szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két pedagógus-szakszervezet vezetői és egy tiltakozó felhívás megfogalmazói szerint az új köznevelési törvénynek koránt sincs elsöprő támogatottsága, az oktatási államtitkárság csúsztat és félretájékoztat ebben a kérdésben.

Nem igaz, hogy a jogszabálynak elsöprő támogatottsága lenne - nyilatkozta Galló Istvánné, a PSZ elnöke. Mint elmondta, a tervezetet, amely a múlt héten átment a közigazgatási egyeztetésen, már október 25-én, kedden a kormány elé terjesztették, azon napon, amikor a szakmai vélemények utolsó beadási határnapja volt, így az akkor érkezett véleményeket nem is lehetett már figyelembe venni.

A PSZ elnöke kiemelte, hogy az állami szerveknek - jelen esetben a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak (Nefmi) - együtt kell működniük a szakszervezetekkel, az azok észrevételeire vonatkozó álláspontjukat 30 napon belül kötelesek közölni. Közölte: ő a koncepció kapcsán több ízben írásbeli javaslatot tett, de azokra semmilyen módon nem reagáltak.

Galló Istvánné kitért arra: az egyik hírportálon nyilvánosságra került egy titkos háttérszámítás, amelyben megnevezték, hány pedagógust bocsátanak el és hány iskolát zárnak be. Mint mondta, ez annyira titkos, hogy azt még Hoffmann Rózsa, oktatásért felelős államtitkár sem ismeri. Kijelentette: ha valóban nem ismer az államtitkár ilyen számításokat, az a baj, ha meg igen és nem hozza azt nyilvánosságra, az is baj.

A PSZ elnöke közölte: nem igaz, hogy nem lesz létszámcsökkentés. Kifejtette: ha államosítanak és bezárhatnak intézményeket, az elbocsátással jár; a 16 évre csökkentett tankötelezettség, a gimnáziumi férőhelyek tervezett csökkentése és a szakképzés átalakítása mind elbocsátásokkal jár. Hozzátette: a nemzetgazdasági minisztérium le is írta két hónappal ezelőtt, hogy több mint 7000 pedagógus elbocsátására számít emiatt.

PEdagógus szakszervezetek demonstrációja
Túry Gergely

Mendrey László, a PDSZ elnöke szerint a Nefmi kommunikációja nem őszinte, a tárca összekeveri "a döbbent csendet a hallgatás-beleegyezéssel, ami minimum csúsztatás". Azt mondta, sokan azért hallgatnak, mert féltik az egzisztenciájukat, de lassan összeáll "egy fal", végre merik vállalni és terjeszteni a véleményüket. A PDSZ elnöke közölte, az államtitkárság részéről támadás éri mindkét szakszervezetet, pedig - hangsúlyozta - az összes parlamenti pártnak sincs annyi tagja, mint a két szervezetnek.

Mendrey László a KDNP-re utalva úgy fogalmazott: "egy észlelhetetlen taglétszámú párt képviselői", akik 36-an ülnek a parlamentben, kaptak lehetőséget arra, hogy a közoktatást "fenekestül felforgassák" a saját elképzeléseiknek megfelelően, eszük ágában sincs megkérdezni azokat a szakmai szervezeteket, akik nem az ő álláspontjukat képviselik, ez pedig elfogadhatatlan.

Hoffmann: valótlan állítások

Hoffmann Rózsa szerint a szakszervezeti vezetők valótlan állításokkal borzolják a kedélyeket, mert nem igaz, hogy a szakma nem támogatja az új köznevelési törvényt; az oktatási államtitkár erről pénteken Veszprémben, sajtótájékoztatón beszélt.

MTI / Beliczay László

Közlése szerint a szakmai testületek nagy többséggel támogatták az egy éve nyilvánosságra hozott koncepciót, amelybe az egyeztetések során több mint ötezer oldalnyi javaslatot dolgoztak bele. A kormány által jóváhagyott szöveg a szakmai vélemények alapján mintegy 25 százalékban módosult - tette hozzá.

Hoffmann Rózsa kiemelte, a szakma támogatását alátámasztja az is, hogy - többek között - az Országos Köznevelési Tanács nagy többséggel, a Közoktatáspolitikai Tanács nyolc oldala közül hat egyhangúlag vagy többségi véleménnyel támogatta a tervezetet. Értetlenségét fejezte ki, hogy "rendre-másra nyilatkoznak olyan szakszervezeti vezetők, akiknek a javaslatait részben befogadták", de valamilyen oknál fogva fontosnak tartják valótlan állításokkal borzolni a kedélyeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!