szerző:
Stemler Miklós
Tetszett a cikk?

Nagy erővel zajlik a Demokratikus Koalíció (DK) tagtoborzása. Az újszülött Gyurcsány-párt 1500 tagnál tart, és a pártelnök becslése szerint hetente átlagban 400 fővel bővül a taglétszám. A baloldal új reménységének pécsi toborzásán jártunk, ahol az ünnepi időszakra tekintettel a Mikulás is képviseltette magát, Gyurcsány pedig az LMP-t dicsérte.

Gyurcsány Ferenc rutinos vendég a pécsi Szliven Közösségi Központban. Legutóbb bő fél éve járt erre, akkor még az MSZP-n belüli pártszavazásra buzdítva a híveket. Az a projekt aztán nem volt túl sikeresnek mondható, de mindez egyáltalán nem tántorította el a híveket: újra telt ház van, ami jó 300 embert jelent. Az életkori eloszlás meglehetősen egyenlőtlen, de mindezt már megszokhattuk mind az MSZP ritka megmozdulásai és Gyurcsány jóval gyakoribb fellépései alkalmával; ami azt illeti, a korfa egy fél fokkal talán kedvezőbb, mint tavasszal volt.

A zsúfolásig telt teremben a volt miniszterelnököt a politikai sztároknak kijáró ováció fogadja, bár a gépezetbe egy porszem csúszott, amikor a „meglepetésvendég” csak nem akart megérkezni. Végül óriási meglepetésre befut egy Mikulás két krampuszlány kíséretében. Nagy taps közepette közli, hogy azért van itt, mert Gyurcsány Ferenc a jövő embere, majd narancsos bukta osztogatásába kezd. A 2006. tavaszi választási győzelem idején még frappáns gesztus a Fidesz kétharmados uralma idején szürreálisnak hat a kívülállónak, de a közönség díjazza: a reménybeli DK-tagoknak valóban Gyurcsány Ferenc a jövő embere és tán örökre az is marad.

A verbunk megkezdése előtt az újságírók kérdéseire válaszoló Gyurcsány szerint a tagság szűk egyharmada érkezik az anyapárt MSZP-ből, a többség viszont szerinte eddig pártmentesen élte életét.

Borbás Mátyás

Azért a múlttal való szakítás igen nehéz, ahogy ezt a pécsi példa is mutatja: a DK helyi szervezője Kunszt Márta, az MSZP volt alpolgármestere, aki az után szakított a szocialistákkal, hogy tavaly ősszel nem ő kapta a kevés befutó hely egyikét az önkormányzati választáson. Jelen van Toller László egykori jobbkeze, Juhász István volt városi pártelnök is, akit a legendás pécsi polgármester tragikus balesetét követően szorítottak ki a pécsi politikából.

Szívességkereskedelem

A volt miniszterelnök, újdonsült pártelnök mindenesetre a jövőbe tekint, bár felvetésünkre – hosszú időn keresztül mégiscsak haszonélvezője volt annak a pártfinanszírozási rendszernek, a pártpénztárnokok rezsimjének, amelyről most alelnöke, Debreczeni József írt „leleplező” könyvet – az MSZP felelősségéről is beszél. Gyurcsány szerint kétségtelen, hogy aki bekerül a politikába, annak részt kell vennie ebben a féligazságokkal terhelt, „szívességkereskedelemmel” teli rendszerben, nem mindegy azonban, hogy ki élvezi ezt, és ki akar belőle kitörni.

A volt miniszterelnök szerint mindig is az utóbbi csoportba tartozott, 2006-ban egyik első dolga volt miniszterelnökként egy olyan koncepció kidolgozásába kezdeni, ami teljesen átalakította volna a pártfinanszírozást – ezt végül 2008-ban a Fidesz kivonulása fúrta meg, amelyet Gyurcsány állítása szerint személyesen Orbán intézett. Az MSZP volt elnöke szerint korábbi pártját, illetve annak pénztárnokát, mostani pártigazgatóját, Puch László baranyai MSZP elnököt és csapatát hasonló morális vétségek terhelik, mint a másik oldalt, ám egy dolgot nem lehet eltagadni: a szocialisták végig kiálltak a pártfinanszírozás kifehérítését célzó koncepció mellett, a Fidesz viszont nem.

Borbás Mátyás

Gyurcsány szerint a DK dolga egyszerű, ők nem mennek majd bele ilyen alkukba. Azt mondta, a DK tagjai saját maguk dobták össze a terembérletet is, a párt a tagdíjakból, adományokból, értékesítésből kíván megélni, a parlamentben pedig támogatják az LMP javaslatát a pártfinanszírozás átalakítására. Gyurcsány azt mondta, az LMP az egyetlen párt a parlamentben a DK mellett, amely az átláthatóbb pártfinanszírozásért küzd, és ebben a törekvésében támogatni fogják.

A rendezvényen kiderült: az új pártnak tényleg minden forint számít: nem csupán Gyurcsány Ferenc köteteit lehetett megvenni, hanem az érdeklődök megvásárolhatták Varju László pártigazgató szakácskönyvét is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Már működésben Gyurcsányék bojkottja a parlamentben

Bojkottálja a választójogi törvény vitáját a Demokratikus Koalícióhoz (DK) tartozó tíz független képviselő, módosító javaslatokat nem nyújtanak be és a szavazáson sem fognak részt venni - tudatta egyikük, Kolber István.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány: a DK tavasszal már a parlamenti küszöb felett lesz

Több ezer tagfelvételi kérelemről és 1200-1500 ember beléptetéséről tud eddig Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke, a volt miniszterelnök pedig már azzal is elégedett lenne, ha stabil középpártként a parlamentbe jutnának 2014-ben.

hvg.hu Itthon

A választások bojkottjára hív fel Gyurcsány

A következő választások bojkottálására szólítja fel Gyurcsány Ferenc volt kormányfő a demokratikus ellenzéket, ha átmegy a kormány parlament előtt lévő választójogi törvényjavaslata.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány elment: Mesterházy nyakába szakadt az MSZP

Gyurcsány Ferenc kiválása és az „öregek” háttérbe vonulása után megkérdőjelezhetetlen lett Mesterházy Attila hatalma az MSZP-ben. A pártelnöknek viszont alig fél éve van arra, hogy fiatalítson, átszervezze a pártot és növelje a szocialisták népszerűségét. Az MSZP-ben úgy vélik, ha ez a következő kongresszusig nem sikerül, újult erővel folytatódnak majd a belső harcok. Mesterházy a régi struktúrák megkerülésével próbálja ráncba szedni az MSZP-t.