szerző:
MTI-OS/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hét taggal megalakítja a Hírbizottságot január 9-től a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és az MTI, amelynek 45 napja lesz arra, hogy áttekintse, analizálja és értékelje "a hír- és hírháttér terület működési folyamatait és szabályozási rendszerét" - írta közös közleményében az MTVA és az MTI vezérigazgatója.

Az MTVA vezérigazgatója és az MTI Nonprofit Zrt. vezérigazgatója a közszolgálati médiaszolgáltatók vezérigazgatóival közösen hozott döntésével létrehozza a Hírbizottságot - írta csütörtök esti közleményében Böröcz István és Belénessy Csaba, a két szervezet vezetője. A közlemény szerint a Hírbizottság elsődleges feladata a hír- és hírháttér terület működési folyamatainak, szabályozási rendszerének 45 napos határidőben történő áttekintése, analizálása és értékelése.

Az elemzés eredményéről és a "döntési javaslatokról" a bizottság az MTVA Központi Üzemi Tanácsának és az MTI Üzemi Tanácsának is beszámol majd. A Hírbizottság a legfeljebb 45 napos értékelő-elemző-javaslattevő munkáját követően állandó testületté alakul - teszi hozzá a közlemény, amely szerint a testület "ezzel egyidejűleg tesz részletes javaslatot saját hatás- és feladatkörére". A hírbizottság jövőbeli feladata - már megalakulása napjától - a hír- és hírháttér terület folyamatos figyelemmel kísérése - teszik hozzá.

A Hírbizottság állandó tagjai közé tartozik az MTVA hír- hírháttér főszerkesztője, Kakuk L. Tamás és az MTI Hírcentrum igazgatója, Gianone Péter. További 1-1 tagot delegálnak a közszolgálati médiaszolgáltatók: Regős Zoltánt a Duna TV, Galambos Istvánt az MTI, Pásztor Zoltánt a Magyar Rádió, Szűcs Gábort az MTV, valamint Obersovszky Pétert az MTVA - olvasható a közleményben. Az elnök Galambos István, az MTI Nonprofit Zrt. küldötte, a titkár Obersovszky Péter, az MTVA delegáltja.

A Hírbizottságot az elnök, illetőleg a titkár képviseli. A Hírbizottság vizsgálódásainak eredményéről, a hír- és hírháttér területet, a hírszolgáltatást érintően felmerülő esetleges észrevételekkel, kifogásokkal kapcsolatos álláspontjáról, értékeléséről az elnök, illetőleg a titkár jogosult tájékoztatást nyújtani. A döntés 2012. január 9. napjával lép hatályba - zárul a közlemény.

Az utóbbi időben egyre több esetben kritizálták a köztévé műsorait: a legutóbbi alkalommal a civilek és az ellenzék hétfői tüntetéséről a közszolgálati m1 esti Híradójában kizárólag olyan felvételeket mutattak, melyekben alig néhány tucatnyi tüntető látszott. A riporter a lekordonozott területen belül állt, noha a túloldalon ekkor már több tízezren demonstráltak. Az MTVA később elismerte, hogy munkatársaik szakmai hibát vétettek, amikor nem mutatták a tömeget az élő bejelentkezésben, ezt azzal indokolták, hogy késésben voltak.

Nem ez az első eset az elmúlt időszakban, hogy "szakmai hibát" vét a közszolgálati televízió. Korábban a köztelevízió két híradó-tudósításában is kitakarta valaki Lomnici Zoltán volt legfelsőbb bírósági elnök arcát - mint nemkívánatos személyt - a nyilatkozó Tőkés László mögül. Erre az esetre az interneten is reflektáltak: a Kétfarkú Kutya Párt által készített videó oldalát ugyan letiltatta az MTVA, de később újra megjelent az oldal.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!