szerző:
Index
Tetszett a cikk?

Egy hónapja előzetesben ül, a vesztegetéssel vádolt Zsák Ferenc környezetvédő, aki az Audinak és a HM-nek is közös ellenfele - írja az Index.

Egy hónapja zárkában ül a vesztegetéssel vádolt Zsák Ferenc környezetvédő, akinek ügye kapcsán tizenöt zöldszervezet most közösen tiltakozik, és kérik, hogy szabadlábon védekezhessen a Tiszántúli Természetvédők Társaságának (TTT) vezetője. A TTT elnöke egy bogár és egy virág, illetve 100 más ritka faj veszélybe került előhelye miatt a győri Audi-gyár bővítése ellen tiltakozók közé állt, hogy a cég nem sokkal később vesztegetés miatt feljelentse, és a férfit azóta, pár hét megszakítással, előzetesben tartsák - idézi fel az Index, amely szerint az Audi azt ígérte, hogy máshová költözteti a bogarakat és virágokat, amit a környezetvédők egy közmeghallgatáson arra hivatkozva utasítottak el, hogy a Fertő-Hanság Nemzeti Park egy tanulmánya 16 százalékosra becsülte egy ilyen átelepítés alanyainak túlélési arányát.

Audi üzem Győrben
Bánkuti András

Zsák közben már a Honvédelmi Minisztérium ellen is feljelentést tett az Európai Csalás Elleni Hivatalnál (Olaf), arra hivatkozva, hogy a HM annak ellenére felvett EU-pénzeket a lőtér élővilágának konzerválására, hogy közben Magyarország az Európai Bizottságnál kérte, átadhassa az Audinak a védett területet. Az Audi pedig egyszer csak jogtalan előny kérésére való hivatkozással feljelentette Zsákot. Hogy pontosan miért is? A sztori ezen a ponton egyelőre eléggé zavaros, de internetes- és újságcikkekből, illetve a TTT nyilatkozatából az szűrhető le, hogy mivel az Audi a területen időközben már elkezdte a munkálatokat, a TT nevében tárgyaló Zsák kompenzációképpen más természetvédelmileg érzékeny területek fejlesztését kérte a német gyártól, amit a befektető vesztegetési kísérletként értelmezett.

Vida Viktor, a Védegylet munkatársa az Indexnek elmondta, ők sem tudják, hogy milyen és mekkora összegű vesztegetéssel vádolják Zsák Ferencet, akit 2011. május 30-án vette őrizetbe a Nemzeti Nyomozó Iroda. Ekkor még úgy tűnt, nem sokáig, hiszen a városi bíróság a gyanúsított előzetes letartóztatását nem látta indokoltnak így másnap Zsák Ferencet szabadlábra helyezte.

Az ügyészség azonban fontosnak tartotta a környezetvédő letartóztatását, így fellebbezett, aminek a megyei bíróság június 16-án helyt is adott, azonban július 7-én Orbán miniszterelnök és Stadler igazgatósági elnök jelenlétében lerakták az új üzem alapkövét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!