Tetszett a cikk?

Hiába utazott a fővárosba 110 demonstráló a két borsodi erőműből, sem az amerikai tulajdonosok, sem az USA nagykövetségének alkalmazottjai nem álltak velük szóba. A kétségbeesett demonstrációra az után került sor, hogy az AES Borsodi Energetika Kft. tiszapalkonyai és berentei hőerőművében június 2-án leállt a termelés, a 200 dolgozó pedig három hónapja nem kapja meg a munkabérét.

„Annyira nem méltattak bennünket egyik helyszínen sem, hogy az előre bejelentett időpontban bárki átvegye a tiltakozó petíciónkat” – közölte tudósítónkkal Tóth Lajos, a dolgozókat képviselő szakszervezet bizalmija. A munkások azért jöttek Budapestre, hogy bérüket követeljék az amerikai cég vezetőitől.

Az AES Borsodi Energetikai Kft. 1996-ban vásárolta meg az államtól a két borsodi erőművet. A tiszapalkonyai szén, a berentei biomassza elégetésével termelt áramot. A cég vezetése április elején jelezte csoportos létszámcsökkentési szándékát a munkaügyi központ felé. Ennek okaként a villamos energia nagykereskedelmi árának csökkenését és a szigorodó, nagyobb költséggel járó környezetvédelmi előírások betartását nevezték meg. Június 2-án teljesen leállt a termelés.

Szorít a hitel, fizetés nincs

A szakszervezeti főbizalmi szerint kollégáinak 80 százaléka rendelkezik jelzálogjoggal terhelt hitellel, a bankok pedig nem lesznek elnézőek. Családjában is vannak anyagi gondok, ő lakásfelújításra vett fel kölcsönt, amit fizetni kell, ám két gyermekének iskolakezdése lenullázta a kasszát. Az embereknek elfogyott a tartaléka és nem tudják, mihez kezdjenek, miközben nem szeretnék veszni hagyni a nekik járó végkielégítést sem. Az AES egyébként – tette hozzá – 150 millió forinttal tartozik alkalmazottjainak.

Az AES dolgozói a székház előtt
MTI / Kovács Attila

Fekete Ildikó, az üzemi tanács elnöke még viszonylag szerencsés, mivel férje állandó jövedelemmel rendelkezik. Miskolcon élnek és egy gyermekük van, de a családi kasszából mégis hiányzik a három hónapi fizetése. Az ő helyzete azonban – teszi azonnal hozzá – nem általános a jelenlévők között, mert a többség nagy bajban van.

Soltész Zoltán Sajószentpéterről járt dolgozni a közeli munkahelyre. Felesége közel egy éve munkanélküli és csak segélyt kap. Vállalta közben a tanulást, talán egy új szakmával el tud majd helyezkedni. Két gimnazista lányuk iskoláztatása is pénzbe kerül, és mivel kazántechnikusként sem volt magas a fizetése, nem igazán tudtak tartalékot képezni. Ma már ott tartanak, hogy a szülőktől kapott támogatásból élnek. Ha 17 év munkaviszony után leszámolna, nem kapná meg a több havi végkielégítést. Arról nem is beszélve, hogy a környéken nem egyszerű munkahelyet találni.

A dolgozók azonban hiába keresték fel az AES székházát és az amerikai követséget is, egyik helyen sem fogadták őket, kénytelenek voltak visszaindulni Miskolcra. Viszkok József, a kijelölt vagyonfelügyelő sem biztatta semmi jóval a dolgozókat. A BIS Csődgondnok és Tanácsadó Zrt. alkalmazottját nem sikerült utolérnünk, ám a cég központjában megtudtuk, hogy hétfőn tartanak csődegyezségi tárgyalást az adós társaság, a hitelezők, valamint a vagyonfelügyelő részvételével. Azon néhány részlet tisztázódhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Közel a csőd, megszorítások Kiskunfélegyházán

Kiskunfélegyháza képviselő-testülete csütörtöki ülésén egy átfogó intézkedési tervet tárgyal, mely a város fizetőképességének fenntartása érdekében komoly megszorításokat tartalmaz.

MTI Karrier

Több mint hat hónap után hazamennek a kiskunfélegyházi sztrájkolók

Éjfélkor befejezik a sztrájkot a TE Ganz-Röck Zrt. kiskunfélegyházi gyárának munkásai, mert véglegessé vált hogy a céget felszámolják, a munkások pedig a bérgarancia alap terhére kapják meg elmaradt fizetésük egy részét - közölte Molnár István, a sztrájkbizottság elnöke.