szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendőrség szeptemberben lezárta azt a Somogy Megyei Főügyészség felügyelete alatt két éven át tartó nyomozást, amelyet a hévízi gyógyfürdő gazdálkodását érintő különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés büntette és más bűncselekmények gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított.

Bűncselekmény hiánya miatt a rendőrség két év után megszüntette a nyomozást a hévízi gyógyfürdő gazdálkodását érintő feljelentés kapcsán - értesült pénteken. Salamon Róbert, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője megerősítésként annyit közölt: "a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság a nyomozást - mivel bűncselekmény elkövetése nem volt megállapítható - megszüntette". Az eljárás során felmerült költségeket "a hatályos jogszabály alapján a Magyar Állam viseli".

A nyomozás 2009 augusztusában indult a Sikeres Hévízért önkormányzati képviselőcsoport négy tagjának feljelentése nyomán. Papp Gábor, a Fidesz hévízi elnöke - jelenleg a város polgármestere - akkor azt közölte, hogy ismeretlen tettes ellen, csalás, sikkasztás, hűtlen kezelés és hanyag kezelés gyanúja miatt tettek rendőrségi és ügyészségi feljelentést a gyógyfürdő gyanúsnak vélt gazdálkodása kapcsán.

A feljelentés előzményeként tett említést arról, hogy a Hír TV bemutatott egy műsort, amely szerint a gyógyfürdő három évének gazdálkodása visszásságokra utalt, egyebek mellett túlságosan magas volt a hitelállománya. Ezt követően a képviselőkhöz olyan adatok, dokumentumok jutottak el, amelyek "esetlegesen büntető törvényi tényállásokat kimerítő cselekmények (...) a csalás, sikkasztás, hűtlen kezelés, hanyag kezelés elkövetésének lehetőségét vetik fel" - fogalmazott Papp Gábor. Hegedűs Lajos, a Hévízgyógyfürdő Nonprofit Kft. akkori ügyvezető igazgatója a feljelentést alapvetően politikai támadásnak minősítette, mert a képviselőknek minden alkalommal módjuk volt betekinteni az intézmény irataiba, az elmúlt években pedig ők maguk is jóváhagyták az üzleti terveket és a hitelfelvételeket.

Az ügyvezető mandátuma 2012-ig szólt volna, de a 74 százalékban az állam, 25 százalék plusz egy szavazati aránnyal az önkormányzat tulajdonában álló társaság taggyűlése 2010 októberében leváltotta. Az indokok között Papp Gábor polgármester megemlítette a kórház ellen folyó vizsgálatot, a fürdőhöz tartozó kemping bérbeadásával kapcsolatos visszásságokat, valamint azt a másfél milliárd forintos pályázati összeget, amelyet hanyagság és a feladatok nem teljesítése miatt vont vissza 2010-ben a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség.

A rendőrség a Somogy Megyei Főügyészség felügyelete alatt két éven át tartó nyomozást szeptember 30-án zárta le. A különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés büntette és más bűncselekmények gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen folyt vizsgálat során - többek között a számos szakértői vélemény miatt - csaknem 5,6 millió forint bűnügyi költség keletkezett.

Papp Gábor azt mondta, egyelőre tanulmányozzák a nyomozás lezárásáról kapott iratot, még kérdéses, hogy tesznek-e további lépéseket. Hozzátette, tudomása szerint még folyik egy másik nyomozás a korábbi vezetéshez kapcsolódóan, mégpedig a hévízi sportkör gyógyfürdő által támogatott labdarúgó szakosztályának gazdasági ügyeivel összefüggésben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!