szerző:
Dreissiger Ágnes
Tetszett a cikk?

Március 20-áig az egészségügyi intézmények egyszerűsített eljárásban többletkapacitásokra pályázhattak, amit a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma (Nefmi) és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) közösen írt ki. A pályázaton 660 milliót osztottak szét negyven kórház között. Szerződést is kötöttek, igaz, a pénzt még nem kapták meg. Most úgy tűnik, nem is fogják.

Mint általában, most is március 20-ig pályázhattak az egészségügyi intézmények úgynevezett „egyszerűsített eljárásban” többletkapacitás befogadására. A pályázatot a Nefmi írta ki közösen az OEP-pel, 40 kórház összesen 660 milliót kapott. Elvileg. Most úgy tűnik, veszélyben ennek a kifizetése, legalábbis ezt állítja a Horváth Ágnes exminiszter vezette Health Capital, amely a Political Capital-el tartozik egy cégcsoportba. A Magyar Közlöny legújabb száma szerint ugyanis az előzetesen elfogadott többletkapacitást az OEP az egészségügyért felelős miniszter egyetértésével a hatályba lépés előtt törli a nyilvántartásból. Vagyis az OEP nem akarja kifizetni a már megítélt támogatásokat.

Megakadt az almacsutka

A korábbi tájékoztatás szerint a Nefmi és az OEP célja az lett volna a pályázattal, hogy „az év végéig biztosított 660 millió Ft többlet révén csökkenjenek a várólisták, valamint az új, korszerű diagnosztikai eljárások, eszközök befogadásával tovább javuljon a betegellátás színvonala”. A rendelkezésre álló több mint félmilliárd forint fedezetet biztosított volna arra, hogy a nyertes intézmények nagyobb keretösszeggel rendelkezzenek a fekvőbeteg ellátásban költséges műtétek elvégzésére, több beteget fogadjanak a járóbeteg-ellátás keretében speciális kezelésekre és a művesekezelésekre.

Csiba Gábor, aki a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház igazgatója lapunktól értesült a Magyar Közlönyben megjelentekről, és azt mondta, most úgy érzi, mintha "megakadt volna az almacsutka a torkán". Kórháza az összpályázati pénz tizedét, 65 milliót nyert összesen három célra: gerincstabilizáló műtétekre, különféle máj- és szívérszűkületek kezelésére, illetve egy speciális gyomorpanaszokat vizsgáló kapszulára is.

Negyvenen nyertek - köztük az Év Kórháza is
MTI Fotó: Mészáros János

A szolnoki Hetényi Géza Kórház is pályázott, és nyertek is. Ott a megbízott főigazgató kérdésünkre azt mondta: mivel már szerződéssel is rendelkeznek, nem hiszik, hogy rájuk is vonatkoznának a közlönyben megjelentek. Szolnokon például pacemakerre is kértek többletkapacitást (vagyis az ezt finanszírozó pénzt), és mivel megkapták, már jó pár pacemakert be is ültettek.

Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke sem tudott a változásról, igaz, az ő intézménye, a veszprémi kórház nem is pályázott. Ő azt mondta: korábban is kellett a Pénzügyminisztérium hozzájárulása minden OEP-pályázathoz. (Vagyis minden pályázati forrás kifizetése előtt szükséges a pénzügyminiszter, vagy jelen esetben az államháztartásért felelős miniszter jóváhagyása. Ezért az egészségügyi miniszternek vagy államtitkárnak előzetesen el kell küldenie a pályázatot, jelen esetben Matolcsy Györgynek. Ez a menentrend működik - kis megszakítással - régóta, így most is.) Csakhogy „az ember feltételezné, hogy ha egy pályázatot kiírnak, és nyerteseket is hirdetnek, akkor ezeket a köröket már tiszták.”

A Nefmi azonban egészen másként értelmezi az új szabályt. Mint lapunkkal írásban közölték, szerintük azt jelenti, hogy ha a kórházak más, uniós pályázatokon már nyertek ezekre a célokra töbletforrást, akkor a szóban forgó 660 milliós keretből már nem jogosultak pénzre. A Nefmi azonban továbbra is állítja: semmi nem változott, és a nyertes pályázóknak ugyanúgy fizetnek, ahogyan azt korábban ígérték.

Pontosított az OEP

A cikk megjelenése után az Országos Egészségbiztosítási Pénztár azt közölte a hvg.hu-val, hogy a cikkben idézett kormányrendelet a többletkapacitási eljárások befogadásának menetét pontosítja, a rendelkezés szeptember 10-én lépett hatályba, s kizárólag az ezt követően indított eljárásokra fogalmaz meg új szabályokat. Semmilyen visszamenőleges hatályú rendelkezést nem tartalmaz, és nem ad felhatalmazást arra az OEP-nek, hogy visszamenőlegesen, egy a szakminiszter által jóváhagyott kifizetést
visszavonjon.  "Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem jogalkotó, hanem jogalkalmazó szerv, így kizárólag a hatályos jogszabályok alapján járhat el. Tette ezt akkor is, amikor a Nemzeti Erőforrás Miniszter jóváhagyásával augusztus 1-jei hatállyal az egyszerűsített többletkapacitási eljárásban befogadott közel 40 járó és fekvőbeteg ellátást nyújtó intézménnyel kezdeményezte a finanszírozási szerződés megkötését országosan és összesen 660 millió Ft értékben. A fentiek alapján kijelentjük, hogy természetesen az OEP a hatályos jogszabályoknak megfelelően teljesíti fizetési kötelezettségeit."

 

Mivel a pályázatot a Nefmi írta ki,és annak kommunikációját is a minisztérium végezte, valamint ahogyan az OEP írja, ők nem jogalkotó szerv, így a cikkben előzetesen csak a Nefmi álláspontját közöltük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dreissiger Ágnes Itthon

A kórházak nyakig ülnek az adósságban, a beszállítók borúlátóak

Az egészségügyben az infláció másfélszerese a maginflációnak. Nem meglepő hát, hogy bár minden évben valamelyest konszolidálják az intézmények adósságát, az folyamatosan újratermelődik. Sőt, évről évre nő is a tartozás. Miközben az ellátórendszerhez is hozzá kellene nyúlni, a beszállítók egyre türelmetlenebbek.

hvg.hu Plázs

Eladhatatlanok az üres kórházak

Hiába írtak ki több pályázatot, még a becsült érték negyedét sem kínálták az ingatlanért – írja a Weborvos.hu.

MTI Itthon

Nem kér a kórházak államosításából az MSZP

A Magyar Szocialista Párt nemet mond a kórházak és a szakrendelők "az önkormányzatoknak anyagi és morális veszteséget, a betegeknek ellátási bizonytalanságot okozó" államosítására - közölte Kökény Mihály, az MSZP Országos Választmányának tagja.