel "saját bőrüket mentsék". A fideszesek ugyanis azt a narratívát erőltetik, miszerint az LMP-nek köze van a Gyöngyöspatai eseményekhez, miután a párt egyik támogatója, az amerikai Richard Field szervezte a helyi cigányok "evakuálását".  "Az egész ország tanúja annak az aljas és szégyenteljes politikai kultúrának, amit a Jobbik, az MSZP és az LMP folytat. Az ellenzéki pártok bebizonyították, hogy politikai érdekből képesek emberek és települések életét tönkretenni, mesterségesen feszültséget kelteni romák és nem romák között, élezni az indulatokat, kihasználni az aljas érdekeikhez a roma embereket, és erre még a Vöröskeresztet is képesek felhasználni” - nyilatkozta korábban Kocsis Máté.

Az már most látható, hogy a fideszes tagoknak vannak kiszemeltjeik. A Kocsis Máté és Németh Szilárd képviselők által benyújtott, a bizottság felállítását szorgalmazó indítványában kiemelt szerep jut Richard Field amerikai üzletembernek, aki – a fideszes honatyák állítása szerint – hamisan állapította meg, hogy a Vöröskereszt által szervezett csillebérci utaztatás kapcsán evakuálás zajlott, majd "hazánkat külföldön lejáratta azzal, hogy mindenhol ezt a rémhírt terjesztette". Igaz, ezt az állítást még bizonyítania is kell a Fidesznek, ám úgy tűnik, az érintett nélkül. Bár Kocsis Máté a hvg.hu-nak azt mondta, az amerikai üzletember, Field annak ellenére a meghallgatottak között van, hogy korábbi híradások szerint elhagyta Magyarországot, mert fenyegetve érezte magát és korábban levélben jelezte, nem vesz részt a szerinte koncepciós tárgyalásban.

Kocsisék valószínűleg Field és az LMP kapcsolatára hivatkozva próbálják majd az ellenzéki pártot összehozni Gyöngyöspatával, miközben az ökopárt igyekszik elhatárolódni az üzletembertől. „Később döntjük el, hogyan viszonyulunk Fieldhez, Attól függ, hogy mi derül ki a vizsgálódás során” – felelte érdeklődésünkre  Mile Lajos, az eseti bizottság egyetlen LMP-s tagja. Mile úgy véli, pártjának nincs mitől tartania, hiszen testületi döntés nem született, ami Fieldet arra utasította volna, hogy bármiben is segítsen nekik.

Az állítások, meggyőződések átbeszélése a bizottságra vár, amely alakuló ülését e hét második felében tartja, majd szeptemberben kérik be az adatokat az érintett szervektől, és október-novemberben kezdődnek el a meghallgatások, a beszámolók írása, végül pedig a testület javaslata. Persze a megkérdezett bizottsági tagok közül senkinek nincs illúziója arról, hogy megoldást adhatnának az évtizedekre visszanyúló gyöngyöspatai problémákra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!