Ki volt a gazdagabb, Elon Musk vagy Dzsingisz kán?
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?
Jogvédő szervezetek alternatív válaszlevelet küldtek Viviane Redingnek, az unió alapjogi biztosának, álláspontjuk szerint ugyanis a kormány nem adott kielégítő válaszokat az Európai Bizottság alelnökének kérdéseire.
Az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért közös, az MTI-hez szerdán eljuttatott közleménye szerint több ponton hiányos, és hibás érveket tartalmaz az a válaszlevél, amelyet a kormány küldött Viviane Redingnek, a bizottság alelnökének válaszolva.
A három szervezet szerint a kormány "nem tudta meggyőzően bizonyítani demokratikus elköteleződését, szakmai okokkal védhetetlennek bizonyultak az Unió által kifogásolt, a bíróságok függetlenségét sértő és az adatvédelmi biztos intézményének felszámolására vonatkozó intézkedések".
A jogvédők álláspontja szerint a helyzet megítéléséhez hozzátartozik a tágabb kontextus is, miszerint "a Fidesz kétharmados felhatalmazásával visszaélve a fékek és ellensúlyok rendszerét drasztikusan megbontotta. Ez veszélyezteti az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt alapvető értékeket, különösen a demokrácia és a jogállamiság követelményeinek érvényesülését" - tették hozzá.
Mint írták, alternatív válaszlevelük rámutat egyebek mellett arra, hogy a bírák tömeges nyugdíjazása "súlyos beavatkozás" a bíróságok függetlenségébe. Emellett arra is kitértek, "nehéz elhessegetni annak gyanúját, hogy az új követelményt, mely szerint a Kúria elnökének öt éves "szolgálati jogviszonnyal" kell rendelkeznie, csak azért foglalták bele a törvénybe, hogy a volt főbírót el lehessen mozdítani hivatalából". A szervezetek úgy vélték: Jóri András adatvédelmi ombudsman "félreállítása" is védhetetlen, és "egyértelműen uniós jogot sért, amit a kormányzati válasz olyan komolytalan állítással próbál indokolni, hogy az ombudsmani rendszer fenntartásával hazánk közösségi jogot sértene".
Az uniós biztos december 12-én, Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettesnek címzett levelében írt arról, hogy az alaptörvényhez kapcsolódó legutóbbi reform bizonyos vonatkozásai "súlyos aggályokat" vetnek fel az uniós jog szempontjából. Ilyen a bírák nyugdíjkorhatára - amelyet a jelek szerint drasztikusan csökkentenének 70-ről 62 évre, hogy nem sokkal később ismét fölemeljék -, valamint az adatvédelmi biztos függetlenségének kérdése.
E kérdések kapcsán az Európai Bizottsághoz számos panasz érkezett uniós tagállamok legfelsőbb bíróságainak tagjaitól, az Európai Parlament képviselőitől és nem kormányzati szervezetektől - fűzte hozzá.
Navracsics Tibor december 16-i válaszlevelében egyebek mellett azt tudatta: az adatvédelmi biztosi intézmény átalakításával az ombudsman helyett egy erősebb hatáskörrel bíró hatóság látja el az adatvédelemmel kapcsolatos feladatokat. A bírákra vonatkozó nyugdíjszabályozással kapcsolatban a válaszlevél rögzíti: az új szabályozás nem a nyugdíjkorhatárt, hanem a bírák felső korhatárát csökkentette, és Magyarországon a nyugdíjkorhatárra vonatkozó szabályok nem ágazat-specifikusak.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?
A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.
Talán mindenki hallott már Bugyiról és Taktaharkányról, ám ezeken kívül is rengeteg érdekes nevű település van Magyarországon. Játsszon velünk!
Az 51 éves brit szakember húsz éven át dolgozott a Red Bullnál.
Kiara Lord posztolt egy szelfit.
Ez már a második alkalom.
A támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja.
Az ügyben érintett lehet egy magyar kölcsönügylet is.