szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hemzseg a belső ellentmondásoktól a BRFK gyakorlata a demonstrációk engedélyezése vagy megtiltása kapcsán, ennek legújabb példája a szakszervezeti demonstrációk kérelmének elutasítása is. A hvg.hu-nak az MSZOSZ alelnöke azt mondta: így-vagy úgy, de demonstrálnak majd.

Négy nappal azelőtt, hogy „népképviseleti szerv működésének akadályoztatására”, és az ott dolgozók munkájának zavarására hivatkozva megtiltotta a BRFK, hogy a szakszervezetek a Parlamentnél tüntessenek, ugyanezek az érdekképviseletek élőlánccal vették körül az épületet, de ez láthatóan egyáltalán nem zavarta a rendőrséget. Pedig a betiltott demonstráció október 1-jén, szombaton lenne, amikor – az őrséget leszámítva – senki nincs a Házban, míg az élőlánc hétfőn, az első őszi ülésnapon zajlott, utóbbit mégis tudomásul vette a rendőrség.

A fenti két helyzet közötti ellentmondást az egyik demonstrálni kívánó szakszervezeti szövetség, az MSZOSZ hvg.hu-nak nyilatkozó alelnöke sem tudta feloldani. „Én nem emlékszem, hogy ilyen előfordult volna a BRFK gyakorlatában. Mindig korrekt volt a viszonyunk velük, ha bejelentettünk egy demonstrációt, akkor egyeztettünk, legfeljebb egy-egy kisebb útvonal módosítást javasoltak, amit mindig elfogadtunk” – mondta a hvg.hu-nak Hernádvölgyi Andrea, az MSZOSZ alelnöke.

Tavasszal más volt

A szakszervezeti vezető szerint a rendőrség mostani döntése azért is érdekes, mert rendszeresen tartanak többezres, több tízezres megmozdulásokat a Parlamentnél vagy Budapest belvárosában. „Tavasszal ötvenezren vonultunk a Hősök teréről az Andrássy úton az Oktogonig, akkor nem akadályoztuk a forgalmat. Az elmúlt években többször tartottunk nagygyűlést a Kossuth térre nyíló Alkotmány utcában, akkor sem akadályoztuk a forgalmat. Ne értem, hogy most milyen új körülmény merült fel” – mondta Hernádvölgyi Andrea.

(Nézegessen képeket a tavaszi demonstrációkról!)

Tüntetők hétfőn. Hétvégi tilalom?
Túry Gergely

Hasonló csak egyszer, a kora nyári országos demonstráció alkalmával fordult elő, amikor Nyíregyházán nem akarta tudomásul venni a rendőrség az ottani autós felvonulás útvonalát, de a bíróság egy nappal később mégis engedélyezte azt. Az érdekvédők most is ebben bíznak, és bírósághoz fordulnak a tüntetés betiltása miatt. Ha esetleg mégsem, jön a B-terv, akkor változtatni fognak a helyszíneken, és újra beadják a kérelmet, idő még van. „Persze nem a külvárosban szeretnénk demonstrálni, megtaláljuk majd a megoldást, ebben biztos vagyok” – mondta Hernádvölgyi Andrea.

A jogvédők szerint is jogellenes

Jogellenesnek tartja a tüntetés betiltását a Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság is. Közösen tiltakoznak az ellen, hogy „a rendőrség mondvacsinált okokra hivatkozva tiltotta meg 70 szakszervezetnek a Parlament elé és a Várba bejelentett tüntetését, semmibe véve a békés gyülekezés mindenkit megillető alkotmányos szabadságát”.

„Cinikusnak értékelhető az Országgyűlés működésének veszélyeztetésére, a képviselők munkájának zavartalanságára hivatkozni. A képviselők szombaton nem dolgoznak, legalábbis nem a Parlamentben. Másrészt, ha ott is lennének, az sem lenne jogszerű tiltási ok: az elmúlt öt évben a legjelentősebb tüntetések éppen az ülésező Parlament szeme láttára zajlottak a Kossuth téren. Hasonlóképpen védhetetlen az október 2-án, vasárnap a Budai Várban tartandó demonstrációt azért megtiltani, mert az 'megnehezítené a látogatók mozgását'. (...) A Magyar Gárda alakulását sem tiltották meg korábban” – írták.

A jogvédők emlékeztetnek, hogy a többnapos Nemzeti Vágtát is megrendezik, ezért és más rendezvények miatt ezen a hétvégén le lesz zárva az Andrássy út, a Lánchíd és több más fontos útvonal is, pedig „egyik rendezvény sem élvez olyan fokú alkotmányos védelmet, mint a gyülekezési jog gyakorlása”. A TASZ jogi segítséget nyújt a szakszervezeteknek a tiltás bíróság előtti felülvizsgálata során.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tüntetés helyett javaslatokat kér a kormány a szakszervezetektől

Folyamatosak az egyeztetések a szakszervezetekkel - így reagált a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár csütörtöki tájékoztatóján arra, hogy demonstrációt szervez négy érdekképviselet szeptember 12-re, az őszi ülésszak első napjára a Parlament elé, hogy tiltakozzanak a kormány munkavállalókat érintő eddigi és tervezett intézkedései ellen.

MTI Itthon

Ülősztrájk, tüntetés, útlezárás: jön a szakszervezeti D-Day

A munka világát érintő 9 pontos követeléscsomagot fogalmaztak meg az akcióegységbe tömörült szakszervezetek, amelyek szeptember 29-től indítják a határozatlan időre meghirdetett, D-Day-nek keresztelt sztrájk- és tüntetéssorozatukat. A mintegy 70 szakszervezetet, civil és társadalmi szervezetet tömörítő akcióegység Budapesten ülősztrájkot, kerekasztal-megbeszélést, nagygyűlést tart és félpályás útlezárásokkal lassítja majd országszerte a közúti forgalmat.