szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A többi egyetem és főiskola nem hátrált meg, a Pécsi Tudományegyetem viszont az utolsó percben visszavonulót fújt, amikor kiderült, hogy a lex West-Balkán kormányrendeletben foglalt zenés, táncos rendezvények (így a gólyabálok) bejelentési kötelezettsége alól csak a közoktatási intézményeket mentik fel, a felsőoktatásiakat nem – számolt be a Moha Online.

A pécsi egyetemi helyszínek befogadóképességét olyan drasztikusan csökkentették, hogy azokban szinte lehetetlen kivitelezni a gólyabálokat, hacsak át nem hágják a szervezők a szabályokat - írja a Moha Online. Pécsett ezért a februári báli szezonig halasztották el az Orvosi, a Bölcsész, a Természettudományi, a Művészeti, az Egészségügyi, a Pollack Mihály Műszaki és Informatikai, továbbá a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar gólyabálját is a „Zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről” szóló és az 1316/2011-es kormányhatározat miatt, amely beszerzési stopot, valamint maradványtartási kötelezettséget ír elő a felsőoktatási intézményeknek.

„Megvártuk a hatósági szakvéleményeket, az általuk megszabott keretszámokat, összevetettük a korábbi évek forgatókönyveivel, valamint számításba vettük a financiális mozgástér szűkösségét az 1316/2011-es kormányrendelet következtében, és úgy döntöttünk, nincs mód idén megtartani a nagyobb pécsi gólyabálokat. Nem akartunk egy elsőéves hallgatót se kizárni ebből a lehetőségből, de a jogszabályokat is tiszteletben kívántuk tartani” – mondta a lapnak Bálint Dávid, a PTE EHÖK sajtóreferense. Mivel a felsőéves diákok is szívesen látogatnak el a gólyabálokra, közel tízezer embert érint az ügy. Plakátok és újsághirdetések már korábban jelentek meg a bulikról, de a belépőket a lefújás előtt még nem adták el.

hvg.hu archív

„Már két-három hete lehetett látni, hogy a beszerzési stopból és a maradványtartási kötelezettségekből fakadóan lehetnek nehézségek a szervezés során. Erről akkor körlevélben is tájékoztattuk a hallgatókat, illetve ebből adódóan az előzetes jegyárusításokat sem kezdtük el” – tudta meg a lap a diákképviselőtől. Arra a kérdésre viszont, hogy a fellépésre váró zenekarokat és együtteseket hogyan kárpótolták, nem kaptak érdemleges választ.

 „Tüntetést azért nem tervezünk, mert meg vagyunk győződve arról, hogy a kormányrendelet hatálya alól pusztán figyelmetlenség következtében nem mentesülünk, hiszen az egyetemi kulturális élet ellehetetlenítését semmiféle jogalkotói szándék nem igazolhatja” – mondta Bálint Dávid, aki úgy tudja, a Semmelweis Egyetem idei gólyabáljának szervezői szintén a vendégszám csökkentésére kényszerültek, ami ki is hatott a hangulatra.

Az EHÖK elfogadhatatlanak tartja, hogy az egyetemi hallgatóság túlnyomó többsége kiszoruljon a közösségi élet egyik meghatározó rendezvényéről, ezért a gólyabáli partik nem maradnak el, csupán csúsznak. „Nem lehet opció, hogy a bejárata előtt akár 1000 hallgató várakozzon, hogy beengedik-e vagy sem a bál helyszínére. Továbbá nem tudjuk vállalni azt a tortúrát, hogy az éjszaka folyamán az ellenőrzést végző hatóságok egyenként megszámolják a báli ruhás szórakozni vágyókat, csak hogy mindenhol betartsuk a keretszámokat. A szabályok megtartása és vendégeink zavartalan szórakozásának biztosítása végett nem látszik más megoldás, mint a nagyobb gólyabálok elhalasztása a februári báli szezonig” – mondta a sajtóreferens.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!