szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megvan az eddig ismeretlen gyanúsítottja a kémügynek, Galambos Lajos, az Nemzetbiztonsági Hivatal volt vezetője ártatlannak mondja magát és Jakubinyi Róbert immár nem előzetes letartóztatásban, hanem házi őrizetben várja a vele szemben vesztegetés gyanúja miatt folyó eljárás végét. Ezek a Budapesti Katonai Főügyészség által folytatott nyomozás legújabb fejleményei.

A Magyar Nemzet a Hír Tv-re hivatkozva azt írta szombati számában, hogy az államellenes bűncselekmények miatt folytatott nyomozás negyedik gyanúsítottja vélhetőleg egy biztonsági cég társtulajdonosa, P. László, akinek az édesanyja és üzlettársa is orosz származású. "Hiszek a hazai igazságszolgáltatásban, mert ártatlan vagyok" - ezt Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgatója mondta a Magyar Hírlapnak szombaton.

A kémkedéssel gyanúsított Galambos Lajos hozzátette: "amit tettem szakmai pályafutásom alatt, mindvégig a hazámért tettem, nincs tehát semmi félnivalóm. A Pest megyei Szadán lévő nyaralójában házi őrizetben levő volt titkosszolgálati vezető arról is beszélt a lapnak, hogy nincs módja arra, hogy tanulmányozza a dokumentumokat, amelyek összefüggésben állnak a gyanúsítással.

Jakubinyi Róbert házi őrizetbe került

A Népszabadság szombati számában arról számolt be, hogy az illetékes bécsi bíróság megszüntette a Magyarországon orosz befektetők strómanjaként Mol-részvények milliárdos tételben bonyolított törvénytelen adásvételével gyanúsított Jakubinyi Róbert kiadatási letartóztatását és házi őrizetét rendelte el – hivatkozott a lap meg nem erősített értesülésére.

A házi őrizetbe helyezés tényéről a Magyar Hírlap is beszámolt. A Népszabadság információja szerint Jakubinyi bécsi lakásában várja, hogy döntsenek az ügyében. A hatóságok lábára erősített adóvevővel ellenőrzik, betartja-e a házi őrizet szabályait. A napilap emlékeztetett: Jakubinyi neve az Egymásért Egy-másért alapítvánnyal és a kémbotránnyal összefüggésben is felmerült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Szilvásy-ügy: a kémkedést nehéz bizonyítani

Tárgyi bizonyítékok hiányában nem könnyű valakire rábizonyítani, hogy idegen államnak kémkedik – márpedig forrásaink kétlik, hogy az ügyészségnek épkézláb bizonyítékai lennének az őrizetbe vett egykori titkosszolgálati vezetők és Szilvásy György exminiszter ellen. Az első Orbán-kormány idején egyébként már gyanúsítottak meg kémkedéssel egy titkosszolgát, de akkor az ügy „házon belül” maradt, sajtónyilvánosságot nem kapott. Igaz, most is nagy a csönd: amit lehet, titkosítottak.

Csikász Brigitta Itthon

Hogy állhat össze a kép Galambos, Laborc és Szilvásy ügyében?

Jakubinyi Róbertet, az Egymásért Alapítvány csempészetért elítélt vezetőjének, Földesi-Szabó Lászlónak az üzlettársát alig három hete fogták el. Azóta két egykori NBH-főigazgatóval és egy volt titokminiszterrel szemben indult büntetőeljárás államellenes bűntettek gyanúja miatt. Az ügyben vagy a közhasznú szervezet NBH-s kötődésének hibáiról vagy a Mol-részvények orosz kézre játszásáról lehet szó. Cikkünk kísérlet a történtek kibogozására.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: rendkívüli súlya van a Szilvásy-ügynek

Házkutatás, őrizetbe vétel, bilincs, szabadlábra helyezés. Sok ilyenről olvastunk már az elmúlt években, az ingerküszöbünk egyre feljebb és feljebb került. Most mégis érdemes megállnunk, mert példátlannak látszik az eset: a történet középpontjában egy volt kancellária-, majd titkosszolgálatokat felügyelő miniszter áll - írja Török Gábor politológus.